Jawa Perák konečne na predaj v ČR: Aká je cena?

Nová Jawa Pérák je v dostupná na trhu v ČR. Záujemcovia o kúpu si ju tak konečne môžu objednať aj u nás! Za koľko môže byť krásny motocykel tvoj? Všetky dôležité informácie nájdeš v článku.  

rufus v Auto-moto zaujímavosti
30.10.2021
Diskusia:
Zdroj: jawamotorcycles.com

Video: Jawa Pérák

Auto-moto zaujímavosti

Indická Mahindra tento model vyrába ako mladšieho súrodenca novej Jawy 300 CL Kývačka. Štýlový bobber, dizajnom pokračuje v sláve legendárnych motocyklov značky Jawa. Podobne ako predchodca sa teší nemalej pozornosti. Niet sa čomu čudovať. Dizajnovo je perfektný, má homologáciu pre cestné využitie a v tejto chvíli už nič nebráni rozbehnutiu predaja.

Jawa Perák (recenzia z Indie)Zdroj: youtube.com/BikeWale

Jawa Pérák na predaj v ČR - Cena 6 700 €

V Českej republike sa už nachádza niekoľko exemplárov. Oficiálny predaj s doručovaním prvých modelov je tu, počíta sa už s decembrovými termínmi. O predaji Jawy Pérák hovorí množstvo predajcov, ktorí uvádzajú orientačnú cenu s poznámkou, že oficiálna cena bude čoskoro spresnená. Za koľko sa teda tento skvost bude predávať? Okrem Jawy sú tieto motocykle na predaj a v skladových zásobách spoločnosti Natwa, ktorá Pérák predáva na webe novyperak.cz za 170 tisíc korún, v prepočte približne 6 700 eur.

Krásna Jawa Perák na predaj v ČRZdroj: jawamotorcycles.com

Pozor na údaj na sklade

Dôležité upozornenie na koniec. Predtým, ako budeš sklamaný, vedz, že predajcovia v snahe uchmatnúť si zákazníkov, uvádzajú, že majú Jawu Pérák skladom. Na internete sa však rýchlo šíri informácia, že sa nejedná o oficiálny predaj zastrešený Jawou. Čo to znamená? Mahindra, ako oficiálny výrobca a firma vlastniaca ochrannú známku, je jediným importérom motocyklov do Európy. To znamená, že Mahindra môže motorky so značkou Jawa predávať iba v Indii a na niekoľkých susedných trhoch.

Jawa Perák - detail kolesoZdroj: jawamotorcycles.com

Zádrhel v podobe skladových zásob oficiálneho predajcu

Tu prichádza na rad otázka ako je to s reálnou zárukou, servisom, keďže neoficiálni predajcovia môžu mať problém tieto dôležité služby zabezpečiť. Ďalším zádrhelom môže byť homologácia. Jediné stroje s európskou homologáciou sú tie, ktoré predáva výhradne Jawa. Jawa už dokonca vydala vyhlásenie, ktoré veľa vecí vysvetľuje: „Na početné otázky odpovedáme, že výslovne neodporúčame záujemcom o motocykle JAWA 300 CL, JAWA 300 CL typ 42 a JAWA 350 CL Pérák ich nákup od iných subjektov, než sú oficiálni predajcovia motocyklov JAWA, ktorí sú uvedení na našich webových stránkach na adrese Jawa.eu. Záujemcovia, ktorí zakúpia tieto motocykle od iných subjektov, sa týmto vystavujú riziku. Naše originálne, homologované motocykle si budete môcť zakúpiť do konca tohto roku.“ Rozhodnutie je teda výlučne na strane záujemcu o kúpu, či sa rozhodne riziko podstúpiť. Ako by si sa rozhodol ty?

Krásna Jawa Perák na predaj v ČRZdroj: jawamotorcycles.com

Dizajnovo ešte krajšia

A teraz už len čisto príjemné informácie. Okrem legendárneho Péráka sú na predaj aj ďalšie indické modely. Pozornosti sa teší aj model Forty Two a Jawa Korda s podobnou cenovou hladinou. Dizajnovo sa Jawa Pérák líši od svojho vzoru zo štyridsiatych rokov viacerými znakmi. Najviac evidentná je zmena zadnej časti motocykla. Dá sa povedať, že novinka je vzhľadovo ešte krajšia.

Krásna Jawa Perák na predaj v ČRZdroj: jawamotorcycles.com

Krásna Jawa Perák na predaj v ČRZdroj: jawamotorcycles.com

Detaily + parametre

Indická Jawa nový model Pérák predstavila už v novembri roku 2019. Pohon zabezpečuje štvordobý, kvapalinou chladený jednovalec so zdvihovým objemom 334 kubických centimetrov s výkonom 23 kW a krútiacim momentom 31 N.m. Výkon prenáša na zadné koleso šesťstupňová prevodovka.

Krásna Jawa Perák na predaj v ČRZdroj: jawamotorcycles.com

Jediný exemplár Jawy Pérák v ČR + recenzia

Predpremiérovú recenziu a test nového motocykla JAWA Pérák si môžeš pozrieť vo videu pod článkom. Jediný exemplár Péráka v Českej republike a pravdepodobne aj v Európe mal k dispozícii Dušan Binka z Youtube kanála Silný kafe. Ako vo videu hovorí, jedinečný zážitok je nielen jazda na Perákovi, ale nezabudnuteľný je aj pohľad naň. Je krásna, čo povieš? Podeľ sa s nami o svoj názor a dojmy v komentároch.

Technické údaje porovnanie

             

 Jawa Pérák           

Jawa 300 CL                

 Motor   jednovalec, vodné chladenie, 4 ventily, vstrekovanie  jednovalec, vodné chladenie, 4 ventily, vstrekovanie
 Objem  334 cm3   295 cm3
 Výkon  30,5 koňa (22,5 kW) pri 7 000 ot./min. (indická homologácia)   23 koní (17 kW) pri 7 000 ot./min. (európska homologácia)
 Krútiaci moment  33 Nm pri 5 750 ot./min. (indická homologácia)  25 Nm pri 5 750 ot./min. (európska homologácia) 
 Spojka  Spojka v olejovom kúpeli, ovládanie lankom   Spojka v olejovom kúpeli, ovládanie lankom  
 Prevodovka  šesťstupňová  šesťstupňová
 Predné zavesenie  Teleskopická vidlica  Teleskopická vidlica
 Zadné zavesenie  centrálny tlmič, nastaviteľné predpätie  dva tlmiče, nastaviteľné predpätie
 Rozmery pneumatík  100/90 R18 vpredu, 140/70 R17 vzadu    90/90 R18 vpredu, 120/80 R17 vzadu
 Predné brzdy    280 mm kotúč, dvojpiestový brzdič, ABS  280 mm kotúč, dvojpiestový brzdič, ABS
 Zadné brzdy   240 mm kotúč, jednopiestový brzdič, ABS   mechanická bubnová brzda, priemer 153 mm
 Hmotnosť  175 kilogramov   172 kilogramov

 Objem nádrže

  14 litrov   14 litrov
 Výška sedla   750 mm   765 mm
 Rázvor   1 485 mm   1 369 mm

Zdroj: jawamotorcycles.com, Youtube kanál Dušan Binka a Silný kafe

Krásna Jawa Pérák - dizajn + detaily

Video: Jawa Pérák

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najdlhšia čakacia doba na svete: Pol roka? Na túto Toyotu si počkáš ... rokov!Automobilový svet tvrdo zasiahla súčasná doba omeškania výroby a nedostatku komponentov....26. Október, 2021
02Nové terénne Hyundai combi delo: Väčšie ako Superb, Passat, dobré ako Volvo!Populárna Škoda Superb a VW Passat má nového rivala. Automobilka Hyundai prichádza s novým...22. Október, 2021
03Lacnejší rival Dacie Spring len za 6 280 €!Čoraz častejšie sa hovorí o stúpajúcom dopyte po menších SUV. Niet sa čomu čudovať,...20. Október, 2021