Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Jazda na MG ZS: Berte základ

Automobilka MG bola kedysi odnožou Roveru, ktorá vyrábala športovejšie vozidlá. Každý si určite pamätá roadster s okrúhlymi svetlami a tiež šialený osemvalcový bizár vo forme Roveru 75 prekopaného od podlahy. Tieto šialené časy sú preč a automobilka je v čínskych rukách koncernu SIAC. Z neho prichádza aj nový malý crossover s označením ZS, ktorý je dostupný aj na našom trhu. Je to auto, ktoré láka v prvom rade cenou. Čo však ešte dokáže ponúknuť?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
27.04.2023
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Jazda na MG ZS: Berte základ

Auto-moto zaujímavosti

Ponúkne priestor

Pri premeriavaní modelu MG ZS sa dostanete do fázy, že neviete, či patrí na vrchol segmentu B, alebo na spodnú časť segmentu C. Tu však pomôže ľahšej orientácii výbava. MG ZS má prvky výbavy, ktoré sú bežnejšie pre nižšiu triedou. To znamená, že stále patrí do segmentu B, kde je napríklad aj Renault Captur, aj keď veľkosťou atakuje pozície SEATu Ateca zo segmentu C.

To by mohlo znamenať podpriemerný interiérový rozmach v priestorovom usporiadaní. Ale ono to nie je celkom tak. ZS ponúka celkom rozumné priestorové pomery, ktoré sú v tejto triede už takmer štandardom. Kým na predných sedadlách naozaj nie je o priestor núdza, zadné sú také akurát. Vodič si za seba sadne aj do výšky 180 cm úplne pohodlne, akurát bude možné kritizovať až príliš mäkké zadné sedadlá bez výraznejšej opory. Pri MG ZS je zaujímavý aj batožinový priestor, ktorý ponúka dvojité jedno. Má objem 448 litrov a pod podlahou je stále priestor na plnohodnotné rezervné koleso. Avšak v tomto prípade je v priestore iba dofukovacia sada. Štandardná variabilita znamená sklápanie operadiel a vytvorenie batožinového priestoru s väčším objemom. Tu auto ničím nevyniká, ale ani ničím nezaostáva. Je to taký ozajstný normál podobne veľkých automobilov.

Jazda na MG ZS: Berte základZdroj: Autobazar.EU

Ponúkne mobilitu

Každé auto dokáže prejsť z bodu A do bodu B. Presne toto ponúka aj MG ZS. Je to auto, ktoré má pod kapotou motor s objemom 1 liter s 3 valcami, ktorý spolupracuje so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Tieto parametre nijako neoslnia a naživo neoslní ani výkon 82 kW (111 k). Máme pocit, že lepšie si bude agregát rozumieť s manuálnou prevodovkou a bude s ňou možné dosahovať aj rozumnejšie hodnoty spotreby. My sme sa síce snažili, ale pod 8 litrov to bolo len málokedy. Len na porovnanie, to sú hodnoty, ktorými disponuje aj o niečo väčší SEAT Ateca, ale s dvojlitrom, štvorvalecom, automatom a pohonom všetkých 4 kolies. Možno je to chybou kusu, ale stále si myslíme, že manuálna prevodovka by motoru výrazne pomohla. Výrazne by mu pomohla aj v prípade dynamiky, keďže tento automat je niekedy trochu ležérny. Stále však môžete prepnúť do športového režimu, prípadne radiť manuálne pákou, tu pádla pod volantom nie sú.

Jazda na dobrých cestách je s MG ZS celkom príjemná, ale ak prídete do sekcie cesty, ktorá má krátke priečne nerovnosti, tak podvozok pôsobí trochu tvrdo. Naopak pri dlhých priečnych nerovnostiach zase vytvára dojem plavností. Toto všetko sú výčitky z pohľadu človeka, ktorý vystriedal veľa áut a vždy ich podvedome porovnáva. Ak si do MG ZS presadnete napríklad z Thalie, alebo staršej Fabie, tak budete nadšení všetkým okrem tej spotreby. Máme ale taký tajný druh tušenia, že toto môže byť problémom konkrétneho kusu.

Jazda na MG ZS: Berte základZdroj: Autobazar.EU

Ponúkne výbavu

Vrchol na výbava MG ZS označením Exclusice sa predáva, aj s touto farbou, za 22 690 eur. Vo výbave je takmer všetko, čo si môžete želať. Má predsa kožené čalúnenie, aj keď určite nie z pravej kože, elektrické nastavenie sedadla vodiča, ale aj navigačný systém. To, že navigačný systém je rovnako dynamický pri štarte ako motor pri zrýchlení na stovku je už druhá vec. Ak systém naštartujete, tak jednoducho funguje. Takisto funguje aj drôtové zrkadlenie mobilných telefónov. Doteraz to vyzerá úplne perfektne a MG ZS zjavne ponúka veľa hudby za málo peňazí. Je teda ten háčik?

Háčik prichádza pri pohľade na nastavenie ventilácie. Nevidíte žiadne tlačidlá, maximálne dve kolísky ovládajúce silu vetráku a teplotu. Všetko ostatné sa ovláda cez dotykový displej. To by nebolo nič zvláštne, ale dotykový displej tu ovláda manuálnu klimatizáciu. Toto už nie je o rozhýčkaností, toto je na zamyslenie. Kúpiť plnú výbavu MG ZS, alebo siahnuť po základnejšej výbave MG HS, väčšieho auta, ktoré bude mať automatické nastavenie teploty? Takisto absentuje adaptívny tempomat, čo je ale pre niekoho určite nesporná výhoda. Veľkým prekvapením je použitie zadných parkovacích senzorov v menšom počte. Trojica parkovacích senzorov pri dlhšej vzdialenosti síce ukazuje všetko správne, ale pri menších vzdialenostiach sa v rohoch nárazníkov môže niečo schovať. Takže si to zhrňme, máme síce základné prevedenie klimatizácie, a naviac sú tu iba 3 senzory na parkovanie vzadu, ale auto má zaujímavo spravenú tristošesťdesiat-stupňovú kameru. Funguje aj pri parkovaní s náhľadom na jednotlivé kolesá. Kvalita zobrazenia nie je úplne dokonalá, ale na parkovacie manévre kamery poslúžia úplne bravúrne. Toto je azda ešte väčšia kontroverzia ako vyššia spotreba motora. Auto, ktoré má na jednu stranu prvky luxusu, na druhú ma niektoré veci úplne základné a lacné.

Jazda na MG ZS: Berte základZdroj: Autobazar.EU

Ponúkne alternatívu

MG ZS však prináša jednu zaujímavú vec. Interiér je postavený relatívne kvalitne a až na výplne dverí z celkom kvalitných materiálov. Celá prístrojová doska pôsobí pevne a zdá sa, že nebude do budúcna problém s parazitnými zvukmi. Veď už pri našom teste, či našej jazde, malo auto viac ako 22 000 km. Jediný prvok, ktorý trochu kvalitou zaostával bola hlavica radiacej páky. Tá bola, povedzme že, celkom hlučná.

Čomu je ale MG ZS alternatíva? Je to ťažké povedať, na jednu stranu sa snaží konkurovať väčším autám, čiže SEATu Ateca. Ten s podobným motorom, ale horšou výbavou vyjde minimálne o 3 000 € viac. Môže ale konkurovať aj vozidlám menším, napríklad takej Škode Kamiq. Tam už sa rozdiel cien trochu zmenšuje. Najväčším konkurentom, úplne bez sporu, bude určite Dacia Duster. MG ZS tu hrá skôr na imidžovú strunu, kým Dacia stále siaha do studnice použiteľnosti a praktickosti, naviac s pohonom všetkých štyroch kolies ako opciou v cenníku pre určité motory.

Jazda na MG ZS: Berte základZdroj: Autobazar.EU

A aká je teda cena?

Základná verzia MG ZS s motorom 1,5 DVVT stojí 17 890 eur, čo je naozaj málo. Za ňu dostávate celkom rozumnú výbavu. Imidž má štandardne a už je v štandarde a štandardne je aj najlepšia ponúkaná klimatizácia, čiže manuálna. Možno práve úplne najlacnejšia verzia s manuálnou prevodovkou je to, po čom by bolo dobre stiahnuť. ZS s plnou výbavou je trochu kontroverzným autom najmä vzhľadom na niektoré príliš lacné riešenia. Druhá možnosť je, nesiahať po vrcholnej výbave modelu ZS, ale skočiť rovno do väčšieho automobilov s menom HS. Ten má asi ešte lepšie spracovanie a ponúkne aj možnosť automatickej klimatizácie. Jasné, na druhu klimatizácie nestojí svet, ale mať automatické nastavenie je jednoducho komfortnejšie a komfort zjavne chcete, keď stíhate po takomto modeli. Určite to nebude športový duch, lebo ten sa akosi z modelov ponúkaných v Európe vytratil. Len pre informáciu, základné MG HS s automatickou klimatizáciou stojí 26 790 eur.

Jazda na MG ZS: Berte základZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeAutomobilka Ford už model Focus modernizovala a to znamená, že vozidlo je na trhu už...26. Apríl, 2023
02Vylepšená verzia Hondy Jazz zvyšuje výkonAutomobilka Honda má aktuálne na našom trhu ako najmenší model so spaľovacím motorom práve...20. Apríl, 2023
03SEAT Ateca: SUV za rozumnú cenu stále existujeSEAT Ateca je na trhu už 7 rokov a nedávno, či skôr už dávnejšie, pred pár rokmi prešiel...11. Apríl, 2023