Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomu

Kia v domácej Južnej Kórei ukazuje, že nie je len výrobcom automobilov, ale chce ponúkať aj prostriedky dopravy, ktoré sú zodpovednejšie k budúcnosti. Preto sa zapája do rôznych carsharingových a podobných aktivít. Jedným z prostriedkov ako sa dostať ku hromadnej doprave je vytvoriť vozidlá pre taxislužbu. Presne takým má byť nový model Kia Niro Plus.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Kia

Kia Niro Plus je divný...

Auto-moto zaujímavosti

Auto, ktoré je prispôsobené potrebám taxislužieb je celkom zmenené a tamojší zákazníci si ho budú môcť kúpiť aj ako osobné vozidlo pre vlastné použitie. Nové Plusko je postavené na predchádzajúcej generácii vozidla a má rázvor predĺžený o 10 milimetrov. Vďaka tomu pribudlo pasažierom na zadných sedadlách viac miesta v oblasti nôh a špeciálne kolien.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Ešte extrémnejšie ako predĺžený rázvor však vyzerá zvýšená celková výška vozidla. Nad hlavou zadných pasažierov pribudlo 80 milimetrov a auto vyzerá, pri bočnom pohľade, alebo skôr zadobočnom ako karikatúra základnej verzie. Akékoľvek lahodné tvarovanie je preč, lebo strecha spôsobila úplne rovný povrch zadnej časti. Akoby auto niekto usekol a nedorástlo.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Na začiatok sa Niro Plus bude teda predávať v domácej Južnej Kórei, ale automobilka straší aj s tým, že by sa mohlo dostať na trhy za moriami. Takéto obludky budú mať na cestách, napríklad, v Austrálii. Automobilka plánuje nielen predaj v zahraničí, ale aj použitie buď elektrického, alebo plug-in hybridného pohonného ústrojenstva, ktoré má znížiť uhlíkovú stopu jázd na tomto vozidle.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Aby Kia a maximalizovala vnútorný priestor v Nire Plus, tak vytvorila omnoho tenšie dverové výplne a zmenšila aj výplne sedadiel. Aby sa do interiéru čo najlepšie nastupovalo, pribudli na Béčkovom stĺpiku držadlá a vo dverách sú, po novom, aj svetielka signalizujúce ostatným účastníkom cestnej premávky, že niekto nastupuje, alebo vystupuje.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Dôležitým prvkom pre taxislužby bude implementácia špeciálnych prvkov, ktoré taxíky musia v Kórei mať. Takými sú napríklad digitálny tachograf, taxameter a navigácia, či hlasové ovládanie a vylepšovanie systému cez vzduch (over-the-air updaty).

O tom, či sa takéto vozidlo dostane aj do Európy zatiaľ nepadlo žiadne slovo, ale s najväčšou pravdepodobnosťou tu nebude. Je to z dôvodu, že je postavené predchádzajúcej generácii modelu a to by bol dôvod, že by si nenašlo dostatok zákazníkov. Našťastie.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Euro NCAP: Dacia Jogger skončila s 1 hviezdou bez testovania! Testy Euro NCAP ukrivdili čoraz častejšie skloňovanému nádejnému bestselleru v segmente...24. Apríl, 2022
02Top 5 zaujímavých sedemmiestnych MPV do 10-tisíc na Autobazar.EUBoom SUV je zjavne nezastaviteľný a aj vďaka nemu sa automobilky zbavujú vozidiel MPV,...15. Apríl, 2022
03Subaru XV je také auto ako boli kedysiPonuka automobilky Subaru je veľmi jednostranne zameraná. Všetky autá sú jednoducho...3. Máj, 2022