Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomu

Kia v domácej Južnej Kórei ukazuje, že nie je len výrobcom automobilov, ale chce ponúkať aj prostriedky dopravy, ktoré sú zodpovednejšie k budúcnosti. Preto sa zapája do rôznych carsharingových a podobných aktivít. Jedným z prostriedkov ako sa dostať ku hromadnej doprave je vytvoriť vozidlá pre taxislužbu. Presne takým má byť nový model Kia Niro Plus.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Kia

Kia Niro Plus je divný...

Auto-moto zaujímavosti

Auto, ktoré je prispôsobené potrebám taxislužieb je celkom zmenené a tamojší zákazníci si ho budú môcť kúpiť aj ako osobné vozidlo pre vlastné použitie. Nové Plusko je postavené na predchádzajúcej generácii vozidla a má rázvor predĺžený o 10 milimetrov. Vďaka tomu pribudlo pasažierom na zadných sedadlách viac miesta v oblasti nôh a špeciálne kolien.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Ešte extrémnejšie ako predĺžený rázvor však vyzerá zvýšená celková výška vozidla. Nad hlavou zadných pasažierov pribudlo 80 milimetrov a auto vyzerá, pri bočnom pohľade, alebo skôr zadobočnom ako karikatúra základnej verzie. Akékoľvek lahodné tvarovanie je preč, lebo strecha spôsobila úplne rovný povrch zadnej časti. Akoby auto niekto usekol a nedorástlo.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Na začiatok sa Niro Plus bude teda predávať v domácej Južnej Kórei, ale automobilka straší aj s tým, že by sa mohlo dostať na trhy za moriami. Takéto obludky budú mať na cestách, napríklad, v Austrálii. Automobilka plánuje nielen predaj v zahraničí, ale aj použitie buď elektrického, alebo plug-in hybridného pohonného ústrojenstva, ktoré má znížiť uhlíkovú stopu jázd na tomto vozidle.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Aby Kia a maximalizovala vnútorný priestor v Nire Plus, tak vytvorila omnoho tenšie dverové výplne a zmenšila aj výplne sedadiel. Aby sa do interiéru čo najlepšie nastupovalo, pribudli na Béčkovom stĺpiku držadlá a vo dverách sú, po novom, aj svetielka signalizujúce ostatným účastníkom cestnej premávky, že niekto nastupuje, alebo vystupuje.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Dôležitým prvkom pre taxislužby bude implementácia špeciálnych prvkov, ktoré taxíky musia v Kórei mať. Takými sú napríklad digitálny tachograf, taxameter a navigácia, či hlasové ovládanie a vylepšovanie systému cez vzduch (over-the-air updaty).

O tom, či sa takéto vozidlo dostane aj do Európy zatiaľ nepadlo žiadne slovo, ale s najväčšou pravdepodobnosťou tu nebude. Je to z dôvodu, že je postavené predchádzajúcej generácii modelu a to by bol dôvod, že by si nenašlo dostatok zákazníkov. Našťastie.

Kia Niro Plus je divný taxík, ktorý je dostupný hocikomuZdroj: Kia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Top 5 zaujímavých sedemmiestnych MPV do 10-tisíc na Autobazar.EUBoom SUV je zjavne nezastaviteľný a aj vďaka nemu sa automobilky zbavujú vozidiel MPV,...15. Apríl, 2022
02Subaru XV je také auto ako boli kedysiPonuka automobilky Subaru je veľmi jednostranne zameraná. Všetky autá sú jednoducho...3. Máj, 2022
03Euro NCAP: Dacia Jogger skončila s 1 hviezdou bez testovania! Testy Euro NCAP ukrivdili čoraz častejšie skloňovanému nádejnému bestselleru v segmente...24. Apríl, 2022