Kontrola originality úspešne odhaľuje podvody s vozidlami

Automobilová kriminalita vytvára pre organizované skupiny na Slovensku výnosný zdroj financií. Škody spôsobené nezákonnou a podvodnou činnosťou s vozidlami dosahujú ročne desiatky miliónov eur. Krádeže automobilov, falšovanie dokladov, zmena identifikátorov ako VIN čísla, či výrobného štítku, omladzovanie veku vozidiel, leasingové a poisťovacie podvody, zatajené exekučné blokácie, stáčanie kilometrov – to je len časť nástrah, s ktorými sa možno stretnúť pri kúpe ojazdeného vozidla. Aktakýto automobil kúpite, je viac ako isté, že problémy sa čoskoro dostavia. 

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
22.12.2020
Diskusia:

Kontrola originality...

Auto-moto zaujímavosti

Technická služba kontroly originality

Tlačová správa, 21.december 2020

Nedávnym prípadom je aj vozidlo dovezené z Nemecka. Kontrola originality odhalila jeho falošnú identitu. Podvodníci sa ukradnuté vozidlo snažili zlegalizovať a následne predať na Slovensku tak, že použili vyrezané identifikačné číslo vozidla VIN a originálne doklady z identického, ale totálne havarovaného automobilu. Falošná identita vozidla mala zabrániť odhaleniu v pátracích evidenciách. Okrem toho si od oficiálneho zástupcu značky vyžiadali náhradný „originálny“ výrobný štítok. Ale ani to im nepomohlo a ich zámer bol na kontrole originality odhalený a podvod zmarený.


Obrázok, na ktorom je zem

Automaticky generovaný popisObrázok, na ktorom je auto, vonkajšie, zem, zaparkovaný

Automaticky generovaný popis

Obr.1: Volkswagen Golf takto vyzeral pred dovozom na Slovensko. 


Obrázok, na ktorom je vnútri, podlaha, auto

Automaticky generovaný popisObrázok, na ktorom je auto, vonkajšie

Automaticky generovaný popis

Obr.2: Vzhľad totálne poškodeného vozidla z Nemecka bol pred kontrolou originality radikálne zmenený.   

Ďalší prípad súvisí s pokusom registrovať vozidlo na kópiu registračného dokladu, ktorého originál je stále uložený kvôli neukončenému financovaniu v nemeckej banke. Dovozca BMW uskutočnil podvod zámerne s cieľom predať vozidlo na Slovensku. Na kontrole originality predložil  kópiu registračného dokladu a čestné prehlásenie o jeho strate. Po overení  identity vozidla a pri preverovaní dokladov a registrácie vozidla sa zistilo, že automobil je stále v živej evidencii v Nemecku.   


Obrázok, na ktorom je podlaha, zem, vnútri, auto

Automaticky generovaný popis

Obr.3: Ďalšie vozidlo, ktoré neprešlo kontrolou originality. Chýbal originál doklad od vozidla. 

Neoprávnené manipulácie používané pri legalizáciách vozidiel sú dnes vysoko sofistikované, vykonávané na profesionálnej úrovni. Odhaliť ich len vizuálnou kontrolou automobilu je pre bežného kupujúceho nemožné. 

Kontrola originality zamedzuje nekontrolovanému dovozu ojazdených vozidiel s pochybným pôvodom, odhaľuje podvody a trestné činy, eliminuje zisky podvodníkov a v neposlednej miere, chráni záujmy spotrebiteľov kupujúcich ojazdené vozidlá. Za ostatné obdobie pracoviská kontroly originality odhalili vyše 2.200 vozidiel s falošnými identifikátormi a dokladmi. Bolo zaznamenaných zhruba 8.000 prípadov výskytu vo viacerých pátracích systémoch. Približne 2.400 vozidiel bolo vyhodnotených ako nespôsobilých z rôznych dôvodov, ktoré bránia registrácii na Slovensku. Tieto vozidlá by inak skončiliv rukách nič netušiacich občanov.


Zdroj: www.ko.sk 


Späť na magazín

Diskusia k článku