Krátky návod: Ako kúpiť auto?

Kúpa auta je rozhodnutie, ktoré sprevádza analýza niekoľkých faktorov. A v zásade aktuálne medzi novými autami neexistuje žiadne zlé auto, akurát existujú zlé voľby. Ten, kto chce 20-ročné Audi A6 nebude spokojný s Daciou Sandero. Takže hneď prvý krok k rozhodnutiu je zistenie, či pôjde o nové, alebo o jazdené auto. My sa teda pozrieme ako by mal prebiehať proces kúpy.

JozefM v Rady a tipy
29.12.2020
Diskusia:

Krátky návod: Ako kúpiť...

Rady a tipy

1. Základné parametre

Aké to vlastne bude? Aký bude rozpočet? Do akej kategórie bude patriť? Najskôr si treba zodpovedať na základné otázky, ktoré vedú k zúženiu špecifikácie vozidla. Ak teda nemáme presný model, ktorý spĺňa všetko a konkurentov necháme tam kde sú.

Ale ak nie je presne stanovený model, tak napríklad ako alternatíva Volkswagenu Passat môže byť aj Opel Insignia, či Peugeot 508, alebo Honda Accord. Tých možností je veľa a niekedy môže koknurenčné auto ku tomu, ktoré hľadáme predstavovať výhodnejšiu a vhodnejšiu voľbu.

2. Hľadanie a analýza trhu

Ak teda máme konkrétny model, ktorý je tým správnym už od začiatku v hlave, tak nie je nič jednoduhšie, ako zadať do vyhľadávania presne tento model, zvoliť prevodovku, palivo a maximálnu cenu. Podľa toho o aký model ide môže byť výsledkov naozaj veľa.

V prípade, že nemáme presne stanovené auto, tak je vlastne postup rovnaký, ale netreba zadávať konkrétne auto. Je zaujámavé tiež sledovať ako sa s pridávaním výbavy mení počet zodpovedajúcich inzerátov. Napríklad kožené sedadlá v Golfe dokážu eliminovať veľkú časť ponuky a nie je na škodu porozmýšľať, či naozaj trvať na niektorých prvkoch výbavy pri jazdenom vozidle.

Krátky návod: Ako kúpiť auto?Zdroj: Autobazar.EU

3. Výber finalistov

Po prehľadaní databázy inzerátov je fajn mať jedného favorita, nemyslíme tým Škodu Favorit, ale jeden kus, ktorý vyzerá najlepšie. Ale aj napriek tomu nie je zlé mať v okolí jednu-dve alternatívy. V prípade, že by hlavný cieľ nevyšiel, tak možno jeden z tých v okolí bude lepší a nebudete merať cestu zbytočne.

Ak  bol výlet predsalen zbytočný, tak znova k hľadaniu a pozrieť inú lokáciu. Vždy je však fajn mať v určitom okruhu niekoľko kandidátov, ktorí by plnili požiadavky a boli vhodní na prípadnú kúpu, keď by všetko ostatné sedelo. Vybraní kandidáti sa dajú aj overiť pomocou viacerých overovacích nástojov. Ak vyberáte z ponuky autobazárov, tak je dobrou pomôckou naše hodnotenie Autobazár roka, ktoré pravidelne organizujeme.

4. Kontakt

Kontakt je veľmi jednoduchý a optimálne je telefonovať. Pri mejloch je tiež možnosť zistiť viacero atribútov o vozidle, ale je to trochu zdĺhavejšia komunikácia. Pri telefonáte sa spýtajte na všetky potrebné informácie, ktoré v inzeráte nie sú uvedené. Nie je úplne jasné, či má auto tempomat? Spýtajte sa! Prípadne môžete požiadať o doplňujúce fotografie detailov. Aj podľa tohto sa dá usúdiť nakoľko je predajca ochotný a ústretový.

Krátky návod: Ako kúpiť auto?Zdroj: Autobazar.EU

5. Obhliadka a skúšobná jazda

Pri prehliadke záleží, samozrejme, od auta, ktoré vyberáme. Pripravujeme pre vás v rubrike testy každý mesiac článok o konkrétnom jazdenom aute, kde radíme čo skontrolovať, alebo čo býva pri konkrétnom type auta problém. Ak si teda vyberáte niečo z toho, o čom sme písali, tak môžete využiť práve tieto informácie a predísť tak väčším problémom, prípadne zmeniť vyjednávaciu schopnosť.

Najlepšie je sa s majiteľom dohodnúť na predvádzacej jazde, aby ste zistili ako je na tom motor pri zahrievaní, v akom stave je podvozok. To znamená, že rádio treba vyskúšať, ale primárne treba prejsť pár kilometrov bez neho. To platí aj v prípade, že nie je iná možnosť ako ísť na sedadle spolujazdca. Ak vás však majiteľ za volant nepustí v premávke, tak nie je na škodu skúsiť spojku a brzdy aspoň na parkovisku v malých rýchlostiach.

Krátky návod: Ako kúpiť auto?Zdroj: Autobazar.EU

6. Dotiahnutie detailov a papierov

Ak teda auto vyhovuje, tak je vhodné dohodnúť platbu a dátum prepisu. Pri platbe cez účet je najlepšie ak majú obaja účastníci rovnakú banku, lebo peniaze prejdú okamžite. V prípade hotovosti treba všetko zakotviť do kúpno-predajnej zmluvy. Kúpno-predajnú zmluvu nájdete aj vyššie v menu v sekcii Dokumenty. V zmluve je vhodné vyplniť všetky známe problémy vozidla, ktoré sú pri predaji zrejmé. V každom prípade treba mať oči na pozore a vyplniť všetko správne. Potom stačí ísť s majiteľom na príslušný Dopravný inšpektorát, odhlásiť auto na nového majiteľa, spraviť nové PZP a prihlásiť auto na nového majiteľa. Proces je, v súčasnosti, zjednodušený o fakt, že objednať sa dá digitálne na konkrétny čas. Toto však nie je pravidlom na všetkých Dopravných inšpektorátoch.

Držíme palce pri kúpe auta a veríme, že v databáze Autobazar.EU nájdete presne také auto, aké potrebujete.

Krátky návod: Ako kúpiť auto?Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Máte naviac pár miliónov? Týchto 10 áut vás ich zbavíAutá môžu byť aj investičným majetkom, ale treba vedieť aspoň trochu predpovedať ako bude...13. November, 2020
02Najazdené kilometre záhadne zmizliJednou z možností ako v súčasnosti získať automobil za výhodnú cenu, je kúpa ojazdeného...15. December, 2020
03Nová služba Premium a nový balíček Až na MesiacOd 1.12.2020 môžete na zvýhodnenie vášho inzerátu využívať novú doplnkovú službu Premium....9. December, 2020