Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Kúpa jazdenky: Tieto parametre sú dôležitejšie ako nájazd!

Značka, cena, rok výroby, žiadaná motorizácia a najazdený počet kilometrov. To sú parametre, ktoré vodiči zohľadňujú pri kúpe. Počet najazdených kilometrov nie je najdôležitejší ukazovateľ. Prečo sa pri kúpe oplatí skôr vyberať podľa iných parametrov? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
28.02.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: canva.com

Kúpa jazdenky - Nájazd nie...

Auto-moto zaujímavosti

Ako vyberájú záujemcovia jazdenky? Už zo skúseností predajcov áut je možné odpozorovať vzorový scenár výberu áut. Záujemca si vyberá nový automobil z desiatok až stoviek áut práve na základe nájazdu.

Aj pri kúpe jazdenky možno vybrať spoľahlivé auto, ktoré bude slúžiť dlhé roky. Zdroj: dreamstime.com

Ako záujmemcovia vyberajú jazdenky? 

Nájazd 100 000 kilometrov, servisná knižka po prvom šetrnom majiteľovi. Vodiči majú častokrát príliš zložité a zbytočné podmienky pri výbere jazdeného auta. Nie je netradičné, že vodiči pri porovnávaní áut majú tendenciu siahať po automobiloch s najnižším stavom tachometru. Tento logický parameter výberu však nie je natoľko smerodatný ako si potenciálni záujemcovia myslia. Omnoho dôležitejším ukazovateľom toho, či môže byť daný exemplár dobrým autom ku kúpe je správanie auta pri testovacej jazde. Skúšobná jazda by pri kúpe nového aj jazdeného auta určite nemala chýbať. Najlepšie tak možno odhaliť možné chyby a poškodenia, ktoré by v budúcnosti vyžadovali nákladnú opravu. 

Skúšobná jazda 

Testovacia jazda je dôležitejším parametrom ako nájazd. Viete si pri nej overiť fungovanie a chod motora, radenie rýchlostí aj podozrivé zvuky, ktoré sa môžu ozývať napríklad od podvozku. Dôležité je aj všímať si mieru opotrebovania interiéru. Tento údaj by mal korešpondovať so stavom tachometru a ďalšími informáciami, ktoré majiteľ vozidla poskytol. 

Aj pri kúpe jazdenky možno vybrať spoľahlivé auto, ktoré bude slúžiť dlhé roky. Zdroj: pixabay.com

Ojazdený automobil - Čo to je?

Čo je to ojazdený automobil? Podľa portálu Finančnej správy definuje zákon jazdenku nasledovne. Pojem „ojazdený dopravný prostriedok“ (ďalej len ojazdené auto) nie je zákonom o DPH definovaný. V praxi sa často tento pojem používa a myslí sa tým auto, ktoré nespĺňa  kritériá nového dopravného prostriedku uvedené v § 11 ods. 11 a 12  zákona o DPH, t.j. ojazdeným autom je pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW, ktoré je určené na prepravu osôb a nákladov a má najazdených viac ako 6 000 km a v čase jeho kúpy uplynulo viac ako 6 mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky (musia byť splnené obidve podmienky súčasne).

Testovacia jazda nad zlato

Nielen nový automobil môže byť skvelou kúpou. Ako vybrať jazdenku, ktorá bude spoľahlivo slúžiť dlhé roky? Ak sa chcete skutočne dobre poistiť, že sa kúpa vyplatí, odporúča sa automobil poriadne "preklepnúť" a sledovať jeho reakcie počas riadenia v rôznych podmienkach. Nikto z nás si nechce domov priviezť automobil, ktorý oznamuje chybové hlásenia, prípadne častý problém áut na predaj - problémy s elektronikou. Pokiaľ sa záujemca rozhodol, že bude kupovať jazdenku, je na mieste venovať pozornosť tomu, čo môže pomôcť pri výbere. 

Počet kilometrov nie je tak dôležitý ukazovateľ

Na základe skúseností predajcov, možno s istotou povedať, že číslo celkového nájazdu nemusí o vozidle často hovoriť viac ako ostatné parametre. Cena, rok výroby, žiadaná motorizácia sú v tomto prípade určite viac smerodatným ukazovateľom toho, či sa oplatí zvážiť kúpu. Celkový nájazd nemusí odpovedať technickému stavu auta. Dve rôzne auta s rovnakým nájazdom môžu disponovať priepastným rozdielom, čo sa týka "zdravotného" stavu vozidla. A nejde len o známe pravidlo, či auto jazdilo prevažne krátke alebo dlhé trasy. Ak "jazdil" automobil prevážne po diaľnici, bol dobre servisovaný a mal pravidelne menené filtre a olej, je vysoko pravdepodobné, že bude v lepšom stave ako iný kandidát s nižším nájazdom. Ak porovnávaný automobil s nižším nájazdom jazdil prevážne v meste, krátke trasy po našich rozbitých cestách, môže byť horšou voľbou. Aj z dôvodu, že automobil, ktorý najazdí menší nájazd, býva majiteľom väčšinou aj menej servisovaný. 

Servisná história + kontrola karosérie 

Parameter, ktorý treba zvážiť a napovie o stave vozidla viac ako celkový nájazd? Servisná história. Potenciálnemu novému majiteľovi priblíži to, aké opravy a výmeny boli na vozidle vykonané. Čo z toho vyplýva? Možno tak reálne posúdiť, či v prípade kúpy bude nutné investovať do vozidla viac peňazí. Dobrou radou je pozorne si prezrieť aj prípadné poškodenia karosérie, pre posúdenie už vzniknutej korózie. Ďalším dobrým krokom je podrobnejšia kontrola. Otvorte kapotu a skontroluje motorový priestor. Na čo sa zamerať? Aj voľným okom možno spozorovať mastné škvrny v prípade úniku oleja alebo ďalšie nedostatky.

Stav automobilu pri kúpe - Jazdenka môže byť rovnako spoľahlivá ako nový automobil. Zdroj: skoda-storyboard.com

Dobré rady nad zlato

Pozor si dajte aj na trend, ktorý už nie je tak častý, ale stále sa to deje. Z tohto dôvodu je dobré overiť si aj skutočný nájazd a pravdivosť uvedených údajov. Príjemným zistením a dobrou radou od mechanikov a pracovníkov servisov je informácia, že súčiastky auta sa neznehodnocujú len v súvislosti s plynutím času od kúpy. Vek vozidla sa prejavuje najmä na gumových častiach. Čo to znamená? Aj v prípade, že kupujete poctivo garážované auto, ktoré stálo v suchu a ideálnych podmienkach, treba rátať s tým, že minimálne gumové časti bude treba vymeniť.

Väčší celkový nájazd na tachometri + lepší stav auta

Z uvedených faktov vyplýva, že dávanie prílišného dôrazu na, čo najnižší nájazd kupovaného vozidla, nie je dobrá stratégia. Skvelú a spoľahlivú jazdenku možno kúpiť aj pri výbere kandidáta s vyšším nájazdom, ktorý spĺňa ostatné očakávania. Všetko dôležité sme zhrnuli v článku. Koľko kilometrov na tachometri je už skutočne veľa? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti s nákupom jazdenky? Ktoré parametre ste pri výbere uprednostnili a ako to dopadlo? 

Nájazd 100 000 kilometrov, servisná knižka po prvom šetrnom majiteľovi. Vodiči majú príliš zložité a zbytočné podmienky pri výbere jazdeného auta.Zdroj: canva.com

Zdroj: financnasprava.sk

Kúpa jazdenky - Nájazd nie je najdôležitejší parameter

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Video: Plug-in hybridy Polície SR sa neosvedčiliModerné hybridy Polície SR ovládli médiá. Informácia o veľkom rozširovaní vozového parku...22. Február, 2024
02Revolučný podvozok: Auto, ktoré dokáže otriasť sneh! Všetci sme už zažili mrazy a počasie pod psa, kedy posledné, čo ako vodiči chceme, je...26. Február, 2024
03Bič z ČR na cestných pirátov: Polícia na diaľku vypne auto!Policajti budú čoskoro vedieť na diaľku deaktivovať auto. Postačí im na to jednoduchý...24. Február, 2024