Kuriózna akcia: Ako dostať z potopenej lode 4 200 áut a 33 ton odpadu?

Snaha o ukončenie púte MV Golden Ray 2021 prináša mnohé nečakané momenty. Táto kuriózna havária lode so 4200 autami značky Hyundai na palube, stojí za pozornosť. Nenechaj si ujsť nečakané detaily. Nebudeš veriť vlastným očiam. Ako dostať z potopenej lode nevyužiteľný odpad s hmotnosťou 33 ton?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
18.03.2021
Diskusia:
Zdroj: St. Simons Sound Incident Response

Video: Animácia plánu...

Auto-moto zaujímavosti

Pri nehode obrovského kolosu s motorom na vode je práce toľko, že odstránenie vraku môže trvať poriadne dlho. Dôkazom toho je dnešná dlhodobá akcia. Obria loď s autami sa prevrátila na bok a vytiahnuť ju trvalo viac ako sa čakalo. Ako si s touto akciou podarili odborníci z oboru?

MV Golden Ray 2021 - kuriózna havária lode so 4200 autami na palube Zdroj: St. Simons Sound Incident response

Keď sa taká veľká loď prevráti na bok, je veľmi zložité vrak zlikvidovať a ostrániť z miesta nehody spolu s tisíckami naložených áut na palube. Pôvodný plán už počítal s dokončením akcie. Ani dnes, 2 a pol mesiaca po avizovanom vytiahnutí, nie je akcia na konci. Až tri štvrtiny lode sú však stále zapichnuté na mieste havárie.

MV Golden Ray 2021 - kuriózna havária lode so 4200 autami na palube Zdroj: St. Simons Sound Incident response

Poďme sa pozrieť trochu do histórie. Táto zámorské loď s názvom MV Golden Ray bola postavená v roku 2017 v lodeniciach Hyundai v Kórey. Jej poslaním bolo prepravovať a zabezpečovať transport áut medzi USA a ďalšími zahraničnými trhmi. Kapacita lode je zarážajúca. Dokázala na jednu plavbu prepraviť až 7 700 áut. V službe prežila len 2 roky. K svojej pracovnej pozícii sa už nikdy nevráti.

MV Golden Ray 2021 - kuriózna havária lode so 4200 autami na palube Zdroj: St. Simons Sound Incident Response

Havarovala 23 minút potom, čo vyplávala z Brunswicku, stalo sa tak 8. septembra 2019 niečo po polnoci. Stabilita lode bola náročná kvôli napusteniu vyrovnávacích nádrží. Táto nehoda mohla skončiť tragickým nešťastím, našťastie, všetci pasažieri prežili aj oheň, ktorý sa začal šíriť na palube lode krátko po havárii.

MV Golden Ray - jednotlivé časti lodeZdroj: news4jax.com

Po dlhšom čase nečinnosti nariadil miestne úrady Kórejcom loď Golden Ray zlikvidovať Naplánovaná „záchranná akcia“ bola uskutočnená a loď bola rozdelená na 8 častí. Jedna časť váži približne 4 100 ton, celkom je reč o hmotnosti asi 33 ton. Predbežný plán už posunul. Pôvodný odhad na likvidáciu ešte počká. Logicky by som pridal k trochu trpezlivosti a toho, čo si budete priať do roka 2021. Celková suma za finálne odstránenie nákladov je vyčíslená na 400 miliónov dolárov. Čas ukáže ako sa o takejto reklame dozvedia ľudia a aký úspech bude mať. Likvidácia desiatok ton nevyužiteľného odpadu z lode MV Golden Ray je poriandne netradičnou operáciou na vode. Ako hodonotíš prácu v extrémnych podmienkach. Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch. 

Zdroj: wrdw.comSt. Simons Sound Incident Response, AP, marinelog.com

Likvidácia 4 100 ton nevyužiteľného odpadu z lode MV Golden Ray

Likvidácia lode MV Golden Ray so 4 200 zničenými autami na palube

Video: Animácia plánu odstránenia vraku lode Golden Ray

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Budúci bestseller - Dacia Sandero Stepway 2021: Nová najlacnejšia terénna DaciaPredaj Sandera Stepway ešte len odštartoval a už sa o tento nádejný a finančne dostupný...16. Marec, 2021
02Tank 300: Replika Fordu Bronco z Číny!Zatiaľ, čo Ford žne úspech zo svojou drsnou vlajkovou loďou, ďalšia krajina skúša šťastie...14. Marec, 2021
03SUV vs. combi: Najlepšie porovnanie rivalov z NemeckaV automobilovom svete neexistuje lepšia zábava ako bilancovanie lepších konkurenčných...12. Marec, 2021