Lada Formula 1: Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies?

Zaujíma ťa aké sú možnosti úpravy starej Lady? Čo povieš na úpravu Lady s využitím funkčného riešenia Formule 1? Tento systém môže prekvapivo dobre fungovať aj pre starú legendu! Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies F1? Jazdu plnú šmykov a gumovania kolies chceš vidieť! Sleduj video.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
10.01.2020
Diskusia:

Video: Čo dokáže Lada s...

Auto-moto zaujímavosti

 Zaujímajú ťa možnosti úpravy starej Lady? Čo povieš na úpravu Lady s využitím funkčného riešenia Formule 1?

Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies F1?Zdroj: youtube.com/ Garage 54

Lada s odpichom Formule 1

Keď sa povie Lada vybavia sa ti rôzne schopnosti, ktorými Lada vyniká. Čím Lada nie je známa, predsa rýchlosťou. Ako mašina so zaujímavými parametrami nezahanbí, ale pohybom ručičky na tachometri ani neohúri. Všetko však môže byť inak.

Rýchlosť trochu inak

Chcieť od staršieho stroja extrémnu rýchlosť je hlúpe. Ako však dostať z Lady ešte viac a zabezpečiť starému harcovníkovi terénu nové „nadprirodzené“ schopnosti? Rusi si vzali do parády prezúvanie kolies. Tu môže Lada excelovať rovnako ako známy favorit súťaží rýchlosti. Budeš prekvapený, tento systém môže prekvapivo dobre fungovať aj pre starú legendu.

Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies F1?Zdroj: youtube.com/ Garage 54

Centrálne uchytenie kolies

Kto iný môže zvládnuť premenu starého automobilu lepšie ako ruskí fanatici rýchlosti. Tím nadšencov sa na konci roka 2019 pokúsil o vytvorenie stroja, ktorý s malou pomocou techniky využívanej u Formule 1, dokáže predviesť prezúvanie kolies ako profesionál. Ako to dopadlo?

Projekt Garage 54

Projekt Garage 54 sa zaslúžil o nevídanú úpravu. Namiesto naháňania rekordov sa rozhodli urýchliť to, čo ovplyvňuje rýchlosť rovnako efektívne. Vďaka systému uchytenia kolies z Formule 1 dokáže Lada zahanbiť omnoho rýchlejších protivníkov. Jednoduchá zmena uchytenia diskov kolies má na svedomí nevídanú novú schopnosť, akou iné Lada úpravy nedisponujú.

Cestná homologizácia

Keďže na okruhu sú iní favoriti rýchlosti, skvelým nápadom je uplatnenie technológie stredového uchytenia 1 stredovou maticou či skrutkou, tak ako je tomu u okruhových modelov. Problémom dokonca nie je ani využívania tejto verzie uchytenia v bežnej premávke na cestách.

Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies F1?Zdroj: youtube.com/ Garage 54

Nevýhoda

Kým tento spôsob uchytenia kolies znamená urýchlenie výmeny, na poli presnosti uchytenia ponúka menšiu presnosť ako tradičné uchytenie pomocou 5 alebo 4 skrutiek. Pomocou veľkých matíc a skrutiek s podložkami sa podarilo vyriešiť túto otázku najlepšie ako bolo možné.

Uťahovanie

Ako sa systém uťahuje? Na dotiahnutie sa používa rovnaký 6-uholníkový uťahovák, aký využívajú jazdci Formule 1 na okruhu. Nebola by to vydarená prerábka, ak by autori nevyskúšali výmenu kolies podľa vzoru reálnych podmienkach v pit stope. Prvý pokus nedopadol najlepšie.

Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies F1?Zdroj: youtube.com/ Garage 54

Pit stop prezutie Lady za 36 sekúnd!

Servisná zastávka však na druhý pokus dopadla lepšie ako predpokladali samotní „“garážoví majstri.“ Aký čas je potrebný na výmenu kolies upravenej Lady? Rozdiel v porovnaní s bežnou výmenou predstavuje takmer tretinový čas potrebný na výmenu. V garážových podmienkach to majstri zvládli za neuveriteľných 36 sekúnd!

Testovacia jazda

Ako najlepšie overiť funkčnosť nového inštalovaného systému? Testovacia jazda naplno preverila, či sa úprava podarila. zadných kolies na mieste dopadla prekvapivo dobre. Utiahnuté matice nesklamali a Lada predviedla poriadne divadlo. Čo sa týka vyváženia, to nemusí byť najlepšie. Vzhľadom k faktu, že stále hovoríme o amatérskej úprave, je na mieste obdiv. Aj stará Lada môže zažiť búrlivé momenty pretekárskych okruhov.

Sleduj video

Povedzme si úprimne, vidieť prezutie Lady v pit stope ako u Formule 1 je ohromným zážitkom. Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies F1? Jazdu plnú šmykov a gumovania kolies chceš vidieť! Sleduj video.

Zdroj:  Garage 54@Youtube

Lada Formula 1

Video: Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies F1?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

0119-ročné Audi na predaj ako nové!Nájsť v ponuke áut na predaj takmer 20-ročný automobil v dobrom technickom stave je takmer...24. December, 2019
02Extrémna strata hodnoty: Ferrari 456 za polovicu ceny!Vzácne Ferrari 456 stratilo 50 % hodnoty! Finančná náročnosť tejto mašiny, spôsobená...22. December, 2019
0325 000-koňové monštrum, ktoré razí tunely s priemerom 17,5 m!Big Bertha je najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na svete. Dokáže raziť...16. December, 2019