Lancia Ypsilon je ako zombie, nezbavíme sa jej

Lancia sa na slovenskom trhu nepredáva, lebo nedokáže ponúknuť relevantné auto, ktoré by dokázalo uspieť v konkurencii. Akurát v Taliansku je situácia iná. Toto auto sa na domácom trhu teší veľkej popularite. A to aj napriek faktu, že prvýkrát sa začala objavovať už v roku 2011 na podvozkovej platforme Fiatu Panda.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Lancia

Lancia Ypsilon je ako...

Auto-moto zaujímavosti

Minulý rok sa podarilo automobilke umiestniť viac ako 43-tisíc kusov modelu. S prihliadnutím na fakt, že šiel trh dole o 25 percent a auto sa vlastne predáva len v Taliansku, tak je to brutálny úspech. Dokonca taký, že sa v rámci Európy predalo viac Ypsilonov ako Nissanov Micra, či Kii Rio a Mázd 2.

Pre nový modelový rok, keďže Ypsilon sa zjavne do dôchodku zatiaľ nechystá, prichádza malá a jediná Lancia v ponuke s niekoľkými vylepšeniami. Tým najvýraznejším je nová užšia maska chladiča. Je trochu decentnejšia a používa menej chrómu ako kedykoľvek doteraz. Vlastne všetko je skôr matný hliník, to čo bolo chrómové doteraz.

Lancia Ypsilon 2021Zdroj: Lancia

Nové sú aj predné svetlá s LED denným svietením. To však stále znamená, že LEDky sú len na tento druh svietenia. Reálne na svietenie v noci stále Ypsilon využíva halogénové žiarovky. Zmena sa prejavila aj na nárazníku, kde matná hliníková lišta kopíruje masku chladiča, čo vytvára dojem, že auto má úsmev. Rovnaký tvar ako maska, teda skôr jej polovica, má aj spomenuté denné svietenie.

Lancia Ypsilon 2021Zdroj: Lancia

Zvonka by sa dalo povedať, že toto je všetko, ale nie. Zadný nárazník má niektoré detaily trochu upravené, Ypsilon dostane nové tvary diskov kolies a netreba zabudnúť ani na nový odtieň laku karosérie. Pribudne modrá Elegant Blue, ktorá má pripomenúť slávu modrej farby tradičnej pre Lanciu.

V interiéri je najväčšou novinkou nový displej s novým systémom. Ten na siedmich palcoch dokáže zrkadliť mobilný telefón či už cez Apple CarPlay, alebo cez Android Auto. V Ypsilone bude aj balík EcoChic, ktorý pridáva kabínový filter schopný odfiltrovať 99 percent všetkých alergénov. Nová verzia prinesie aj možnosť zvoliť si materiál poťahov vyrobený recykláciou z plastov vytiahnutých zo Stredozemného mora. Alebo tu je potom, pre Lanciu, klasickejšia Alcantara.

Lancia Ypsilon 2021Zdroj: Lancia

Pohon bude mať na starosti mild-hybridný systém spájajúci 12-voltový štartér-generátor s trojvalcovým litrovým motorom FireFly. Výkon je 51 kW (70 k) a mild-hybridný doplnok spôsobuje, že emisie klesli až o 13 percent. Základná cena výbavy Silver je 15 100 eur. Avšak mild-hybrid nie je jedinou ponukou z pohľadu motorov. Ypsilon sa bude predávať aj s dvojvalcom Twin Air s prepĺňaním a s rovnakým výkonom.  O 1 konskú silu (0,736 kW) menej má 1,2-litrový motor, ktorý ale pre svoju funkciu potrebuje LPG.

Lancia Ypsilon 2021Zdroj: Lancia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porovnali sme dve verzie Toyoty Yaris. Ktorá je lepšia?Toyota je známa tým, že má takmer v každom modelovom rade hybridné ústrojenstvo. Aj to je...2. Február, 2021
02Top 10 jazdených alternatív novej Toyoty RAV4Nová Toyota RAV4 s hybridným pohonom a náhonom na obe nápravy je výborné auto. Má dosť...5. Február, 2021
03Je tu nová generácia DS4 a vyzerá fantastickyStále je to ako včera, kedy sa z DS Automobiles stala samostatná automobilka a prevzala si...4. Február, 2021