Je tu nová generácia DS4 a vyzerá fantasticky

Stále je to ako včera, kedy sa z DS Automobiles stala samostatná automobilka a prevzala si vtedy tri modely z portfólia Citroënu. Dnes, o 5 rokov neskôr má už tri vlastné modely a aktuálne predstavila štvrtý, ktorý má šancu zaujať naozaj veľa zákazníkov. Nielen vďaka zameraniu, ale aj vďaka vzhľadu. Prichádza nový model DS4.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.02.2021
Diskusia:
Zdroj: DS Automobiles

Je tu nová generácia DS4 a...

Auto-moto zaujímavosti

Hneď na prvý pohľad je jasné, že bude nástupcom pôvodného modelu DS4, ale základné línie skôr pripomínajú model DS5. Nový model DS4 stojí na platforme EMP2, ktorá je v rámci koncernu aktuálne najrozšírenejšou a najuniverzálnejšou. Zdieľa ju napríklad s novým modelom C4 od Citroënu. Ale dizajnovo je úplne iným autom. Avšak teraz je výrazne prepracovaná a má až 70 percent nových dielov.

DS pre model DS4 zvolila podobnú tému ako využíva pri DS7 Crossback a DS9. To znamená, že výrazne dominujú hrany. Vpredu je charkteristická maska chladiča, ktorú prezentujú všetky ostatné modely a tiež veľmi zaujímavo pôsobiace predné svetlá na denné svietenie. K tomu sa v noci pripojí maticové adaptívne svetlo z nových svetlometov. Dokopy je vpredu slušných 98 LEDiek na najlepšie osvetlenie vozovky.

DS4Zdroj: DS Automobiles

Pôvodné DS4 malo schované zadné kľučky v ráme okna. Ani pri novej generácii nevystpujú nad povrch dverí. Bežne sú zasunuté a majú teda rovnaký princíp ako v prípade menšieho DS3. Ale sú priznané aj na zadných dverách, nie iba na predných ako v prípade predchodcu. Vzadu je dizajn orientovaný na to, aby vynikla šírka modelu. Úzke LEDkové svetlá a ich prepojenie čiernym pásom podporujú tento dojem. Hranaté tvary DS4 vyzerajú naozaj exkluzívne aj z tohto pohľadu. Otázne ostáva, či za tým, čo vyzerá ako koncovky výfuku v nárazníku, sú naozaj aj výfukové rúry. Skôr nie. Ale efekt plnia dokonale.

Nová generácia luxusného hatchbacku bude mať na dĺžku 4,4 metra, na šírku 1,83 metra a na výšku 1,47 metra. Tým sa automaticky radí do segmentu nižšej strednej triedy. Na tento relatívne malý hatchback dokáže automobilka namontovať až 20-palcové zliatinové disky, ktoré pripomínajú tie na koncepte DS Aero Sport Lounge. Avšak okrem elegantne vyzerajúcej verzie ponúkne DS4 aj alternatívu s plastovými lemami, ktorá vyzerá, že by chcela trochu dokázať aj mimo spevnených ciest. Ak chcete DS4, tak zostaňte pri štandardnej elegancii, terén je tiež fajn, ale stráca ním trochu exkluzivity.

DS4Zdroj: DS Automobiles

Interiér nového modelu je rovnako strhujúci ako exteriér. Prístrojová doska má úplne jednoduché línie a je tiež stavaná na šírku. V strede je nový a široký displej, ktorý zobrazuje viacero widgetov a posúva sa do modernejšej sféry ako systém využívaný doposiaľ. Zaujímavé je aj jeho ovládanie. Na to slúži malý tablet pred voličom automatickej prevodovky. Sekundárnym displejom s názvom DS Smart Touch sa dá ovládať všetko na hlavnom displeji. A ďalší displej je pred vodičom, ale na to sme už zvyknutí z ostatných modelov automobilky. Ozvučenie má označenie Focal Electra, ktoré svoje kvality potvrdilo už v modeli DS7 Crossback.

Sedadlá môžu mať prešívanie bracelet, čo vyzerá, že ich kožené čalúnenie je spletené z viacerých širokých pruhov kože. A to nielen vpredu, ale aj vzadu. Naviac vzadu je slušný priestor pre pasažierov. Toto auto bude veľkým problémom pre menší DS3 Crossback, lebo pôsobí omnoho exkluzívnejšie.

DS4Zdroj: DS Automobiles

O pohon tohto hatchbacku sa budú starať paleta motorov PureTech a BlueHDI. Základom bude 1,2-litrový trojvalec s výkonom 96 kW (130 k). Avšak už tu bude štandardom spojenie s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Rovnaký výkon bude mať aj naftová verzia BlueHDI s objemom 1,5 litra. Viac výkonu ponúkne 1,6 PureTech, ktorý bude v ponuke s výkonom 132 kW (180 k). Vrcholom motorovej ponuky bude hybridná verzia s pohonom prednej nápravy. Tá má výkon 165 kW (225 k) a na jeho dosiahnutie potrebuje nielen 132 kW (180 k) zo spaľovacieho motora, ale aj 81 kW (110 k) elektromotora. Oproti ostatným vozidlám s týmto systémom však ponúka väčší dojazd vďaka novej batérii. Podľa WLTP zvládne na nabitie až 50 kilometrov.

DS4Zdroj: DS AutomobilesNová generácia DS4 je jedným z najkrajších hatcbhackov tejto veľkostnej kategórie. Má však vážnych konkurentov. Medzi nimi je napríklad BMW radu 1, Mercedes-Benz triedy A a tiež nesmieme zabudnúť na Audi A3. A to sú len konkurenti medzi prémiovými značkami. Na luxusnú úroveň sa však dajú vybaviť aj bežnejšie modely niektorých automobiliek. Takže musí čeliť nájazdom každého zástupcu nižšej strednej triedy. Ale má niekoľko es v rukáve, takže to hravo zvládne.

DS4Zdroj: DS Automobiles

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porovnali sme dve verzie Toyoty Yaris. Ktorá je lepšia?Toyota je známa tým, že má takmer v každom modelovom rade hybridné ústrojenstvo. Aj to je...2. Február, 2021
02Skúsili sme novú Daciu Sandero, je výrazným krokom vpredDacia predstavila nové Sandero a hneď spôsobilo takú menšiu senzáciu. Z auta, ktoré bolo...21. Január, 2021
03Hyundai pridáva športovo ladenú verziu Tucson s označením N-LineHyundai Tucson je stále horúcou novinkou, aj keď sa postupne etabluje na slovenských...3. Február, 2021