Inšpirácia pre tento Lexus LC500 prišla určite z temnôt

Lexus má každoročný moment, kedy predstaví Inspiration Series svojho najbrutálnejšie vyzerajúceho auta, modelu LC. Kým minulý rok to bola nádherná zelená, rok predtým žltá a predtým modrá, teraz sa vybral do sveta s jednoduchšou farebnou kombináciou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.01.2021
Diskusia:

Inšpirácia pre tento Lexus...

Auto-moto zaujímavosti

Lexus LC500, ale aj LC500h je pre rok 2021, v rámci Inspiration Series, čierny. Prečo čierna? Lebo aj karbón je čierny. A práve ten je použitý na niektoré prvky karosérie. Jedným z nich je strecha, ktorá síce zaniká v celočiernej téme auta, ale pri detailnejšom skúmaní ju objaví naozaj každý.

Druhým výrazným karbónovým prvkom je krídlo na veku batožinového priestoru. Automobilka hovorí, že pri dizajne tohto prvku prišla inšpirácia z lietadla, ktoré sa predvádza v Red Bull Air Race World Championship. Krídlo kopíruje tvar zadnej časti auta a na koncoch sú zalomenia smerom dole, podobné ako majú lietadlá, len tie ich majú opačne. Tie majú zmierniť turbulencie za autom, takže nie sú len dizajnovými prvkami.

Lexus LC500 Inspiration Series 2021Zdroj: Lexus

Tmavé, aj keď nie úplne čierne, sú disky kolies s priemerom 21 palcov. Aj interiér si nechal temnú tému, avšak nie úplne.  A vlastne, nenechal si ani celkožené čalúnenie. Alcantara je na viacerých miestach a sedadlá sú čalúnené kombináciou čiernej a hnedej farby. Na stredovej konzole je naviac štítok s poradovým číslom v rámci stokusovej série.

Najzaujímavejšou pohonnou jednotkou tohto veľkého grand tourera je, bez pochýb, päťlitrový atmosférický osemvalec. Nie je takým technologickým pokrokom ako hybrid, ale pohon zadnej nápravy a automatická desaťstupňová prevodovka z neho robia neprekonateľné kupé schopné prejsť akúkoľvek dlhú trasu.

Lexus LC500 Inspiration Series 2021Zdroj: Lexus

Päťliter má výkon 341 kW (464 k) a krútiaci moment 530 Nm. Stovku zvládne za 4,7 sekundy a k tomu všetkému ponúka adekvátny zvukový prejav. O cene Lexus zatiaľ nepovedal nič, ale očakávame, že bude len o niečo vyššia, kvôli karbónu ako v prípade súčasného vrcholu, Sport+. Pri ňom je cena stanovená na 116-tisíc eur.

Lexus LC500 Inspiration Series 2021Zdroj: Lexus

Pri reálnom porovnaní Lexusu LC s autami na trhu môžekonkurovať napríklad BMW radu 8, či, s prižmúrenými očami, niektorým verziám Porsche 911. Na trhu sa však stretne aj s Bentley Continental GT, ktoré ale bude dvakrát také drahé, či s modelmi Aston Martin, ktoré budú tiež omnoho drahšie. Vyzerá to tak, že aj za cenu nad 100-tisíc je Lexus LC naozaj výborná ponuka.

Lexus LC500 Inspiration Series 2021Zdroj: Lexus

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Toyota Camry prešla faceliftom, čo všetko sa zmenilo?Toyota Camry je globálnym modelom, ktorý pred nedávnom dostal inovovanú verziu v USA. Teraz...27. November, 2020
02Toyota Supra cabrio: Vietor vo vlasoch so Supra parametramiSen o celosvetovo preslávenej A80 si stále viac pýta verziu Targa. Toyota už uviedla prvý...14. Január, 2021
03Lamborghini postavilo auto bez čelného skla na normálne cestyAuto bez čelného skla je unikát, ale nie je to úplne nevídaná možnosť, veď Ferrari malo...23. December, 2020