Ešte väčšie krídla prináša McLaren Sabre

Najnovšie dielo od McLarenu má väčšie krídla ako dáva jeden energetcký nápoj. Nový model s názvom Sabre má niekoľko špecifík. Nielen, že sa stavia nad extrémny model Senna, ale zároveň má jedinú destináciu kam má namierená celá produkcia.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.01.2021
Diskusia:

Ešte väčšie krídla prináša...

Auto-moto zaujímavosti

Celé auto je trochu zvláštne, lebo ho nepredstavila automobilka samotná, ale jej díler v Beverly Hills. Najskôr sa hovorilo o špecialite, čo si objednal zákazník, ale nakoniec z toho bude až 15 kusov extrémne výkonného modelu. Výkonného áno, pekného... To necháme na vás.

Je jasné, že použitie karbónu je naozaj intenzívne a je naozaj všade. Plus, ako bonus, Sabre sa za to naozaj nehanbí a ukazuje ho všetkým na obdiv. Či už ten čierny, alebo modrý. A je z neho aj krídlo, za aké by sa nemuselo hanbiť ani menšie lietadlo. Dokonca má aj jedno vertikálne stabilizačné stredom auta.

McLaren SabreZdroj: McLaren

Najskôr kolovali dohady o tom, že niektorý nový model by mohol mať hybridnú sústavu s výkonom až 736 kW (1000 k). Ale nakoniec hybridné ústrojenstvo nie je v útrobách tohto extrémne tvarovaného modelu. O pohon sa teda stará výlučne motor spaľujúci benzín. Štvorlitrový osemvalec do V produkuje až 606 kW (824 k) a krútiaci moment dosahuje 800 Nm.

McLaren SabreZdroj: McLaren

Tento motor autu stačí na dosiahnutie maximálnej rýchlosti 350 kilometrov za hodinu. Ak by ho nebrzdilo to obrovské krídlo, tak by hodnota mohla byť aj vyššia, ale konštrukéri dobre vedeli, prečo ho tam namontovali. Aj tak sa Sabre stáva najrýchlejším dvojsedadlovým autom, ktoré McLaren kedy vyrobil. Je to z dôvodu, že modely F1 a Speedtail majú až tri miesta na sedenie.

McLaren SabreZdroj: McLaren

Všetky kusy, teda kompletnú sériu 15 vozidiel bude vyrábať MSO, čo je špeciálna divízia automobilky, ktorá má pod palcom práve špeciality. Vozidlo je postavené tak, aby vyhovovalo predpisom výlučne v USA, čo znamená, že zvyšok sveta má smolu. Príjemnou správou však je, že prvý kus si už majiteľ môže prevziať. A je aj jasné kde. V predajni McLaren v Beverly Hills.

O detailoch automobilka neinformuje. Je teda otázne koľko stojí a aj to, či už je všetkých 15 kusov rezervovaných. Ohľadne ceny je však jasné, že bude vyššia ako v prípade modelu Senna, keďže ide ešte o väčšiu špecialitu s ohľadom na počet vyrobených kusov.

McLaren SabreZdroj: McLaren

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Modely Cupra ukázali, že sa nezľaknú ani pretekárskeho okruhuTo, že Cupra sa stala samostatnou automobilkou netreba veľmi pripomínať. Prvým modelom Bola...3. December, 2020
02Prvá jazda: Toyota GR Yaris je najšialenejší malý hothatch na trhuPravidlá rally sú neúprosné. Aby mohlo auto súťažiť, musí mať homologačnú sériu. Tak FIA...1. December, 2020
03Lamborghini postavilo auto bez čelného skla na normálne cestyAuto bez čelného skla je unikát, ale nie je to úplne nevídaná možnosť, veď Ferrari malo...23. December, 2020