Legenda ožila: Osobný automobil Praga je späť po 68 rokoch!

Osobný automobil Praga konečne získalo homogenizáciu na cesty a práve podstupuje testy spolahlivosti! Hovoríme o stroji so zaujímavým pomerom výkonu a hmotnosti. 550 koní na 1000 kilogramov zabezpečí tomuto stroju schopnosť dosahovať podobné hodnoty ako slávne Bugatti Veyron! Pozrite si jubilejnú Pragu R1R, je sa na čo tešiť! Osobný automobil Praga je späť po 68 rokoch!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
01.06.2015
Diskusia:

Legenda ožila: Osobný...

Auto-moto zaujímavosti

Z histórie

Praga vznikla v roku 1907 a preslávila sa produkciou osobných vozňov medzi dvoma svetovými vojnami, kedy bola najväčším tuzemským výrobcom automobilov. Prvá továreň vyrábala vozidlá podľa zahraničného vzoru, napríklad podľa francúzskej firmy Renault. Pomenovanie Praga sa prvý raz objavilo už v roku 1909. Českí konštruktéri vtedy začali pracovať na prvých vlastných automobiloch. Zaujímavé čisla sa týkali práve predaja. V roku 1930 Praga vyrobila rovnaké množstvo áut ako všetci ostatní výrobcovia Československa spoločne!

Video: Osobný automobil Praga R1R

Ukončenie výroby osobných áut 

Po druhej svetovej vojne bola výroba osobných áut ukončená a Praga vyrábala nákladné vozidlá. Po typoch RN, RND a ND prišiel odolný vojenský automobil Praga V3S. Množstvo plánov spoločnosti nevyšlo rovnako ako viaceré pokusy o oživenie značky výrobou univerzálneho automobilu UV80 alebo terénnych motocyklov. Čo sa týka výroby závodných automobilov, zaujal aj "okruhový brat" modelu Praga R1R. Ako je to však s výrobou cestných automobilov značky Praga? 

Závodný model Praga R1 full carbon Zdroj: pragaglobal.com

Prvé cestné vozidlo Praga od roku 1947!

Aj čo sa týka výroby cestných modelov, je tu ešte niečo, čo stojí za pozornosť! Dlho očakávaná premiéra cestného modelu je tu! Privítajme Pragu R1R! Momentálne automobil podstupuje finálnu fázu testov. Kontrolujú sa jazdné vlastnosti, spoľahlivosť a stabilita na vozovke. 

Praga R1R  Zdroj: pragaglobal.com

Nižšie réžijné náklady a vyššia spoľahlivosť

V porovnaní s konkurenčným Radicalom z Británie vykazuje Praga R1R hneď niekoľko zaujímavých výsledkov. Československý špeciál má "navrch" čo sa týka fungovania na trati, spoľahlivosti a v porovnaní s konkurenciou zaujme aj nižšími prevádzkovými nákladmi na chod! O tom, že sa vyrovná moderným superšportom niet pochýb!

Praga R1RZdroj: pragaglobal.com

Modrá farba, aerodynamika a monokok z karbónu

V súlade s tradíciou bude vozidlo dvojmiestne, modré a bude vychádzať z konštrukcie pretekárskeho okruhového špeciálu Praga R1. Obe Pragy dostali monokok z tvrdého a pevného karbónu a aj motor je zabudovaný vo vlastnom nosnom ráme. Vďaka tomu vykazujú obe vozidlá výborné jazdné a aerodynamické vlastnosti a splňajú náročné bezpečnostné požiadavky.

Praga R1RZdroj: pragaglobal.com

Výkon 

Konkrétne oficiálne parametre čakáme zbytočne. Hovorí sa o silnom štvorvalcovom turbomotore značky Renault uloženom pod zádnou nápravou. Zaujímavý je pomer výkonu a hmotnosti, 550 koní na 1000 kilogramov, zabezpečí stroju schopnosť dosahovať podobné hodnoty ako slávne Bugatti Veyron! Ľahký športový automobil s hmotnosťou približne 600 kg získa výkon okolo 340 konských síl. 

Praga R1R  Zdroj: pragaglobal.com

Je to skvost!

Ak je reč o Prage, každého z nás napadne dravý okruhový špeciál, ktorý poznali aj naši otcovia. Najostrejšie a najextrémnejšie česko-slovenské cestné vozidlo od roku 1947, to je Praga R1R! Fotografie tohoto vozidla, ktoré sa už čoskoro objaví na cestách, rozhodne stoja za pozornosť!

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Bezpilotné Audi A7 sa predviedlo v európskej premávke!S nastupujúcim trendom samoriadiacich vozidiel sa čoraz viac automobiliek snaží zaujať...29. Máj, 2015
02BMW i3: V Taliansku u polície, v Poľsku ako pojazdný bankomat!BMW i3 vie prekpaviť! Po vlne kritiky sa teší obľube a nachádza rôznorodé spôsoby...28. Máj, 2015
03Prvé SUV Lamborghini: Nové detaily výroby na Slovensku!O plánoch na výrobu prvého SUV Lamborghini sa hovorilo už pred tromi rokmi na autosalóne v...31. Máj, 2015