Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Lexus ukázal nový elektromobil RZ450e, riešenia zdieľa s Toyotou bZ4X

Lexus ukázal nový model RZ450e, ktorý je aktuálne prvým elektromobilom značky. Je jasné, že bude vychádzať z súčasného elektromobilu automobilky Toyota so zaujímavým názvom bZ4X. Tento model však automobilka vyvíjala spolu so Subaru a podobné parametre bude mať teda aj ďalší japonský model Solterra.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Lexus

Lexus ukázal nový...

Auto-moto zaujímavosti

Nový elektrický Lexus RZ450e prinesie klasický a charakteristický štýl modelov tejto značky. Vpredu bude výrazná maska, tentoraz nie chladiča, ktorá má tvar vretena a okolo nej sú ostro rezané svetlomety. Vizuálna prípad príbuznosť s ostatnými modelmi značky je tak naozaj očividná. Oproti elektrickej Toyote má však nový Lexus omnoho menej plastových dielov okolo spodnej časti karosérie. Pôsobí omnoho elegantnejšie a uhladenejšie, čomu prispieva aj efekt vizuálne voľného zavesenia strechy floating roof.

Lexus ukázal nový elektromobil RZ450e, riešenia zdieľa s Toyotou bZ4XZdroj: Lexus

Zadná časť skôr pripomína SUV kupé a tiež hrdo prezentuje spojené zadné reflektory, ako je v súčasnosti moderné u väčšiny automobiliek. V tomto prepoji je naviac umiestnený aj názov automobilky a vzadu logo Lexus absentuje úplne.

O interiéri sa tiež dá povedať, že využíva všetky štylistické prvky automobilky. Jednotlivé riešenia je možné nájsť aj v ostatných modeloch značky. Za všetko treba spomenúť obrovský dotykový displej s úplne novým Informačno zábavným systémom. Rozdielom však je, že je umiestnený pod výduchmi klimatizácie a nie nad nimi ako to má napríklad model NX. Po vzore nových modelov Tesla môže mať elektrický Lexus aj volant s avantgardným tvarom, ale to, našťastie, nie je nutnosť.

Lexus ukázal nový elektromobil RZ450e, riešenia zdieľa s Toyotou bZ4XZdroj: Lexus

Nový Lexus RZ45e, podobne ako Solterra a na rozdiel od bZ4X, bude v ponuke výlučne s pohonom všetkých štyroch kolies. Tento systém automobilka volá Direct4 a spolieha sa na dva elektromotory. Vpredu je umiestnený jeden s výkonom 150 kW (204 k) a vzadu je druhý s výkonom 80 kW (109 k). Reálne má tak celkový výkon 230 kW (313 k) a tým pádom má výkonovú výhodu oproti obidvom, dá sa povedať, sesterským modelom.

Lexus ukázal nový elektromobil RZ450e, riešenia zdieľa s Toyotou bZ4XZdroj: Lexus

Automobilka aj tu použila batériu s kapacitou 71,4 kWh. Takto sa celkový dojazd, podľa WLTP, dostane niekde nad 400 kilometrov. Všetko však bude záležať od výbavy vozidla, lebo lepšie vybavené verzie budú mať niektoré prvky naviac, ktoré môžu výraznejšie zvýšiť hmotnosť a tým pádom o kúsok skrátiť dojazd. Tak isto to platí aj o veľkosti zliatinových diskov. Očakáva sa, že do predaja sa nový Lexus RZ450e dostane už koncom tohto roka. Bude tak elektrickou alternatívou v ponuke Lexusu, medzi vozidlami SUV. S dĺžkou 4,85 metra bude patriť zjavne do segmentu D. Je nad slnko jasné, že cenovo bude RZ450e nad modelom od Toyoty.

Lexus ukázal nový elektromobil RZ450e, riešenia zdieľa s Toyotou bZ4XZdroj: Lexus

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Audi Urbanaphere je kombinácia elektrického SUV a MPVAudi predstavilo svoj nový koncept Urbansphere Concept EV, ktorý bude najväčším zatiaľ...21. Apríl, 2022
02Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluAutomobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a...13. Apríl, 2022
03Aký je elektrický dS3 Crossback po 23-tisíc kilometroch?Nestáva sa to často, ale po zruba roku a pol, či dvoch sa k nám dostal znova DS3 Crossback...26. Apríl, 2022