Malé géčko Mercedesu za menej: Suzuki Jimny prekvapenie

Suzuki Jimny = lacnejší Mercedes triedy G pre menej náročných zákazníkov s chuťou pre dostupnejšie riešenie. V lete 2019 sa tento populárny automobil dočkal nepríjemného prekvapenia. Jimny kazil výsledkami testov emisný priemer značky Suzuki v Európe. Značka tak riskovala sankcie a musela konať. Kvôli emisným normám bolo Suzuki Jimny stiahnuté z európskeho trhu. Teraz príchádza v upravenej podobe a rozhodne má čím zaujať. 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
24.02.2021
Diskusia:
Zdroj: suzuki.com

Suzuki Jimny

Auto-moto zaujímavosti

Suzuki Jimny to nemá v Európe ľahké. Napriek tomu bojuje o svoju pozíciu na trhu. Nová generácia malého off-roadu Jimny našla spôsob ako sa nevzdať a opäť objaviť v ponuke áut na predaj. Plán sa postupne darí naplniť, najprv sa objavilo na trhu v Holandsku. Značka predstavila Jimny ako úžitkovú dvojmiestnu verziu Jimny Professional. Za akým účelom? Pre úžitkové autá sú totiž emisné limity zhovievavejšie.

Suzuki Jimny - Lacnejší Mercedes triedy G pre nenáročnýchZdroj: suzuki.com

Podľa metodiky WLTP produkuje Jimny s pohonom 1,5 VVT (77 kW) v kombinácii s 5-stupňovým manuálom až 178 gramov CO2 na kilometer.  Verzia so 4-stupňovým automatom vyprodukuje dokonca až 198 gramov. Úniou požadovaný priemer je len 95 gramov. Múdre riešenie prináša limit až 147 gramov CO2 na kilometer, čo je pre Jimny dosiahnuteľná méta. Ak Suzuki nepresiahne počet registrácií väčší ako 22 000 kusov, dokáže s EÚ dohodnúť ešte vyšší emisný limit.

Suzuki Jimny - Lacnejší Mercedes triedy G pre nenáročnýchZdroj: suzuki.com

Ďalšia veľká zmena? Namiesto 4 sedadiel Suzuki Jimny ponúka 2 pohodlné sedadlá a odvezie dvoch pasažierov. Naviac dostal priečku medzi prednými sedadlami a úžitkovým priestorom. Objem batožinového priestoru sa zväčšil na zaujímavých 863 litrov. Treba dodať niečo viac?

Suzuki Jimny - Lacnejší Mercedes triedy G pre nenáročnýchZdroj: suzuki.com

Dostať sa k tejto lahôdke po vlne peripetií nebolo na Slovensku ľahké. Na slovenský trh sa dostal len obmedzený počet kusov a záujem bol veľký. V priebehu niekoľkých mesiacov boli všetky dostupné autá vypredané. Holandské zastúpenie zverejnilo cenník a ponúka ďalšiu možnosť ako sa k Suzuki Jimny na európskom trhu dostať. Jimny Pofessional štartuje 27 420 eurách, bez DPH.

Suzuki Jimny - Lacnejší Mercedes triedy G pre nenáročnýchZdroj: suzuki.com

Mild-hybridné modely ako Ignis a Vitara, či populárne Suzuki SX4 S-Cross a Full-hybridné kombi Swace a plug-in hybridné SUV Across dnes už dokážu zlepšiť emisné priemery značky. Suzuki sa jednoducho vždy dokáže udržať na trhu a bojuje o popredné pozície v predaji áut aj s ostrejšími a drahšími rivalmi. Tento „lacnejší Mercedes triedy G“ je mimoriadne zaujímavou voľbou pre menej náročného zákazníka. Rozhodne má čím zaujať. Ako sa ti „malé lacnejšie géčko“ Mercedesu od Suzuki páči? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

Zdroj: suzuki.sk, suzuki.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Slovenské auto roka 2021: Škoda, Hyundai Tucson alebo Dacia Sandero? Finále 25. ročníka ankety Auto roka 2021 na Slovensku sa dočkalo 7 kandidátov, ktorí si...18. Február, 2021
02Audi e-tron GT beštia: 100 km/h za 3,3 s.!E-tron GT a RS e-tron GT sú 2 verzie brutálnej mašiny, ktorá zvádza k pokušeniu. Pozri sa...22. Február, 2021
03Subaru Levorg: Impreza Combi - bestseller z Japonska Koľkí z nás túžia po Imprese combi pre náročných? Tento predajný bestseller strháva na seba...20. Február, 2021