Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Maserati Grecale: Porsche Macan má obrovský problém

Automobilka Maserati má menší športový model MC20, ale to nie je zrovna produkt, ktorý spôsoboval masové predaje. Tým lepšie predávaným modelom je predsa Levante. Ale pre niektorých môže byť až príliš veľké, čo znamená že príchod menšieho Grecale je naozaj žiaducim krokom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.03.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Maserati

Maserati Grecale: Porsche...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model, ktorý Maserati predstavilo nezaprie určitú príbuznosť  s väčším SUV, ale má o niečo menšiu karosériu. Reálne má konkurovať Porsche Macan. Niektorí okamžite posmešne prirovnakú karosériu ku Fordu Puma. Možno majú podobné reflektory, ale Maserati pôsobí o niečo rafinovanejšie. Určite si nájde veľa priaznivcov a práve veľká časť by mohla prejsť od úspešného štutgartského modelu.

Nový model Grecale dostal meno podľa stredomorského vetru, ktorý vanie na severo-východe. Novinka bude mať v ponuke výhradne benzínové spaľovacie motory. Zatiaľ. Rok po predstavení tejto verzie a jej uvedení na trh sa ukáže v showroomoch aj elektrická verzia, ktorá dostane samostatný názov, samostatný rad Forgole.

Maserati Grecale: Porsche Macan má obrovský problémZdroj: Maserati

Základnými a charakteristickými dizajnovými prvkami nového Maserati bude predná maska chladiča s klasickým trojzubcom, ktorý je logom automobilky. Na boku sa tiež dá nájsť charakteristický prvok, ktorým sú určite výduchy na prednom blatníku. Zadná časť dostala nové a zaujímavejšie tvarované zadné svetla ako má väčší model Levante. Veľmi zvláštnym prvkom je cíp v chrómovej lište nad evidenčným číslom.

Interiér nového Grecale sa vo veľkej miere spolieha na použitie displejov. Sú až 4. Jeden je pred vodičom, supluje tradičné ručičkové prístroje. Druhý je head-up displej a zvyšné dva sú pod sebou na stredovej konzole. Vrchný slúži infotainmentu a ten spodný má za úlohu ovládať nastavovanie vzduchovej techniky.

Maserati Grecale: Porsche Macan má obrovský problémZdroj: Maserati

O tom, že interiér bude mať dostatočnú veľkosť hovorí fakt, že 4,8 metra dlhé auto má rázvor s dĺžkou až 2,9 metra. Aj napriek tomu, že toto je malé SUV od Maserati je stále obrovské, avšak o kúštik menšie ako spomenutý model Levante. Dĺžka je menšia o nezanedbateľných 20 centimetrov.

Novinka v portfóliu Maserati bude mať vždy pohon všetkých kolies a prevodovku s automatickým radením a ôsmimi stupňami od firmy ZF. Vrcholnou pohonnou jednotkou bude trojliter V6 s dvomi turbami práve z modelu MC20. Tento agregát ponúkne výkon 390 kW (530 k) pri 6 500 otáčkach a vrchol krútiaceho momentu bude 620 Mn od 3 000 otáčok. S týmto agregátom sa dvojtonové, menšie, SUV od Maserati dostane na stovku za 3,8 sekundy a maximálna rýchlosť je stanovená na 285 km/h. Táto verzia bude mať samostatné označenie Trofeo.

Maserati Grecale: Porsche Macan má obrovský problémZdroj: Maserati

Verzia s označením Modena už bude mať iba radový štvorvalec objemom dva litre s mild-hybridnou technológiou. Tento menší motor v slabšom exemplári príde s výkonom 243 kW (330 k) a krútiacim momentom 450 Nm. Na stovku mu šprint bude trvať 5,3 sekundy a maximum má na hodnote 240 km/h. Rovnaký motor bude poháňať aj základnú verziu GT, ale bude naladený na výkon 221 kW (300 k). Krútiaci moment bude rovnaký, zrýchlenie bude trvať o 0,3 sekundy viac a maximálna rýchlosť bude znova totožná s Modenou.

Maserati zatiaľ nehovorí veľa o elektrickej verzii, ale už jasné že Forgole bude mať špeciálnu farbu s názvom Rame Folgore a elektrická energia bude uskladnená v batérií s kapacitou 105 kWh, ktorá bude využívať 400 V technológiu. Elektrické motory na oboch nápravách ponúknu masívny krútiaci moment 800 Nm.

Maserati Grecale: Porsche Macan má obrovský problémZdroj: Maserati

To, že automobilka ukázala auto teraz neznamená že bude v ponuke niekedy v ďalekej budúcnosti. Grecale sa v Európe ukáže už v prvej polovici tohto roka a ostatné časti sveta budú nasledovať už do konca roka. Ak by ste chceli vedieť cenu, tak si skúste pozrieť porovnateľné Porsche Macan, ktoré bude mať približne rovnakú sumu v cenníku.

Maserati Grecale: Porsche Macan má obrovský problémZdroj: Maserati

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

015 najkrajších Porsche 911 na Autobazar.EUJe len málo áut, ktoré dokázali svoj ikonický tvar držať tak dlho ako Porsche 911. Aj...18. Marec, 2022
02Audi A6 Avant e-tron: budúcnosť môže byť elektrickáAutomobilka Audi postupne rozširuje ponuku elektrických vozidiel. Je to aj z dôvodu, že sa...22. Marec, 2022
03Porsche Macan T má byť obratné rodinné SUV so slávnym logomPorsche je aktuálne iba na niekoľkých modelových radoch, ale tie majú naozaj extrémne veľa...23. Február, 2022