Maybach: Vzostup, pád, znova vzostup a stabilizácia

Niektoré príbehy majú štasťné konce, niektoré nie. DeLorean určite spôsobil veľa ľuďom pocity zlého konca. Ale Maybach nie, príbeh Maybachu má skôr neutrálny koniec. Nie je ani šťastný, ani smutný. Meno Maybach sa však stále objavuje na vrcholných modeloch Mercedesu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Maybach

Maybach: Vzostup, pád,...

Auto-moto zaujímavosti

Celá história však siaha ďalej ako na prelom milénia, kedy prišlo znovuzrodenie. Počiatok samostatného názvu prišiel ešte o sto rokov skôr. Wilhelm Maybach pracoval v Daimler-Motoren-Gesselschaft. Ale v roku 1907 odišiel a začal pracovať samostatne. V roku 1909 založil so svojim synom Karlom novú spoločnosť na výrobu leteckých motorov. Ale meno Maybach začali používať v roku 1912.

Medzivojnové obdobie

Počiatok výroby bol v znamení výroby motorov pre vzduholode a lokomotívy. Samotná automobilová história dostala základný kameň v roku 1919, kedy vzniklo prvé pokusné auto, ktoré nasledoval o dva roky sériový automobil. Do roku 1940 sa stal Maybach synonymom luxusu, ale potom sa niečo zmenilo. Druhá svetová vojna zasiahla naozaj každý priemysel v Európe.

Maybach: Vzostup, pád, znova vzostup a stabilizáciaZdroj: Maybach

Druhá svetová vojna

Počas vojny automobilka vyrábala motory nielen pre tanky, ale aj pre polopásové vozidlá. Panzer I, II, III, IV a V, ale aj Tiger I a II mali ako pohonnú jednotku motor Maybach HL230. Celkovo vzniklo až 9 000 týchto motorov. Mal hmotnosť 1,2 tony a maximálne dosahoval výkon 515 kW (700 k) a krútiaci moment 1 850 Nm. Lenže vojna znamenala aj zničenie fabriky vo Friedrichshafene. Niečo sa podarilo obnoviť, ale výroba áut už znova nenaštartovala.

Povojnové reštarty s Mercedesom

V šesťdesiatych rokoch Maybach kúpil Daimler-Benz a automobilka začala vyrábať špeciálne série modelov Mercedesu. Tieto špeciality vznikali väčšinou na základe modelov W108 a W116. Tento menší pád po vojne znova vystrelil nahor v roku 1997, kedy, už pod krídlami Daimleru, vznikla znovuzrodená automobilka Maybach. Na chvíľu.

Samostatná automobilka

Luxusný koncept opulentného vozidla sa ukázal na autosalóne v Tokiu a v roku 2000 začala znovuzrodená automobilka vyrábať dva modely. Vlastne dve veľkosti jedného modelu. Maybach 57 a 62 boli priamo namierené proti vozidlám Rolls-Royce Phantom. A celkom aj žali úspechy. Veď sa celkovo predalo viac ako 3000 kusov. Teraz sa dajú kúpiť od 60-tisíc eur hore, až po niekoľkonásobok tejto sumy.

Maybach: Vzostup, pád, znova vzostup a stabilizáciaZdroj: Maybach

Rok 2005 priniesol výkonnejšiu verziu s označením 57S a aj jej predĺžený variant 62S. Už základná verzia mala nezanedbateľných 405 kW (550 k) z prepĺňaného 5,5-litrového motora V8. Zaujímavejší je pri základe krútiaci moment. Ten je 900 Nm medzi 2300 a 3000 otáčkami. Maybach 57S mal upravenú verziu tohto motora. Dosahuje až 450 kW (612 k) a 1000 Nm. Ale najviac výkonu ponúkla špeciálna séria Zeppelin. Ponúkla až 471 kW (640 k). Krútiaci moment sa nezvyšoval, lebo by mala so spracúvaním problém prevodovka.

Zaujímavosťou bola ešte verzia Landaulet s otvorenou zadnou časťou. Ako pripomienka dvadsiatych a tridsiatych rokov vznikla na základe predĺženej verzie 62S. Landauletov vzniklo presne 8. Jeden má reper Birdman, jeden má DJ Khaled a náležite to propagujú v relácii Cribs a vo videoklipoch. Dá sa povedať, že rarita tohto auta z neho robí investíciu.

Ešte vzácnejšie bude Exelero. Model, ktorý Maybach vyrobil pre vysokorýchlostné testy pneumatík Fulda. Vznikol len jeden kus a má formu kupé s diskami s priemerom 23 palcov. Okrem niekoľkých testov však fungoval najmä ako show car. V tomto prípade mal motor rovnaký výkon ako agregát vyrábaný pre tanky. Mal teda 515 kW (700 k), ale iba 1 020 Nm. To stačilo 5,8-metrovému kupé na zrýchlenie na stovku za 4,4 sekundy a maximum 351 kilometrov za hodinu. Fulda vraj zaň zaplatila 8 miliónov eur.

Maybach: Vzostup, pád, znova vzostup a stabilizáciaZdroj: Maybach

Lenže v roku 2007 a 2008 zasiahla finančná kríza aj túto automobilku a predaje významne klesli. Dieter Zetsche, riaditeľ Daimleru, oznámil v novembri 2011, že v roku 2012 sa automobilka postupne vytratí z trhu. Posledná a stále aktuálna forma oživenia sa udiala v roku 2015.

Mercedes-Maybach

Po roku 2015 už však Maybach nie je samostatnou automobilkou. Pribudol ako verzia Mercedesu Triedy S, funguje so označením Mercedes-Maybach. Reálne je o druhý stĺpik karosérie rovnakým autom, ale potom je masivnejší. V ponuke je aj s menšími motormi. Mercedes-Maybach vzniká aj ako predĺžená verzie Pullman a tiež ako kabriolet. Maybach figuruje aj pri súčasnej generácii Triedy S. Ale to nie je všetko.

Maybach: Vzostup, pád, znova vzostup a stabilizáciaZdroj: Mercedes-Benz

Aktuálne je omnoho úspešnejším modelom Maybach GLS. Ten valcuje nielen v USA, ale svojich priaznivcov si našiel aj v Európe a tiež na Slovensku. Lenže už lesk toho, že Maybach je samostatná automobilka akosi zachádza a zo slávneho mena sa stala síce špecifická, ale iba výbava. Toto platí najmä pre model GLS. Veď ten už nie je v ponuke ani s motorom V12. Najväčšou šialenosťou, ktorá zatiaľ vznikla ako Mercedes-Maybach je G650 Landauet. Z predĺženej Triedy G postavenej na portálových nápravách z G500 4x4 na druhú, odrezali strechu a spravili z neho presne to, čo hovorí názov a odkaz na minulosť. Tieto kusy sú aktuálne hodnotené v okolí milióna eur. Veď ich vzniklo len 100.

Najmenej špeciálnym modelom Mercedes-Maybach je verzia kabrioletu Triedy S.

Maybach: Vzostup, pád, znova vzostup a stabilizáciaZdroj: Mercedes-Benz

Budúcnosť mena Maybach je teda pevne spätá s Mercedesom a vlastne Daimlerom. Už sa však nedá čakať, že by sa v blízkej dobe stal samostatnou automobilkou. V každom prípade však aj v rámci Mercedesu stále Maybach figuruje na úplnom vrchole luxus a predstavuje krok vyššie. Nie tak vysoko ako samostatná značka, ale predsa.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW iX: Čím je zaujímavý nový elektromobil? Ktorej Tesle konkuruje?Nové BMW iX sa dá aktuálne považovať za vrchol toho, čo má nemecká automobilka medzi...5. Október, 2021
02BMW X5 bude mať špeciálnu sériu s červenou maskou chladičaBMW má svoju sekciu SUV naozaj kompletnú. Od X1 až po X7, ale zakladajúcim kameňom ponuky...29. Júl, 2021
03Rolls-Royce bude pokračovať v elektrickom vývoji sériovým modelomAutomobilka Rolls-Royce predáva vozidlá, ktoré väčšinou nerobia dlhé trasy. A musia byť čo...12. Október, 2021