Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Mazda CX-60 je najzaujímavejšia Mazda ostatných rokov

Keď Mazda oznámila, že chce mať veľkú zadokolkovú platformu, každý zostal v nemom úžase a vo veľkom očakávaní. Nové vozidlo malo tiež priniesť aj 6-valcové motory. A máme ho tu. Prvým autom, ktoré stojí na novovyvinutej platforme je nová Mazda CX-60, ktorá spočiatku ponúkne 3 verzie pohonných jednotiek. Kým 6-valce na trh prichádzajú až v tejto dobe, prvý v ponuke bol plug-in hybrid s benzínovým štvorvalcom známym už dlhšie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
27.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Mazda CX-60 PHEV Homura

Auto-moto zaujímavosti

Aký má CX-60 pohon?

Elektrická sústava spojená s benzínovým agregátom pozostáva z 2,5-litrového štvorvalca, ktorý je známy už z modelov 6 a CX-5. Tieto autá sú v spojení s agregátom veľmi kladne hodnotené a inak tomu nemôže byť ani v prípade nového väčšieho SUV na zadokolkovej platforme. Základom je teda štvorvalec, ktorý ponúka výkon 141 kW (192 k). Dopĺňa ho elektrický motor s výkonom 129 kW (175 k) a celkovo má Mazda CX-60 s plug-in hybridným systémom až 241 kW (327 k) a je tak najvýkonnejšou alternatívou v ponuke modelu na našom trhu. Výkon rozdeľuje medzi prednú a zadnú nápravu a naviac dokáže ísť výlučne na elektrickú energiu.

Batéria s kapacitou 17,8 kWh by mala ponúkať možnosť prejsť na nabitie vzdialenosť až 63 km. Ale zimné podmienky hovoria, v lepšom prípade, o 40 kilometroch. V zime sú jednoducho elektrické vozidlá a autá jazdiace na elektrickú energiu, aj keď majú spaľovací motor, trochu v nevýhode. Ak nebudete nabíjať akumulátor a budete jazdiť výhradne na benzínový pohon, tak získate priemer niekde do 9 litrov na 100 km, pri celkom obyčajnej jazde. Nie je to veľa, ba priam naopak, vyzerá to na výbornú hodnotu spotreby.

Mazda CX-60 je najzaujímavejšia Mazda ostatných rokovZdroj: Autobazar.EU

Ako je na tom CX-60 s priestorom?

Auto je veľké. Je takmer tak dlhé ako SEAT Tarraco. Na dĺžku má 4,745 m, čo ho ale stále radí do segmentu D, lebo napríklad Mercedes triedy GLC je dlhý úplne rovnako. Mazda svojmu SUV dala rázvor s dĺžkou 2 870 milimetrov a tým pádom ho do triedy označenej ako stredná úplne zabetónovala. V interiéri je vďaka nemu dostatok miesta pre pasažierov nielen vpredu, ale aj vzadu a batožinový priestor má stále základný objem 570 litrov. Je to aj napriek faktu, že motor nie je umiestnený priečne, ale pozdĺžne, keďže má základný pohon zadnej nápravy a k nemu sa pripája predná. Pod autom teda musí bežať aj hriadeľ, ktorý je pre zadokolku nevyhnutný. Veríme, že priaznivcom automobilky väčší tunel v interiéri vadiť nebude a auto sa stane jedným z najvyzdvihovanejších v súčasnosti.

Priestorovo je na tom teda Mazda CX-60 výborne a už je v príprave aj väčšia alternatíva, ktorá bude niesť označenie CX-90 a ponúkne aj 7 reálnych miest. Väčšie auto by malo ľahko atakovať dĺžku 5 metrov. Pritom štylistické prvky ostanú rovnaké a zjednotia tak celý modelový rad, ktorý aktuálne ukazuje svoju rodinu príslušnosť úplne dokonale.

Mazda CX-60 je najzaujímavejšia Mazda ostatných rokovZdroj: Autobazar.EU

Kvalita interiéru

Mazda spravila model CX-60 až prekvapivo kvalitne. Môže sa kľudne postaviť niektorým prémiovým konkurentom, ale na spracovanie a materiály DS7 Crossback mať určite nebude, to sa dá v strednej triede SUV považovať za aktuálny etalón. To neznamená, že by boli jednotlivé diely horšie. Sú na Mazdu veľmi dobre prevedené a vodič dokáže fungovať s kombináciou displejov a tlačidiel veľmi intuitívne. Za jazdy nie je možné ovládať displej dotykovo, musíte siahnuť po koliesku v strede prístrojovky, ktoré by mohlo evokovať iDrive od BMW. Avšak tu je jeden zásadný rozdiel. Kým BMW ma už dlhodobo doladený celý systém, Mazda s kolieskom trochu bojuje a má menej presné polohy a reakcie. To však nič nemení na fakte, že je to stále lepšie ovládanie ako práve dotyk, či hlas. Celý systém vyzerá síce trochu zastaralo, ale funkčne. Vyzerá vlastne ako iDrive z roku 2010. To je pre Mazdu pocta. Vlastne jediné, čo by mohlo ešte prispieť k lepšiemu pocitu z interiéru je použitie bledého dreva výbavy Takumi. Aktuálna imitácia hliníku vo výbave Homura je najlacnejšie pôsobiaci detail v interiéri.

Mazda CX-60 je najzaujímavejšia Mazda ostatných rokovZdroj: Autobazar.EU

Akú verziu zvoliť?

Po rozšírení ponuky modelu CX-60 o spaľovacie motory s objemom 3,3 litra a so 6 valcami prichádza tá správna dilema, či má plug-in hybrid zmysel. Zmysel určite má, ak ho máte kde nabíjať a nemáte nájazdy presahujúce 100 km denne. Sto kilometrov denne sa odráža do ročného nájazdu 36 500 kilometrov. To len kvôli základnej lekcii z matematiky. Reálne však pôsobí univerzálnejšie motor V6 s objemom 3,3 litra, ktorý ponúka dve výkonové verzie. Základná prichádza s výkonom 147 kW (200 k) a môže mať iba pohon zadnej nápravy. Výkonnejšia alternatíva príde s 187 kW (243 k) a už je iba s pohonom všetkých štyroch kolies.

Rovnaká dilema môže byť aj v prípade výbavy. Základné dve verzie s názvami Prime-line a Exklusive-line majú iba klasické plastové lemovanie spodnej časti. Pre lakované prvky musíte siahnuť po alternatívach s označením Homura a Takumi. Tie sú však drahšie, ale ponúkajú adekvátne viac výbavy za danú cenu. A hlavne vyzerajú lepšie.

Mazda CX-60 je najzaujímavejšia Mazda ostatných rokovZdroj: Autobazar.EU

Teleshoppingové okienko

Základná cena Mazdy CX-60 s plug-in hybridom je 50 760 eur. Za takto vybavený kúsok, ak zvolíte výbavu Homura, zaplatíte 56 360 eur plus za elegantnú červenú trojvrstvú farbu Soul Red Crystal priplatíte 1 050 eur. Ale to nie je všetko. Najlacnejšia alternatíva, čiže najlacnejšia možnosť ako sa dostať ku Mazde CX-60 nie je hybridná. Je naftová a so šesťvalcom. Základná cena Mazdy CX-60 s pohonom zadnej nápravy a výbavu Prime-line je 44 390 eur. Naftový motor však viete dostať aj s pohonom všetkých 4 kolies, čo znamená, že sa cena zvýši o 3 600 eur, ale výbavový stupeň je už s názvom Exclusive-line pre obe porovnávané verzie. Štvorkolka má aj vyšší výkon. Tieto atribúty sú naozaj pozitívne a automobilka trafila klinec po hlavičke a snaží sa zjavne vstúpiť do prémiovejšieho segmentu trhu. Vyzerá to tak spracovaným, výzorom, ale vonkoncom nie cenou.

Mazda má šancu zaujať aj pri takých konkurentoch ako sú Mercedes triedy GLC, Audi Q5, či BMW X3. Z bežnejších modelov ho však môžeme porovnať s Toyotou RAV4, či Hyundaiom Santa Fe, alebo SEATom Tarraco. Oproti väčšine neprémiových konkurentov bude mať Mazda výhodu v ponuke naftového šesťvalca, ktorý je v týchto autách čoraz viac unikátom a to aj z pohľadu prémiových značiek. Síce BMW radový šesťvalec má, rovnako 6 valcov, ale do V môže mať Audi, ale pri Mercedese je zatiaľ implementácia šesťvalca prinajlepšom otázna, lebo zatiaľ v ponuke figurujú len štvorvalce.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford Mustang Mach-E: Môže používať meno Mustang?Ako dosiahnete, že budete na v titulkách všetkých motoristických časopisov a vzbudíte...6. December, 2022
02Hyundai posúva model Kona vyššieKona je tým crossoverom, ktorý ma vytvárať imidž kórejskej automobilke a prinášať ľuďom...21. December, 2022
03Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného auta?Kúpa jazdeného auta je stále viac a viac v kurze, pretože nových áut zatiaľ stále nie je...24. December, 2022