Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Hyundai posúva model Kona vyššie

Kona je tým crossoverom, ktorý ma vytvárať imidž kórejskej automobilke a prinášať ľuďom zážitky z používania crossoveru a tiež potenciál pre jazdu terénnymi nerovnosťami. Prvá generácia bola relatívne úspešná a ukázala, že táto cesta bude tou správnou. Vozidlo sa v Južnej Kórei ukázalo v roku 2017, počas svojho života malo facelift a teraz prichádza nová generácia.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Hyundai

Hyundai posúva model Kona...

Auto-moto zaujímavosti

Nová generácia modelu prichádza teda akurát včas, aby stihla modelový rok 2024 v USA už svojím príchodom v roku 2023. Základom celého snaženia s novou generáciou je klasický prístup, že z jednej verzie vyrobia druhú a potom ostatné. Prvá, v tomto prípade, bola alternatíva, ktorá má elektrický pohon a ostatné verzie sú odvodené od nej.

Bez ohľadu na to, čím budú jednotlivé modely Hyundai Kona poháňané, budú mať špeciálnu svetelnú rampu na hrane kapoty. Nebude slúžiť na štandardné svietenie, ale prinesie dennú možnosť osvetlenia. Štandardné svetlomety budú schované o niečo nižšie v klasickejšie tvarovaných svetelných priestoroch. Tu bude vidno najväčší rozdiel medzi verziami. Elektrická Kona dostane pixelovo vyzerajúce elementy v nárazníkovej časti a vozidlá s pohonom využívajúcim spaľovacie motory budú mať obdĺžnikový otvor na prívod vzduchu k motoru. Výbava s označením N line zase prinesie odvážnejší a agresívnejší vzhľad vďaka použitiu lichobežníkových prvkov.

Hyundai posúva model Kona vyššieZdroj: Hyundai

Pri bočnom pohľade budú všetky modely takmer totožné a nezaprú svoje príbuzenstvo s predchádzajúcou generáciou Kony. Elektrická verzia a N line dostanú naviac lemovanie karosérie lakované do farby. N line naviac získa ešte zadný spojler, strieborné kryty prahov a môže mať aj čierne zrkadlá a strechu. Vzadu bude tiež podobný svetelný element ako vpredu. A rovnako ako vpredu, aj vzadu bude štandardná svetelná sústava o niečo nižšie.

Výraznou zmenou novej Kony bude jej veľkosť. Na dĺžku narástla o 150 mm na celkových 4 355 mm, čo znamená výrazný priestorový nárast aj v interiéri. Samotný rázvor, ktorý predurčuje koľko miesta je na zadných sedadlách má o 60 mm viac a pretavuje sa aj do priestoru pre kolená na zadnej lavici. Takisto 25 milimetrov prináša nová Kona v prospech väčšej šírky. Tieto zmeny favorizujú pasažierov v interiéri, ktorí budú mať omnoho väčší životný priestor. Doteraz mala bola Kona trošku menším vozidlom.

Hyundai posúva model Kona vyššieZdroj: Hyundai

Interiér zjavne čerpá inšpiráciu z modelu Ioniq 5, lebo pod spoločným krycím sklom skrýva prístrojová doska dve zobrazovacie jednotky, každú s uhlopriečkou 12,3 palca. Takisto je podobne riešené aj prehadzovanie režimov motora, čiže radenie rýchlosti. To má na starosti páka pod volantom. Na stredovej konzole je však aj nové koliesko, ktoré bude slúžiť na stanovenie režimu pohonu. Nová Kona teda svojím vzhľadom interiéru naozaj pripomína väčší elektromobil a má rovnakú formu aj čo sa týka zadného sedenia. Lavica je sklápateľná a celkom jednoduchá. Automobilka hovorí, že Kona je určená pre mestskú budúcnosť.

Hyundai posúva model Kona vyššieZdroj: Hyundai

O presnejších detailoch pohonných jednotiek sa zatiaľ nehovorí, ale už samotný fakt, že automobilka ukázala ako bude vyzerať, je celkom príjemným spestrením a príjemným náhľadom do budúcnosti. Predpokladáme, že reálne technické parametre uvedie Hyundai už v prvej tretine budúceho roka, keďže auto by mohlo začať svoju cestnú púť na prelome tretieho a štvrtého kvartálu 2023.

Hyundai posúva model Kona vyššieZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Kahn spravil londýnsky taxík na luxusnú nôtuBritský trochu kontroverzný úpravca Azfal Kahn, riadiaci Kahn Design, pripravil špeciálnu...15. December, 2022
02Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuCupra Formentor, ako jediný úplne samostatný model automobilky oddelenej od inej...21. December, 2022
03Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecPeugeot 308 dostal titul Slovenské auto roka 2022, získal ho už dávnejšie, ale stále je...20. December, 2022