Mercedes-AMG C43: 300 kW z štyroch valcov dvojlitra, žiaden šesťvalec

Minulá generácia Mercedesu triedy C ponúkala naozaj široké spektrum agregátov. Siahalo od základných motorov až po mohutný štvorlitrový osemvalec. Pri prechode na súčasnú generáciu však automobilka oznámila, že tomuto širokému spektru je koniec a ponuka bude obsahovať výlučne štvorvalce. Aj keď to mohlo pôsobiť ako šok, tak Mercedes je na toto už dávno pripravený.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes-AMG C43: 300 kW z...

Auto-moto zaujímavosti

Veď si stačí zobrať Mercedes triedy A. Jeho najvýkonnejšia verzia A45S má výkon až šialených 309 kW (420 k), tiež z dvojlitra. Preto nie je prekvapením, že nová trieda C a konkrétne verzia C43 bude mať tiež rovnaký objem motora a výkon 300 kW (408 k). Automobilka však tvrdí, že motor M139I je prekopaný a vylepšený.

Mercedes-AMG C43: 300 kW z štyroch valcov dvojlitra, žiaden šesťvalecZdroj: Mercedes-Benz

Pri konštrukcii technici využili skúsenosti, ktoré Mercedes nabral v pôsobení v pretekoch Formula 1. Okrem toho, že motor využíva 48-voltový mild-hybridný systém je dôležitou správou, že turbo získalo malý elektromotor, ktorý ho roztočí, kým sa roztočí samo výfukovými plynmi. Takýto nový prístup má eliminovať výraznejšiu turbodieru a má tiež zlepšiť okamžité reakcie na stlačenie akceleračného pedálu.

Mercedes-AMG C43: 300 kW z štyroch valcov dvojlitra, žiaden šesťvalecZdroj: Mercedes-Benz

Mercedes s týmto motorom mieri na pozície, ktoré má aktuálne naftová Audi S4 a najmä benzínové BMW M340i. Tieto konkurenčné vozidlá sa spoliehajú na agregáty s dvoma valcami naviac a taktiež litrom objemu naviac.

Mercedes-AMG C43: 300 kW z štyroch valcov dvojlitra, žiaden šesťvalec

Tento motor však nebude ešte stále vrcholnou motorizáciou modelu. Tá príde ešte neskôr a bude mať označenie klasicky C63. Výkon bude naozaj extrémny a stále bude pod kapotou dvojlitrový štvorvalec. Už v prípade C43 je to naozaj šialenosť a výkon na liter je dych vyrážajúcich 150 kW (204 k). To je naozaj údaj, ktorý dokáže šokovať a väčšinou ho ostatné automobilky dosahujú z dvoch litrov objemu. Takéto výkony boli len pár rokov dozadu naozaj výsadou hlavne športových špeciálov a určite sa nechystali pod kapoty relatívne bežných sedanov.

Mercedes-AMG C43: 300 kW z štyroch valcov dvojlitra, žiaden šesťvalecZdroj: Mercedes-Benz

Od základných verzií Céčka sa C43 odlíši nielen výkonom a celkovou charakteristikou, ale aj vizuálne a očividné budú doplnky karosérie a iné zliatinové disky. Balík nárazníkov a prahov je síce jasný, ale môže byť ľahko zamenený s AMG balíkom, ktorý je príplatkový aj pre základné motorizácie. Avšak koncovky výfuku budú pre C43 špecifické a budú podobným poznávacím znamením ako nápisy Turbo Electrified.

Mercedes-AMG C43: 300 kW z štyroch valcov dvojlitra, žiaden šesťvalec

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz C220d All-Terrain – Do každej situácie?Po predstavení novej generácie Triedy C ukázal Mercedes aj praktickejšiu verziu, ktorej...16. Február, 2022
02Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miestMercedes elektrickým systémom verí a preto znova rozširuje svoju ponuku elektromobilov....20. Apríl, 2022
03Mercedes Benz triedy T dáva Citanu punc prémiovostiMinulá generácia Mercedesu Citan nebola úplným predajným hitom. Bola hlavne zameraná na...27. Apríl, 2022