Mercedes Benz triedy T dáva Citanu punc prémiovosti

Minulá generácia Mercedesu Citan nebola úplným predajným hitom. Bola hlavne zameraná na biznisových zákazníkov a najväčší podiel sa predalo s úžitkových verzií. Tých so sedadlami vzadu bolo nebolo až tak veľa. Pri novej generácii to bude iné, pretože Mercedes bude diferencovať osobné a úžitkové verzie viac ako kedykoľvek predtým. Kým klasické Combi bude stále pracovným autom, nová trieda T ponúkne komfort a čiastočne aj luxus osobných vozidiel automobilky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
27.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes Benz triedy T...

Auto-moto zaujímavosti

Dá sa povedať, že Mercedes spravil medzi týmito dvoma modelmi taký rozdiel ako medzi triedu V a úžitkovým Vitom. Nový model stále vychádza zo spolupráce s francúzskou automobilkou, ale ponúkne úplne iný vzhľad a iné spracovanie interiéru. V skratke to teda bude krajšia, luxusnejšia a o niečo drahšia alternatíva ku Citanu. Ale bude mať aj prémiový vzhľad a viacero možností technologických vylepšení ako úžitkový brat.

Zvonka oproti Citanu nebude až tak veľa rozdielov, ako je tomu v prípade Vita a Véčka. Hlavným odliľovacím znamením bude štandardné použitie lakovaných nárazníkov a viac chrómových doplnkov. Tie budú nielen na maske chladiča, ale aj na zrkadlách a pod zadným oknom. Priemer zliatinových diskov môže byť až 17 palcov, ale štandardom bude o palec menej. Na výber bude z 10 odtieňov farby karosérie, pričom 6 z toho bude metalických.

Mercedes Benz triedy T dáva Citanu punc prémiovostiZdroj: Mercedes-Benz

Interiér, aj keď na prvý pohľad vyzerá rovnako ako v Citane, pripomína, že toto je prémiovšie auto mnohými detailami. Napríklad obšitie časti prístrojovej dosky je z materiálu pripomínajúceho kožu, či alcantaru, podľa výbavy, a na viacerých miestach si našiel využitie mäkkší plast. V základnej výbave je systém MBUX so 7-palcovým dotykovým displejom, ktorý dokáže zrkadliť telefóny cez Apple CarPlay a Android Auto. Multifunkčný volant má ešte starší vzhľad s fyzickými tlačidlami a malými dotykovými plochami. V ponuke bude aj dvojzónová klimatizácia, bezkľúčový vstup a ambientné osvetlenie interiéru.

Mercedes Benz triedy T dáva Citanu punc prémiovostiZdroj: Mercedes-Benz

O variabilite modelu vôbec netreba pochybovať. Praktickosť podporujú objemy batožinového priestoru, pričom základ je 520 litrov a vrchol je 2127 litrov. Sedadlá však nie sú samostatné, ako majú niektorí konkurenti, ale majú delenie 1:2. Po ich sklopení vznikne úplne rovná plocha na naloženie väčších vecí. Na výber je buď prístup cez výklopné zadné dvere, alebo cez dvojkrídle zadné dvere. Jedny sa otvárajú nahor, druhé do strán. Práve otváranie do strán má výhodu, keď chce vodič naložiť niečo naozaj veľké na palete. Na toto je však ale skôr vhodný Citan a trieda T by mohla byť štýlovejšou alternatívou tohto pracovného auta zameranou na voľnočasové aktivity.

Mercedes Benz triedy T dáva Citanu punc prémiovostiZdroj: Mercedes-Benz

V ponuke agregátov budú 4 možnosti. Dve z toho budú naftové, čo znamená 1,5-litrový motor. Slabšia s označením T160d ponúkne výkon 70 kW (95 k) a výkonnejšia T180d 85 kW (115 k). Benzínovú možnosť bude predstavovať 1,33-litrový motor v modeli T160 s výkonom 75 kW (102 k) a v T180 s výkonom 96 kW (130 k). Všetky motory sú štandardne vybavené šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ale naftové a výkonnejší benzínový môžu mať na želanie aj sedemstupňový dvojspojkový automat. V predaji sa nové Téčko objaví už onedlho a je jasné, že jeho cena bude o niečo vyššia ako má pracovný model Citan.

Mercedes Benz triedy T dáva Citanu punc prémiovostiZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1Mercedes-Benz triedy SL je ikona, ktorá je na trhu už 70 rokov. Najnovšia generácia príde...6. Apríl, 2022
02Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miestMercedes elektrickým systémom verí a preto znova rozširuje svoju ponuku elektromobilov....20. Apríl, 2022
03Renault Captur I: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoRenault Captur vznikol v roku 2013 ako odpoveď na trhové zmeny, ktoré favorizovali zrazu...8. Apríl, 2022