Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1

Mercedes-Benz triedy SL je ikona, ktorá je na trhu už 70 rokov. Najnovšia generácia príde na cesty už v priebehu tohto roka a od tej predchádzajúcej sa bude líšiť viacerými dôležitými charakteristikami. Najväčším šokom však bude použitie štvorvalca pod masívnou kapotu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.04.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes-AMG SL43 má štyri...

Auto-moto zaujímavosti

Nová generácia Mercedesu triedy SL sa od tej predchádzajúcej bude líšiť dvomi zásadnými vecami. Prvou z nich je použitie látkovej strechy miesto pevnej skladacej a druhou je návrat ku 4 miestam, ktoré mala naposledy generácia schovaná za kódovým označením R129. Vlastne sa dá povedať, že nová generácia modelu je nasledovník práve tejto generácie zo začiatku deväťdesiatych rokov. A naviac je prvým SL, ktoré vzniklo výlučne v oddelení AMG.

Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1Zdroj: Mercedes-Benz

Novinka bude mať viacero 8-valcových verzií s označeniami SL55 a SL63, ale úplný základ bude niesť logo SL43. A základ to bude aj čo do počtu valcov a objemu motora. Agregát M139 má 4 valce a 2 litre objemu. Tu sme na polovičnej veľkosti oproti ostatným prevedeniam. Výkonovo je však na tom motor so základmi v A45, prípadne CLA45 omnoho lepšie ako polovične. Dosahuje totiž 285 kW (374 k) pri 6 750 otáčkach a krútiaci moment má svoje maximum 480 Nm medzi 3 250 a 5 000 otáčkami. V prípade potreby dokáže krátkodobo asistovať aj elektrický motor s výkonom 10 kW (14 k). Tento agregát je totiž mild-hybridný.

Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1Zdroj: Mercedes-Benz

Na rozdiel od implementácií v športových verziách malých Mercedesov-AMG A45 a CLA45 je motor v SL43 prepĺňaný turbom s elektrickým pomocníkom. Systém so 48 V umožňuje použitie malého elektromotora, ktorý roztočí turbo, kým sa nadýchne pomocou výfukových plynov. Takto sa dá eliminovať turbo efekt a takýto systém, podľa slov automobilky, tiež pomáha znižovať spotrebu. Práve poznatky na vývoj tohto systému pochádzajú z pretekov Formula 1.

Aby bolo jasné, že SL43 so štvorvalcom nie je lenivec, tak treba pozrieť aj na dynamické parametre. Na 100-kilometrovú rýchlosť zrýchli kabriolet za 4,9 sekundy a maximálne sa dostane na 275 kilometrov za hodinu. Automobilka tvrdí, že nižšia hmotnosť na prednej náprave znamená aj lepšie ovládanie verzie s najmenším motorom. Tento agregát prichádza aj so zmeneným podvozkom a ľahšími stabilizátormi, ktoré sú vytvorené špeciálne pre túto verziu.

Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1Zdroj: Mercedes-Benz

Vizuálne nebude najslabšie SL takmer vôbec odlišné od tých osemvalcových. Dôležité je to slovo takmer. Ak si niekto postaví vedľa seba osemvalec a štvorvalec, tak mu do očí určite padne jemná zmena v spodnej časti nasávacích otvorov predného nárazníka a absencia vertikálneho rebrovania na zadnom nárazníku, teda na jeho difúzore. Odlišne sú aj koncovky výfukov. Štvorcové sú preč, miesto nich sú oválne. Avšak najviac signifikantnou zmenou je označenie na veku batožinového priestoru, ktoré hovorí absolútne jasnou rečou.

Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1Zdroj: Mercedes-Benz

Štvorvalcové SL bude ponúkať úplne všetky výhody osemvalcov, okrem motora. Bude mať teda aj natáčanie zadnej nápravy, rôzne režimy jazdy a tiež veľký počet displejov pričom ten stredný bude možné naklápať. Systém na displeji bude stále MBUX. O cenách zatiaľ ešte nevieme, ale je jasné, že SL43 bude najlacnejšou možnosťou ako sa ku kabrioletu dostať. Automobilka cenník zverejní neskôr tento rok, keď sa bude blížiť spustenie predaja.

Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1Zdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Obytný Mercedes s garážou: Rarita s miestom pre auto!Morelo Palace Liner 99 GSB rarita - najdrahšie obytné auto na svete ponúka nevídané...4. Apríl, 2022
02Noble M500 má svetlá z Corvette a motor z amerického pick-upuPočuli ste o britskej firme Noble vyrábajúcej športové vozidlá? Možno nie, ale nový model...19. Január, 2022
03Mercedes lacnejší ako Fabia: SL beštia drtí konkurenciu aj po 30 rokoch!Povedal by si, že prídu časy, keď tento vysnívaný automobil získaš lacno aj v slušnom...8. Marec, 2022