Mercedes lacnejší ako Fabia: SL beštia drtí konkurenciu aj po 30 rokoch!

Povedal by si, že prídu časy, keď tento vysnívaný automobil získaš lacno aj v slušnom stave? Tie časy sú tu. Zníženie ceny zo 150 000 mariek kedysi na 15 000 €! Technicky zaujímavý V12 Mercedes Roadster R 129 = najlacnejší Mercedes SL! Dobré meno ho neopúšťa ani po 30 rokoch!

 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
08.03.2022
Diskusia:
Zdroj: mercedes-benz.com

Video: Mercedes-Benz SL600...

Auto-moto zaujímavosti

Povedal by si, že prídu časy, keď tento vysnívaný automobil získaš lacno aj v slušnom stave? Tie časy sú tu. Vystačí si s tým, čo má, dokonca nepotrebuje ani dokazovanie z druhých strán.

Mercedes-Benz SL600 R129 - Mercedes lacnejší ako Fabia drtí konkurenciu aj po 30 rokoch!Zdroj: mercedes-benz.com

Mercedes-Benz SL600 R129 drtí konkurenciu aj po 30 rokoch!

Tento luxusný SL roadster je dostupný za cenu Škody Fabia. R129 je prvou generáciou Mercedesu SL, pri ktorej sa objavil 12-valcový motor. A stálo to za to! Presvedči sa na vlastné oči. Pozeráš sa na celkom prvý, vydarený kabriolet značky s elektricky ovládanou strechou.

Bezpečnejší aj ako cabrio + vychytávky

Toto je tiež prvý kabriolet so špeciálne aktivovaným ochranným oblúkom za sedadlami, ktoré sa v prípade požiaru a vznietenia prevrátia a vystrelia posádku. Tento stroj bol svojho času priamou konkurenciou napríklad Opelu Corsa. Na predaj bola aj hardtop verzia. Zloženie plátennej strechy pritom zabralo len 28 sekúnd! Nie menej zaujímavá je výbava. Skvelý zvuk zabezpečí audio systém Bose a o pohodlie cestujúcich sa postará kožené čalúnenie.

Tento stroj bol svojho časou priamou konkurenciou napríklad Opelu Corsa.Zdroj: opel-corsa-a.com

Mercedes za lepšiu cenu ako Škoda Fabia

Tento krásny kabriolet je jediné vozidlo svojho druhu. Aj po 30 rokoch stále svieti jeho žiara a môže byť rovnako obľúbený aj dnes. Ak hľadáš zaujímavý fenomén, stroj, ktorý sa teší popularite aj po mnohých rokoch, si na správnej adrese. Tento Mercedes naozaj dnes kúpiš ako jazdenku za lepšiu cenu ako Škodu Fabia!

Lacnejší a krajší

Čo robí tento model tak jedinečným? Skutočne príjemné prvky výbavy, skvelý vzhľad a zaujímavá technika, sú neodolateľnými vlastnosťami. Dokonca tak, že potenciálnych zákazníkov v podobe jazdenky presvedčí aj dnes. Nárazuvzdorné integrálne sedadlá a všadeprítomné pohodlie sú príjemným doladením, ktoré by mohlo pri výrobe inšpirovať aj dnešné moderné automobily.

Mercedes-Benz SL600 R129 interiérZdroj: mercedes-benz.com

Mercedes Roadster  aj s V12 motorom

História Mercedesu SL siaha do roku 1954, do čias Gullwingu. Povestné kupé s dohora výklopnými dverami, ktoré opisovali pri vyklopení ako „krídla albatrosa“, dokázali presvedčiť o svojej kráse už v tých časoch. V roku 1963 sa narodila 2. Generácia s prezývkou Pagoda, ktorú malo na svedomí znižovanie strešnej línie, ktoré pripomínalo tvar pagody. 3. generácia už disponovala vidlicovým 8-valcom. Pokračovateľ, model R129, ktorý sa objavil v roku 1989 už ponúkalo chrumkavý 12-valec!

4. generácia = najodolnejšia a najlacnejšia

4. generácia SL sa stala oficiálne najlacnejším zástupcom celej sériovej výroby. Odborníci a kritici o nej dodnes hovoria ako o najlepšej a najodolnejšej generácii. Model je postavený na základe dych berúceho radu W124.  

Mercedes Benz SL600 R129 rarita Zdroj: mercedes-benz.com

Sériová výroba

Celkom Mercedes vyrobil 213 089 kusov. Čo to znamená? Ponuky inzertných portálov nemajú o tieto stroje núdzu. Jeden zaujímavý exemplár zo 150-kusovej výroby na predaj sa nachádza v Brémach. Za 15 rokov automobil najazdil len 68 000 kilometrov. Najprv v oblasti Švajčiarska, neskôr v strednom Taliansku a to všetko bez absolvovania jednej jedinej zimy so soľou a mrznutím. Nájsť podobne zachovalý model 320SL R129 nie je žiadna rarita. Určite sa ti podarí nájsť rovnako zaujímavý exemplár ako tento. Bez škrabancov na karosérii a bez nutnosti prečalúnenia interiéru je to viac ako dobrá kúpa, čo povieš?

Výkon

Čo sa týka motora, milovníci Mercedesu dávajú prednosť skôr 6-valcovému pohonu. Aj keď vozidlo zaznamenáva mierny úbytok výkonu. 190 alebo 231 koní poteší aj náročnejšieho zákazníka. Výkon na kolesá prenáša spoľahlivá 5-stupňová manuálna prevodovka. 8-valcové motory boli spárované výlučne s automatickou prevodovkou. Hmotnosť SL 4. generácie je asi 1,8 tony.

Starý dobrý Mercedes

Najlepšie ohlasy si vyslúžil tento model kvôli starej dobrej kvalite. Viacerí dodnes velebia tento stroj ako 1 z posledných skvelých Mercedesov, ktoré vynikali najvyššou kvalitou a životnosťou. Ako často si počul v súvislosti s týmito Mercedesmi o popraskaných pružinách, tlmičoch a výrazných problémoch s technikou? Podeľ sa s nami o tvoje skúsenosti a tipy na ďalšie nezničiteľné modely v komentároch pod článkom.

Zdroj: mercedes-benz.com, opel-corsa-a.com

Mercedes-Benz SL600 R129 - starý dobrý Mercedes osloví aj po rokoch

Video: Mercedes-Benz SL600 R129 detaily

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Vojna na Ukrajine vs. ceny paliva: Drahšie tankovanie a nárast elektromobilovČaká nás zdražovanie cien paliva. Súvisí so zdražovaním ropy a prebiehajúcou vojnou na...2. Marec, 2022
02Spotreba len 3 l: VW jazdenka nepoteší Putina ani Brusel!V histórii sa objavilo pár áut, ktoré zaplavili ulice miest a vedia uspieť aj v podmienkach...6. Marec, 2022
03Bestseller lacnejšie: 160-koňová Octavia Combi za 12 790 €!Škoda Octavia combi je bestseller. Cena dnes asi 22 500 eur. Dá sa kúpiť lacnejšie? S...28. Február, 2022