Spotreba len 3 l: VW jazdenka nepoteší Putina ani Brusel!

V histórii sa objavilo pár áut, ktoré zaplavili ulice miest a vedia uspieť aj v podmienkach palivovej krízy v čase vojny na Ukrajine krátko po pandémii. Toto je 1 z nich! VW jazdenka nepoteší Putina ani Brusel.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
06.03.2022
Diskusia:
Zdroj: volkswagen-newsroom.com

VW Lupo 3L TDI so...

Auto-moto zaujímavosti

/>Tento automobil má už najlepšie časy za sebou. To však neznamená, že sa jeho počty na cestách nemôžu zvýšiť. Aj dnes sa v ponuke áut na predaj dá nájsť množstvo zachovalých exemplárov v dobrom technickom stave s nízkym nájazdom. To však k návratu na cesty po 2 desiatkach rokov nestačí.

VW Lupo 3L TDI spotreba menej ako 3 litreZdroj: volkswagenag.com

Stará jazdenka VW Lupo 3L TDI 

Čo je na tejto staršej jazdenke najlepšie? Prevádzkové náklady automobilu a spotreba. Samozrejme, nebudú úplne nezaujímavé ani jeho parametre. Tento automobil bude pre jazdenie dostupný aj v prípade, že budeme za benzín platiť viac ako 2 eurá za liter. Je to dostatočne silný argument? Koľko konkurenčných modelov sa môže pochváliť takou spotrebou?

VW Lupo 3L TDI spotreba menej ako 3 litre_wikipedia.jpgZdroj: wikipedia.org

Comeback starších modelov?

Písal sa rok 1999 a nové milénium bolo na spadnutie. Automobilový svet zaplavovali nádejné modely, ktoré mali priniesť prevrat v automobilovej doprave. Tak sa aj stalo. Na prelome milénia vzniklo veľa nezabudnuteľných modelov, ktoré môžu čoskoro hlásiť comeback. Dôvod? Rastúce ceny palív sú dôvodom, že sa správanie motoristov môže čoskoro zmeniť. Neznamená to však, že prestaneme jazdiť, ani nemožno čakať zníženie počtu vozidiel na cestách. Upraví sa však segment automobilov, ktoré budú priťahovať väčšinového mestského vodiča. Všetko nasvedčuje tomu, že sa zväčší dopyt po úsporných automobiloch, ktoré dokážu vodiča a posádku premiestniť z bodu A do bodu B s impozantnou úsporou paliva a tiež peňazí majiteľa. Poďme k veci. Čoraz viac vodičov bude chcieť automobil, ktorý ušetrí financie v časoch zvyšujúcich sa cien pohonných hmôt.

Boom elektromobilov sa nekoná

Čo možno vylúčiť? Elektromobily nemusia zaznamenať taký boom, ako im to predpovedá súčasná situácia. Odborníci varujú, že aj napriek moderným predpokladom a tlaku na obmedzenie emisií, väčšina vodičov neupustí od zlého názoru na elektromobily. Budú v nevôli verejnosti? To nemožno povedať. Vieme však už dnes predpokladať, že tradičný pohon s úspornými vlastnosťami môže zaujať. Vodiči sú skôr naklonení výberu staršieho vozidla vq1 porovnaní s elektromobilom.

Radšej staršiu, úspornú jazdenku ako elektrický pohon

Čo je ďalšou výhodou v prípade výberu staršej jazdenky s nízkou spotrebou? Cena pri kúpe. Nový majiteľ zaplatí menej ako v prípade prechodu na elektrický pohon. Rádovo môže ušetriť aj niekoľko desiatok tisíc eur. Prevádzka áut bude drahšia, čo to bude znamenať a ako sa táto skutočnosť prejaví na trhu?

VW Lupo 3L TDI spotreba menej ako 3 litre_wikipedia.jpgZdroj: wikipedia.org

Prevádzka áut bude drahšia

Už z dôvodu pandémie a prebiehajúcej krízy sa viaceré miesta na svete potýkajú so zdražovaním automobilovej dopravy. Prejavilo sa to v náraste cien rôznych komodít, potravín aj súčiastok, teda aj cien nových automobilov. Už vieme, že za každodenné jazdenie a prevádzku áut si poriadne priplatíme, už aj priplácame. Deje sa tak z 1 hlavného dôvodu.

Rast cien ropy, dolár posilňuje

Pre prebiehajúcu vojnovú inváziu Ruska na Ukrajine skokovo rastie cena ropy. Aktuálne je drahšia ako počas krízy v roku 2014. Kapitál v týchto nových časoch smeruje do bezpečnejších ekonomík. Kvôli tomu klesá kurz menších mien. Všetky meny padajú v prospech amerického dolára. Ako tieto skutočnosti súvisia? Ropa sa nakupuje v amerických dolároch. Väčšina ropy v našich zemepisných šírkach pochádza z Ruska. Odpoveďou je rast cien benzínu a nafty. Človekom, ktorý stojí za súčasnými pohybmi počítadla natankovaného paliva na čerpacej stanici je Vladimír Putin. Cena sa pomaly blíži cez sumu 1,5 eura za 1 liter k okrúhlej sume 2 eurá za 1 liter, čo pociťujeme pri každom tankovaní už dnes.

Putin ani Brusel sa nepoteší

Putin však nie je jediným dôvodom nárastu cien palív. Snaha o zelenšiu budúcnosť prichádza z Bruselu. Európska únia chce zdražovaním tradičných foriem paliva dosiahnuť zvýšenie záujmu o elektromobily. Tlak na zdražovanie a emisné normy EÚ vedú k ešte väčšiemu zaťatiu veľkej časti vodičov, ktorí môžu hľadať riešenie v prevádzke starších jazdeniek s nízkou spotrebou paliva. Je to dostatočne účinné riešenie? Ukáže čas. Vývoj, ktorý si vodiči vyberú, ukáže preferencie väčšiny a opäť sa odrazí na prípadnom poklese alebo náraste cien.

Jazdený Volkswagen ako riešenie

Poďme si povedať niečo z histórie. Aký súvis má značka Volkswagen s riešením? Nemecký konštruktér a manažér sa po viacerých úspešných modeloch rozhodol pre vytvorenie najúspornejšieho sériovo vyrábaného automobilu na svete.

VW Lupo 3L TDI spotreba menej ako 3 litre - VW jazdenka nepoteší Putina ani Brusel!Zdroj: volkswagenag.com

Efektivita a úspora peňazí ako kľúč

Zabudni na úsporné riešenia, ktoré poznáme vďaka plug-in hybridom a elektromobilom. Efektivita, tá rýdza a pravá, sa narodila práve pod taktovkou úspešného konštruktéra, Ferdinanda Piëcha. Pokus o dosiahnutie minimálnej spotreby sa podaril. Talentovaný konštruktér, ktorého meno rástlo, postavil vozidlo, ktoré skutočne dokázalo s najnižšou spotrebou aj reálne jazdiť. Tak, ako sa to pokúšali mnohí predchodcovia, tentokrát sa to však skutočne podarilo dosiahnuť. V roku 1999 na trh prišiel VW Lupo 3L TDI. Na pohľad nenápadný automobil s veľkou kapacitou šetriť tvoje peniaze. Môžeš si priať v dnešných ťažkých časoch niečo viac praktické a dostupné?  Označenie modelu 3L v tomto prípade neznamená hodnotu objemu motora. 3L je značkou spotreby na 100 km/h jazdy a je to impozantný parameter aj dnes.

Spotreba menej ako 3 litre na 100 km/h!4

Pred očami ti stojí vozidlo, ktoré skutočne pri jazde spotrebuje len necelé 3 litre paliva na 100 km jazdy! Ak si však myslíš, že autor použil všetky pôvodné časti a rovnakú techniku ako základný model, si na omyle. Nemecký konštruktér dožičil modelu úplne nové parametre. Upravené Lupo disponovalo lepšou aerodynamikou, užšími pneumatikami. Prevodovka sa vyznačovala dlhšími prevodmi a riadiacim softvérom, ktorý nemožno so základom porovnávať. Zmenami prešla aj karoséria, ktorá nie je rovnaká ako pri ďalších výrobných šaržiach rovnakého modelu.

VW Lupo 3L TDI spotreba menej ako 3 litre tachometerZdroj: volkswagen-newsroom.com

Najúspornejší sériovo vyrábaný automobil 

Použité boli ľahšie zliatiny hliníka a horčíka. Tretie dver, blok motora, kapota, sedadlá aj s volantom boli vyrobené s použitím horčíka. Vďaka týmto prevedeným zmenám sa pozeráš na automobil, ktorý vážil len 830 kg. Automobil dostal aj nový blok motora. Diesel 1,2 TDI ponúka aj špeciálne turbo a parádne vstrekovanie. Upravená aerodynakmika sa podpísala pod vylepšený odpor vzduchu Cd len 0,29. Výsledok? Najúspornejší sériovo vyrábaný automobil vyrábaný svojho času a nielen. Tento model dodnes nebol žiadnym iným modelom prekonaný.

Ešte nižšia spotreba - len 2,36 l nafty na 100 km/h

Pre odvážneho vodiča, ktorý zariskuje a odpustí si rýchlostné špekulácie je tu dobrá voľba. Lupo 3L skutočne jazdí so spotrebou 3 litre nafty na 100 km! S profesionálnymi vodičmi za volantom, ktorí sú špecialistami na úsporné jazdenie, sa podarilo vozidlu dosiahnuť spotrebu len 2,36 l nafty na 100 km! To všetko dosiahol model v skutočnej prevádzke!

VW Lupo 3L TDI spotreba menej ako 3 litre - VW jazdenka nepoteší Putina ani Brusel!Zdroj: volkswagen-newsroom.com

Nízky nájazd, dobrá spotreba

Kedysi bol tento automobil mimoriadne obľúbený. Vrátime ho na cesty aj dnes? Na inzertných portáloch sa nachádza veľké množstvo zaujímavých kúskov. Aby si bol úspešný, treba oddeliť zrno od pliev a vyčleniť exempláre, ktoré ponúkajú nízky nájazd pri zachovaní parametrov. Tieto vozidlá sa zväčša netešili prílišného využívaniu, čo je dobre. Vďaka tomu môžeš natrafiť na skutočné zachovalých predstaviteľov úsporneho jazdenia. Konečný verdikt? Unikátne nízka spotreba paliva bude pre viacerých vodičov, pohybujúcich sa v meste, kľúčová. Ako hodnotíš predstavené parametre VW Lupo?

/>Zdroj: volkswagen-newsroom.com, mobile.de

VW Lupo 3L TDI so spotrebou menej ako 3 litre

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Novým autám postupne stúpa cena aj kvôli tomu, že potrebujú stále viac a viac...6. Marec, 2022
02Bestseller lacnejšie: 160-koňová Octavia Combi za 12 790 €!Škoda Octavia combi je bestseller. Cena dnes asi 22 500 eur. Dá sa kúpiť lacnejšie? S...28. Február, 2022
03Vojna na Ukrajine vs. ceny paliva: Drahšie tankovanie a nárast elektromobilovČaká nás zdražovanie cien paliva. Súvisí so zdražovaním ropy a prebiehajúcou vojnou na...2. Marec, 2022