Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022

Novým autám postupne stúpa cena aj kvôli tomu, že potrebujú stále viac a viac bezpečnostných a technologických prvkov. Najlacnejšie autá na Slovensku teda už dávno nie sú okolo 8-tisíc eur ako to kedysi bývalo. My sme sa pozreli na to koľko stoja najlacnejšie autá na Slovensku. Vyberali sme autá do 13-tisíc eur. A tiež sme pozerali, či majú v základnej cene klimatizáciu, alebo nie. Našli sme ich viac, tak si ich rozdelíme na segment A (miniautá) a segment B (malé autá)

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Mitsubishi

Najlacnejšie autá na...

Auto-moto zaujímavosti

Najlacnejšie autá - Segment A

1. Mitsubishi Space Star

Je to tak, najlacnejšie nové auto, aktuálne, na Slovensku je už osvedčený model Mitsubishi Space Star. Predáva sa so svojim druhým faceliftom a zmenou podstaty oproti predchodcovi zo sklonku milénia. Je typickým autom Áčkového segmentu. Je malým mestským autom, ktoré nepotrebuje veľa vnútorného priestoru. Na Space Stare už je vidno vek aj napriek len nedávnemu faceliftu. Predsalen, pôvodný model sa ukázal už v roku 2012. V základnej cene nemá klimatizáciu, s tou sa dostáva nad 10-tisíc eur. Motor je však stále rovnaký štvorvalec s objemom 1,2 litra a výkonom 52 kW (71 k).

Základná cena Mitsubishi Space Star: 9 390 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Mitsubishi

2. Hyundai i10

Omnoho modernejší ako Space Star je i10. Využíva formu malého MPV, ktoré lepšie rieši vnútorný priestor a nie je ho úplne málo. Teda, v rámci možností tejto veľkosti automobilov. Nie je úplne najlacnejšie auto na trhu, ale stále je pod hranicou 10-tisíc eur. Avšak bez klimatizácie. S klimatizáciou túto hranicu jednoznačne preskakuje. Pod prednou kapotou má malý trojvalec s objemom 1 liter. Ten má výkon 49 kW (67 k) a cez päťstupňový manuál poháňa prednú nápravu, čo je štandardný recept takýchto áut.

Základná cena Hyundai i10: 9 790 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Hyundai

3. Kia Picanto

Najmenšia Kia je tiež relatívne lacná, ale tu prichádza dobrá správa. Síce tesne preskakuje hranicu 10-tisíc eur, ale už v základnej výbave Silver má aj klimatizáciu. Manuálnu. To však nič nemení na fakte, že vďaka tomu sa môže hrdo postaviť proti dvom lacnejším konkurentom. A keďže Kia niektoré prvky zdieľa s Hyundaiom, tak je zrejmé, že pohonná jednotka bude rovnaká ako v i10. Liter objemu, tri valce a 49 kW (67 k) sú úplne rovnaké. A tiež je rovnaká aj prevodovka a pohon.

Základná cena Kia Picanto: 10 290 eurˇ

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Kia

4. Citroën C1

Citroën C3 už nie je do 13-tisíc. Jediné auto automobilky, ktoré je v ponuke v limite a je naozaj lacné je práve malý model C1. Ten je v súčasnej akciovej ponuke aj s klimatizáciou. Poháňa ho litrový trojvalec, ktorý ponúka výkon 53 kW (73 k), čím o 1 kW prekonáva aj Mitsubishi. Otázka je ako dlho ešte tento model dostupný bude, lebo jeden zo súrodencov práve dostal novú generáciu.

Základná cena Citroën C1: 10 690 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Citroen

5. Fiat Panda

Toto auto je najpredávanejšie vozidlo v Taliansku. Bez srandy, berie si takmer 8-percentný trhový podiel v krajine. A nie je sa čomu čudovať. Malé a jednoduché auto za málo peňazí je vždy fajn voľba. Na Slovensku je síce trochu drahšie, ale už v základnej cene má klimatizáciu a mnoho ďalšej výbavy. Pritom má motor s objemom jeden liter, s tromi valcami a výkonom 51 kW (70 k). Avšak Panda má v ponuke aj pohon všektých kolies a stáva sa jedným z najlacnejších vozidiel s pohonom všetkých kolies na našom trhu.

Základná cena Fiat Panda: 11 350 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Fiat

6. Suzuki Ignis

Je prekvapivé, že Suzuki Ignis má v tejto cenovej a veľkostnej kategórii aj pohon všetkých kolies. Ignis je prekvapivo priestranný a už v základnej verzii má mild-hybrid, ale nemá klimatizáciu. Má však 1,2-litrový štvorvalec s výkonom 61 kW (83 k).

Základná cena Suzuki Ignis: 11 555 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Suzuki

7. Toyota Aygo X

Japonská Toyota predstavila svojho zástupcu medzi miniautami len nedávno. A teraz prichádza na trh. Možno sa teda objaví ešte lacnejšia verzia. Ale aktuálne je základ za necelých 12-tisíc eur, ale už ten má vo výbave aj klimatizáciu. Pohon mu zabezpečuje litrový trojvalec s výkonom 52 kW (71 k), ktorý prostredníctvom päťstupňového manuálu poháňa prednú nápravu.

Základná cena Toyota Aygo X: 11 990 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Toyota

8. Volkswagen up!

Najmenší Volkswagen, up!, tiež nepatrí medzi najnovšie modely, ale stále má čo ponúknuť. Ak sa niečim inšpiroval, tak japonskými kei-cars, ktorá na malom pôdoryse ponúkajú veľa vnútorného priestoru. Tak ako zažíva návrat základný model, tak bude bojovať aj elektrická verzia, ktorá má byť postavená proti Dacii Spring. Ale úplný základ má litrový trojvalec, ktorý dosahuje 48 kW (65 k). Výkon je naozaj priemerný a model má aj o niečo výkonnejší motor. Avšak už v základnej výbave je klimatizácia.

Základná cena Volkswagen up!: 12 090 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Volkswagen

Najlacnejšie autá - Segment B

1. Dacia Sandero

Čo by to bolo za výber najlacnejších áut, kde by chýbala Dacia, ktorá zmobilizovala niektoré časti Európy, teda ich skôr posadila do nového auta. Najnovšia generácia je v ponuke s viacerými motormi, ale základ je litrový trojvalec s atmosférickým plnením a výkonom 49 kW (67 k). Lenže v úplnom základe nemá Sandero klimatizáciu. S klímou stojí 11 300 eur. Oproti základu má bohatšia výbava aj rádio a centrálne zamykanie.

Základná cena Dacia Sandero: 10 150 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Dacia

2. Hyundai i20

Druhý najmenší Hyundai je naozaj malým moderným autom. Avšak jeho najlepšie vybavené verzie atakujú 20-tisíc eur. Na opačnom konci spektra je i20 bez klimatizácie so základnou výbavou a základným atmosférickým štvorvalcom s objemom 1,2 litra. Produkuje 62 kW (84 k) a využíva spoločnosť manuálnej prevodovky.

Základná cena Hyundai i20: 10 640 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Hyundai

3. Škoda Fabia III

Aktuálne prebieha dopredaj tretej generácie Fabie, čo znamená celkom rozumnú sumu za auto s klimatizáciou. Fabia s ňou stojí toľko, čo Sandero s klimatizáciou. A aj parametre motora sú veľmi podobné. Fabia III má litrový trojvalec s rovnakým výkonom 48 kW (65 k).

Základná cena Škoda Fabia III: 11 300 eur (dopredaj)

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Škoda

4. Kia Rio

Kia na to ide agresívne a autá bez klimatizácie už ani neponúka, čo vidno aj pri Picante. Rio ju má tiež a stále je za rozumnú cenu. Má ale rovnaký štvorvalec ako i20, ktorý z objemu 1,2 litra doluje 62 kW (84 k). Dokonca je možné povedať, že je Rio asi aj lepšou voľbou ako Picanto. Nežijeme predsa v Paríži, či Ríme, kde je veľmi malé auto naozaj výhodou.

Základná cena Kia Rio: 11 490 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Kia

5. Dacia Logan

Najväčší medzi malými je určite Logan. Sedan má obrovský batožinový priestor a ponúka iba jedinú pohonnú jednotku. Tou je prepĺňaný litrový trojvalec s výkonom až 74 kW (100 k). Naviac má aj prepínač na pohon na LPG, čo znamená ekonomickejšiu prevádzku. Ale v základnej výbave absentuje klimatizácia. S ňou stojí Logan tesne nad 12-tisíc eur.

Základná cena Dacia Logan: 11 750 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Dacia

6. Renault Clio

Po odchode Twinga je najmenším Renaultom v ponuke Clio piatej generácie. To má ako základnú pohonnú jednotku rovnaký litrový trojvalec ako má aj Sandero. Avšak už v základnej výbave má aj manuálnu klimatizáciu, čo znamená, že oproti Sanderu je len o 600 drahšie.

Základná cena Renault Clio: 11 900 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Renault

7. Suzuki Swift

Aj tu je vidno podpis Suzuki. Síce má trochu tvrdý podvozok, ale tiež ponúka pohon všetkých kolies. Štandardne má pohon prednej nápravy. Ale základná výbava GL nemá klimatizáciu. Vo výbave GLX je však štandardne.

Základná cena Suzuki Swift: 12 120 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Suzuki

8. Škoda Fabia IV

V názve je štvorka, nie spojenie iV označujúce hybridné a elektrické autá automobily. A kým dopredaj tretej Fabie je lacný, novinka na trhu je trochu drahšia. Stále sa však dá označiť za lacné auto. V základnej výbave však nemá klimatizáciu. Ale už má výkonnejšiu verziu litrového trojvalca dosahujúcu 59 kW (80 k).

Základná cena Škoda Fabia IV (4): 12 610 eur.

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Škoda

9. Opel Corsa

Vyzerá to tak, že zo Stellantisu je práve Corsa tou najlacnejšou alternatívou, keď aktuálne podliezla nielen Peugeot 208, čo nie je prekvapivé, ale aj Citroën C3. Základná výbava disponuje agregátom 1,2 s tromi valcami a výkonom 55 kW (75 k). Tak ako sa dalo čakať, nemá Corsa štandardne klimatizáciu.

Základná cena Opel Corsa: 12 990 eur

Najlacnejšie autá na Slovensku v roku 2022Zdroj: Opel

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Taigo je dostupné SUV-kupéVolkswagen uviedol na slovenský trh nové auto, ktoré nemá žiadneho predchodcu. Taigo je...17. Február, 2022
02Porsche Macan T má byť obratné rodinné SUV so slávnym logomPorsche je aktuálne iba na niekoľkých modelových radoch, ale tie majú naozaj extrémne veľa...23. Február, 2022
03Nová Toyota Aygo X: Z malého X crossover za 11 990 €!Veľké auto s malým telom. S týmto výberom neurobíš krok vedľa. Éra kompaktných crossoverov...22. Február, 2022