Noble M500 má svetlá z Corvette a motor z amerického pick-upu

Počuli ste o britskej firme Noble vyrábajúcej športové vozidlá? Možno nie, ale nový model M500 je prinajmenšom zaujímavý. Automobilka ním chce vrátiť čistý zážitok z jazdy vodičovi. Noble M500 má byť tým puristickým špeciálom, po ktorom siahnu iba fajnšmekri. Veď kto iný, keď ostatní o značke ani nepočuli.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.01.2022
Diskusia:
Zdroj: Noble Motors

Opravy áut po nehodách

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade treba povedať, že Noble M500 nepotrebuje veľké prítlačné krídlo a vyzerá veľmi dravo aj napriek tomu. Až pozornejšie oko si všimne, že tie predné svetlá niekde už boli. Toto je však bežná prax, ktorá je v automobilovom priemysle už roky. Tieto svetlá, konkrétne, sú na siedmej generácii modelu Corvette.

Celkový štýl pripomína starší model M600, ale akosi pôsobí modernejšie. Zatiaľ sa malosériová automobilka pýši prototypom, ale sériová produkcia vraj nie je problém. Preto používa osvedčené komponenty. Základom je trubkový rám s motorom umiestneným v strede. V štandardnej výbave modelu je kompozitná karoséria so sklenými vláknami.

Noble M500 má svetlá z Corvette a motor z amerického pick-upuZdroj: Noble Motors

Noble plánuje, za príplatok, ponúknuť karbónovú karosériu, ako to, koniec-koncov, robí v prípade staršieho modelu M600. Až sedemdesiat percent podvozkových komponentov a základných prvkov je zhodných znova s M600. A to je aj dôvod, že majú oba modely rovnakú dĺžku a na šírku je väčší nový model.

Noble M500 má svetlá z Corvette a motor z amerického pick-upuZdroj: Noble Motors

M500 má hmotnosť 1 400 kilogramov. Ale to sme vo fáze prototypu. Automobilka naznačila, že vo finále môže byť hmotnosť aj pod 1 250 kilogramov. Pre čo najlepší pocit za volantom má Noble M500 hydraulický posilňovač riadenia a nemá ABS.

O interiéri je známe že je hlavne jednoduchý a že vnútri budú extrémne sedadlá Recaro Podium a pred vodičom bude digitálny panel miesto klasických ručičkových prístrojov. To dôležité je však jasné, čo bude schované pod kapotou.

Noble M500 má svetlá z Corvette a motor z amerického pick-upuZdroj: Noble Motors

Na pohon M500 bude slúžiť motor Ecoboost V6 s objemom 3,5 litra. Ten bude mať výkon 405 kW (550 k) aj kvôli dvom turbám. Spolupracovať bude s manuálnou prevodovkou Graziano so šiestimi prevodovými stupňami. Radenie bude mať otvorenú kulisu ako, vo svojej dobe, Ferrari s manuálnymi prevodovkami.

Základná cena M500 bude 150-tisíc britských libier, pričom automobilka plánuje vyrobiť až 50 kusov ročne. Za karbónovú karosériu bude, samozrejme, tučný príplatok.

Noble M500 má svetlá z Corvette a motor z amerického pick-upuZdroj: Noble Motors

Opravy áut po nehodách

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes Vision EQXX: 1000 km na nabitie, spotreba len 10 kWh na stoMercedes ukázal nový koncept, ktorý je zameraný na elektromobilitu a ukazuje jej...6. Január, 2022
02Toyota pritvrdzuje, GR Yaris bol len ochutnávka, prichádza GRMNJe to tak, GR Yaris je naozaj šialené auto, ktoré Toyota vyrobila a môže si to dovoliť,...14. Január, 2022
03BMW iX M60 má krútiaci moment až 1100 Nm a výkon 619 koníAutomobilka BMW postupne predstavuje viac a viac elektrických modelov. Je to dôsledkom...5. Január, 2022