Mercedes bude mať obrovský displej MBUX Hyperscreen

Displeje, displeje všade kam oko dohliadne. To je trend v nových autách a najviac zatiaľ v tejto sfére, teda medzi sériovými autami, ukázal nový Mercedes Triedy S. To je však len slabý odvat toho, čo sa chystalo. Práve Mercedes predvádza jeden z najväčších displejov, MBUX Hyperscreen.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.01.2021
Diskusia:

Mercedes bude mať obrovský...

Auto-moto zaujímavosti

Hypersrceen bude neoddeliteľnou súčasťou nového elektrického modelu EQS. Displej sa bude rozprestierať od jedného A-stĺpika po druhý. Takmer. V reálnych jednotkách to znamená šírku 141 centimetrov a zakrivenie naviac. Automobilka udáva, že nový displej bude mať plochu 2142,11 centimetra štvorcového.

Na spätnú väzbu je v pozadí až 12 aktuátorov, ktoré sprostredkúvajú haptickú odozvu. Na povrchu displeja sú dve vrstvy antireflexného prvku. Úplne na vrchu je alumíniový silikát, ktorý zase zabezpečuje, že nebude hneď poškriabaný.

MBUX HyperscreenZdroj: Mercedes-Benz

Na fungovanie celého systému Mercedes použil osemjadrový procesor, 24 gigabajtov RAMky s priepustnosťou 46,4 GB za sekundu. Svetlosť povrchu je stanovená na základe svetelného senzora a multifunkčnej kamery.

Displej podporuje až sedem rôznych profilov, aby čo najlepšie sedel pasažierom vpredu. Očakáva sa určitý stupeň autonómneho jazdenia, takže aj na mieste vodiča môže byť dočasne pasažier. Zaujímavé bude sledovať ako displej dopadne pri náraze a po explózii airbagov.

MBUX HyperscreenZdroj: Mercedes-Benz

Mercedes tento nový systém označuje ako zero layer. To znamená, že má nula úrovní menu. Všetko je na dosah priamo. MBUX Hyperscreen sa neobmedzuje len na vodiča, ale zameriava sa aj na spolujazdca, ktorému ponúka možnosti zábavy. Doteraz má základnú verziu MBUX až 1,8 milióna vozidiel s hviezdou v znaku.

Displej má OLED technológiu, čo znamená, že svietiť budú jednotlivé body a čierna bude naozaj čiernou. Podľa prvkov umelej inteligencie bude displej zobrazovať to, čo vodič práve potrebuje. Podľa toho, ako Mercedes študoval používanie prvej generácie MBUX je usporiadané aj to, čo je permanentne dostupné na displeji. Takže v strede je ovládanie navigácie, médií a tiež klimatizácie bez toho, aby bolo nutné preklikávať rôzne menu.

MBUX HyperscreenZdroj: Mercedes-Benz

Všetko toto bude dostupné v prvej elektrickej Triede S, ktorá doplní ponuku ako elektrických vozidiel od Mercedesu, tak vrcholného luxusu. V tomto segmente sa nehrá na športové jazdné vlastnosti a nízku hmotnosť, takže nebudú problémom ani veľké batérie s obrovskou kapacitou. A práve to dáva zmysel, prejsť na nabitie reálne 400 kilometrov je úplne bezproblémové. Avšak v prípade EQS to bude ešte viac. Na jednom z displejov je údaj o dojazde 438 kilometrov na čosi cez pol batérie. To by mohlo znamenať, že EQS reálne dá na nabitie 700-800 kilometrov.

MBUX HyperscreenZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Spálili by ste svoj Mercedes za 200-tisíc? Tento Rus áno!Nespokojnosť s autom sa dá vyjadriť mnohými spôsobmi. Existuje prípad, že jeden človek...31. Október, 2020
02Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmČasy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny...14. Október, 2020
03Mercedes-Benz Triedy A (W176): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozor?Mercedes v roku 1997 prišiel s novou Triedou A, ktorá bola revolučná z pohľadu využitia...4. December, 2020