Mercedes GLE od Brabusu je najrýchlejšie SUV na svete

Koľko výkonu je potrebné pre SUV? Sú to predsa ťažké a veľké autá. Najmä o veľkosti hovorí aj fakt, že napríklad Mercedes-Benz Triedy GLE má pôdorys ako menšia dodávka. A hmotnosť sa nezriedka dostáva na hranicu dvoch ton a niekedy aj nad ňu. Preto je výkon dôležitý, ale to, čo spravil Brabus s GLE Coupe je naozaj masaker. Prichádza Brabus 900 Rocket Edition.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Brabus

Mercedes GLE od Brabusu je...

Auto-moto zaujímavosti

Brabus vzal najvýkonnejšiu verziu AMG GLE 63S a pridal výkon. Nie je to len štipka, je to celkom značný posun. A to už základný model nie je s výkonom 450 kW (612 k) práve slabým autom. Má tiež 850 Nm a zrýchlenie na stovku zvláda za 3,7 sekundy. Avšak Brabus dokáže posunúť aj túto hranicu. Smerom nahor, samozrejme, na znižovanie výkonu sa hrať predsa nebude.

Mercedes GLE od Brabusu je najrýchlejšie SUV na sveteZdroj: Brabus

Úprava od Brabusu však nie je len o preprogramovaní riadiacej jednotky. Motor V8 s objemom 3 982 centimetrov kubických potreboval na extrémny výkon trošku viac starostlivosti a opatery. Objem narástol na 4 402 centimetrov kubických a vďaka zmene veľkosti sú v motore nové piesty, kované ojnice a upravený kľukový hriadeľ. Toto všetko je pevnejšie, lebo výkon narástol naozaj slušne.

Po zásahu Brabusu má nový 4,4-litrový osemvalec výkon 662 kW (900 k) a krútiaci moment 1 050 Nm. Viac krútiaceho momentu by šlo vydolovať pomerne ľahko, ale to už by nezvládala automatická prevodovka. Aj takto je to nadmieru slušná porcia, až by sa dalo povedať, že nevyužiteľná. Nový výkon priniesol zlepšenie zrýchlenia na stokilometrovú rýchlosť. Po novom túto métu GLE Coupe zdolá za 3,2 sekundy.

Mercedes GLE od Brabusu je najrýchlejšie SUV na sveteZdroj: Brabus

Ale zrýchlenie nie je ten údaj, s ktorým chce Brabus oslniť najviac. Tým dôležitým údajom, v tomto prípade, je maximálna rýchlosť až 330 kilometrov za hodinu. Aj za týmto výkonom sú tiež nové turbá, palivové čerpadlá, zvody a celý výfuk z titánu s koncovkami z karbónu. Vlastne sa dá povedať, že motor a príslušenstvo sú naozaj upravené celkom drastickým spôsobom.

Mercedes GLE od Brabusu je najrýchlejšie SUV na sveteZdroj: Brabus

Brabus však pridáva aj niektoré vizuálne odlíšenia, aby bolo okamžite jasné, že toto je 900 Rocket Edition. Nové komponenty karosérie sú z karbónu a na niektorých miestach ich ani nezakrýva farba. Šialené sú však disky kolies. Majú priemer 24 palcov, sú kované a kvôli aerodynamike majú karbónové kryty.  Celkom zvláštne pôsobí maska chladiča so zvláštnymi otvormi po stranách. Tie by sa určite dali schovať za elegantnejšiu zvislú mriežku, ale potom by 900 Rocket Edition vyzerala ako štandardné AMG.

Mercedes GLE od Brabusu je najrýchlejšie SUV na sveteZdroj: Brabus

Kým zvonka je sivá farba s čiernou a červenou úplne v poriadku, trochu zvláštne pôsobí interiér. Každý má  iný vkus, ale dať všetky strieborné časti do červenej zaváňa trochu dedinským tuningom keď prišli prvé fólie s povrchom červeného chrómu. Našťastie to takto nemusí vyzerať vždy, lebo Brabus určite ponúkne možnosť individualizácie a prispôsobenia každého jedného prvku. Ružová v ponuke bude určite tiež, ale akosi je otázna aktuálna kúpna sila pre takúto farbu prvkov interiéru.

Brabus cekovo vyrobí 25 kusov tohto monštra a cena je už takmer na úrovni základného Rolls-Royce Cullinan. Brabus 900 Rocket Edition bude stáť 381 243 eur.

Mercedes GLE od Brabusu je najrýchlejšie SUV na sveteZdroj: Brabus

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes spustil elektrickú ofenzívu, priniesol EQB, EQE, EQS AMG a koncept EQGMercedes už niekoľkokrát oznámil, že to s elektromobilitou myslí vážne a do určitého času...8. September, 2021
02Brutálne S W140 monštrum: Brabus s faxom, VHS dá 310 km/h! Brabus 7,3 l V12 rarita s extrémnymi parametrami! Luxus, ktorý predáš aj o 30 rokov za...14. August, 2021
03Mercedes predstavil najmenší All-Terrain, prichádza s ním Trieda CPri predstavení najnovšej generácie Mercedesu Triedy C bolo jasné, že sa výrazne rozšíri aj...18. August, 2021