Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

MINI Countryman JCW pokračuje s dvojlitrovým benzínom

Aj napriek postupnému prechodu na elektrickú energiu existuje stále nová generácia najväčšieho SUV automobilky MINI s dvojlitrovým benzínovým štvorvalcom. Auto sa volá celým menom MINI John Cooper Works Countryman, alebo použije skratku JCW. Nová, už tretia, generácia prichádza nielen s elektrifikáciu, ale aj s klasickými spaľovacími motormi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: MINI

MINI Countryman JCW...

Auto-moto zaujímavosti

Jedno jasné hneď na začiatku, nová generácia MINI Countryman výrazne narástla a ponúka ešte viac priestoru ako kedykoľvek doposiaľ. A pritom už druhá generácia bola celkom veľká a použiteľná ako rodinné auto. Kým predchodca meral na dĺžku 4 297 mm, novinka má až 4 433 mm a týka sa to aj nového modelu John Cooper Works. Na šírku pribudlo 21 mm a výška sa zvýšila o 100 mm. Ak by sme toto auto porovnali s prvou novodobou generáciou modelu, vznikajúcou pod krídlami BMW, tak novinka, tretia generácia, je dlhšia o 33 cm. To hovorí aj o vnútornom priestore. A je jasné, že nový model sa stáva najväčším vozidlom, ktoré kedy automobilka MINI vyrábala, už je teda maxi.

MINI Countryman JCW pokračuje s dvojlitrovým benzínomZdroj: MINI

Ďalším faktom je, že prístup k dizajnu je výrazne minimalistický a veľmi jednoduchý. Stále vidno charakteristické črty, ale okrúhle svetlá vpredu sú už dávno preč. Takisto prichádzajú nové a aerodynamickejšie kľučky a zrkadlá. Výsledok je, že aj toto vozidlo má aerodynamický odpor s koeficientom iba 0,26. Znova najlepšia hodnota pre model v celej histórii. Za koeficientom nie sú len kľučky a zrkadlá, ale aj minimalistický prístup k dizajnu prednej časti a tiež zatváracie lamely za predným nárazníkom, ktoré v prípade potreby zavrú nasávanie.

MINI Countryman JCW pokračuje s dvojlitrovým benzínomZdroj: MINI

Kým exteriér je minimalistický, interiér zobral toto poslanie ešte ďalej. Vnútro je azda ešte viac minimalistické s veľmi jednoduchými tvarmi, ale dostatočne športovými sedadlami pre verziu John Cooper Works. Predné sedadlá sú najzásadnejším vnútorným rozdielom oproti ostatným Countrymanom, ktoré budú v ponuke. Prinášajú nielen lepšie bočné vedenie v zákrutách, ale zároveň sú dostatočne pohodlné a použiteľné každý deň. Tvrdé bočnice sedáku ako mali napríklad Hondy Civic Type-R tu čakať nikto nemusí, MINI zachovalo praktickosť popri športovej náloži. Vzhľadom na veľkosť vozidla MINI John Cooper Works Countryman je prekvapením, že v zadnej časti nájde miesto aj dospelý človek. O kufri sa asi baviť netreba, poďme sa pozrieť na jazdu.

MINI Countryman JCW pokračuje s dvojlitrovým benzínomZdroj: MINI

MINI oznámilo, že vrcholný benzínový model v celom spektre bude mať upravený dvojlitrový radový štvorvalec, ktorý bude produkovať výkon 221 kW (300 k) a cez osemstupňovú automatickú prevodovku bude tento výkon smerovať na všetky štyri kolesá cez systém All4. Krútiaci moment dosahuje vrchol pri hodnote 400 Nm a na stovku sa toto vozidlo dostane za 5,4 sekundy, čo je o 0,3 sekundy horší čas ako mal predchodca. Môže to byť spôsobené väčšou hmotnosťou a jemne zníženým výkonom. Predchodca mal výkon 225 kW (306 k) a krútiaci moment 450 Nm. Maximálna rýchlosť novej generácie JCW Countryman je už klasicky obmedzená na 250 km/h.

Rozdielom oproti štandardnému modelu bude použitie diskov s priemerom 19 palcov v štandardnej výbave, alebo 20 palcov za príplatok a trochu zmenených nárazníkov. Niektoré detaily sú špeciálne vytvorené pre tento model. MINI tiež nezabudlo na úplne nové logo modelov John Cooper Works so štylizovanou šachovnicovou vlajkou. Takže áno, čítate správne, elektrická budúcnosť príde, ale v prípade MINI to bude hlavne pre základný malý model. Tento väčší sa na trhu objaví aj s klasickým spaľovacím agregátom a dokonca s výkonnou verziou, čo je už samo osebe dôvod na malú oslavu.

MINI Countryman JCW pokračuje s dvojlitrovým benzínomZdroj: MINI

Ďalším dôvodom na oslavu by mal byť aj fakt, že táto platforma je schopná využitia s výkonnými benzínovými motormi, ale to už musí byť každému jasné, lebo ju má aj nové BMW X1, ktoré už dostalo verziu M35i a tak isto sa stalo aj v prípade modelu X2 M35i. Ostrejšie vozidlá z kategórie SUV stále žijú a predvádzajú, že sa dá vytvoriť v podobné vozidlo aj pod tlakom prísnych emisných noriem.

Otázky o cene novej generácie MINI John Cooper Works Countrymanu sú celkom logické, ale tu treba naozaj počkať na začiatok predaja, dovtedy to budú len dohady.

MINI Countryman JCW pokračuje s dvojlitrovým benzínomZdroj: MINI

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nové malé MINI bude len elektrické, nový Countryman zatiaľ ostáva tiež iba s elektrikouBritská automobilka MINI predstavila rovno dva nové modely. Jedným z nich je MINI s...6. September, 2023
02Takto majú vyzerať BMW budúcnosti, minimalistické a šokujúceVeľké ľadvinky nebola nesprávna cesta, BMW len zvolilo jednu módnu vlnu, ktorá nesadla...14. September, 2023
03MINI ukázalo nový znak pre John Cooper WorksPri britskej automobilke MINI, ktorá je stále v rukách BMW sa čím ďalej, tým viac hovorí...8. November, 2023