Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Morgan vytvoril špeciálny model CX-T, má zvládnuť aj terén

Tradičný britský výrobca modelov, ktoré síce vyzerajú historicky a zároveň majú športové ambícíe a moderné technológie, Morgan, predstavil niečo, čo čakal naozaj málokto. Nový model s označením CX-T je celkom šokom a je vlastne takmer dokonalým autom na krízu stredného veku. Majiteľ, alebo majiteľka budú neprehliadnuteľní kamkoľvek prídu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.08.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Morgan

Morgan vytvoril špeciálny...

Auto-moto zaujímavosti

Morgan je stále modernejším vozidlom a aktuálne je moderné robenie crossoverov. Avšak tento crossover je naozaj svojský, má úplne klasické tvary, klasické usporiadanie Morganu, akurát je zvýšený a má expedičnú výbavu. Je to niečo ako v jednom špeciáli spravili v The Grand Tour. Expedične naladený Morgan s dvomi náhradnými kolesami a vlastne karosériou pick-up je slušná šialenosť. Ale taká džentlmenská šialenosť.

Morgan CX-T dostal, pre istotu aj externý ochranný rám, ktorý zabezpečí prežitie aj v prípade prevrátenia vozidla. A tiež slúži ako miesto na upevnenie prídavných LED svetiel. Sem sa nehodí žiadna svetelná rampa, tu je naozaj vhodná štvorica okrúhlych kúskov. Bonusom je prídavná brašňa na oboch stranách na blatníkoch.

Morgan vytvoril špeciálny model CX-T, má zvládnuť aj terénZdroj: Morgan

Zadná časť, ktorá po zásahu naozaj viac pripomína pick-up prichádza s miesto nielen pre dve kolesá, ale aj pre dva kufre Pelican, krabicu na náradie Zarges a tiež dva kanistre, každý s objemom 11 litrov. Pre lepšiu priechodnosť terénom sa podarilo zlepšiť svetlú výšku. Nie je za ňou iba použitie väčšieho priemeru kolies, ale tiež nový podvozokový balík. Treba, v tomto momente povedať, že základ pre CX-T je model Plus Four, čiže štvorvalec. Zo šesťvalcového Plus Six má nové ramená náprav, ktoré rozširujú rozchod a zlepšujú stabilitu v teréne.

Podvozok samotný je EXE-TC, kompletne zložený z pružín a tlmičov, pričom svetlá výška je aktuálne 230 milimetrov. Len pre porovnanie Ford Kuga, terénne zameraný crossover, s výbavou ST-Line má necelých 175 milimetrov. Nové sú aj silentbloky náprav, ktoré vydržia viac drsného zaobchádzania ako tie, čo nie sú stavané na terénne použitie.

Morgan vytvoril špeciálny model CX-T, má zvládnuť aj terénZdroj: Autobazar.EU

Dôležitým vylepšením je aj ochrana spodnej časti vozidla. Pozostáva z piatich plechových kusov. Tomuto bol prispôsobený aj výfukový systém, ktorý je teraz vyústený v bočnej časti, čo zase zlepšuje odjazdový uhol pri prejazde terénnych nerovností. Síce aj tak nemá na ten, čo Duster, ale je to stále o niekoľko stupňov lepšie ako doteraz, keď bol výfuk pod zadným nárazníkom. Vlastne pri dizajne tohto auta asi málokto rátal s možnosťou, že by z neho bola niekedy terénnejšia verzia.

Morgan vytvoril špeciálny model CX-T, má zvládnuť aj terénZdroj: Autobazar.EU

Pod prednou pozdĺžne delenou kapotou je motor s logom BMW. Ten má objem dva litre a výkon 190 kW (258 k). Ten putuje cez zaujímavo nazvaný diferenciál na zadné kolesá. Názov X-Drive je zvláštny, ale pohon všetkých kolies naozaj Morgan od BMW neprevzal. Tento diferenciál je elektronicky riadený a má tri režimy. Road znamená otvorený diferenciál, All-Terrain má 45-percentné uzamknutie a All-Terrain Extreme uzavrie diferenciál kompletne.

Ak je všetko v poriadku, tak sa poponáhľajte s objednávkou. Morgan totiž oznámil, že vyrobí len 8 kusov Plus Four CX-T. Druhým háčikom je cena. Tá je tesne pod 200-tisíc eurami. Je však možnosť, že v budúcnosti vznikne Plus Six CX-T so šesťvalcom a vyšším výkonom. Uvidíme, ako úlet je toto auto fantastické.

Morgan vytvoril špeciálny model CX-T, má zvládnuť aj terénZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Bentley Flying Spur bude mať hybrid, svet sa meníBentley predstavil novú verziu svojho modelu Flying Spur. Kým zatiaľ bol v ponuke s motormi...16. Júl, 2021
02BMW X5 bude mať špeciálnu sériu s červenou maskou chladičaBMW má svoju sekciu SUV naozaj kompletnú. Od X1 až po X7, ale zakladajúcim kameňom ponuky...29. Júl, 2021