Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nafta z pneumatík: Revolučné riešenie z Nórska

Výroba nafty z pneumatík nie je žiaden garážový žart. 80 000 ton spracovaného materiálu ročne. To je šialený plán. Tento projekt získal peniaze z grantu a prebieha vývoj aj výroba. Natfa z pneumatík už čoskoro!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
06.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: wastefront.com

Video: Iné riešenie -...

Auto-moto zaujímavosti

Počet vozidiel celosvetovo rastie a v dôsledku toho sa zvyšuje aj počet pneumatík. Každý rok sa vyhodia stovky miliónov pneumatík. Likvidácia pneumatík s koncom životnosti predstavuje veľký globálny problém, na ktorý má nórska spoločnosť riešenie.

Nafta z pneumatík už čoskoro?Zdroj: shutterstock.com

Vytváranie hodnoty z odpadu - nórska spoločnosť Wastefront

Firma Wastefront je zameraná na vytváranie hodnoty z odpadu. Zaoberá sa recykláciou gumového odpadu. Cieľom spoločnosti je vyriešiť problém so starými pneumatikami, ktoré sú po dobe životnosti. Nevyužívanie pneumatík patrí k najväčšiemu plytvaniu materiálu a je na čase tento problém efektívne vyriešiť.

Pneumatiky - nafta vyrobená zo starých pneumatík Zdroj: wastefront.com

Recyklácia a využitie starých pneumatík

„Našou ambíciou je vytvoriť zelenú globálnu priemyselnú platformu na riešenie problémov s odpadom a kľúčovým prvkom trvalo udržateľného nakladania s odpadom je, aby sme to mohli robiť lokálne. Prvý závod v Spojenom kráľovstve bude predstavovať cenný príspevok k čistejšej budúcnosti tým, že sa bude zaoberať špecifickým problémom s odpadom, kde pneumatiky po dobe životnosti už nebudú končiť na skládkach v zámorských krajinách, ale namiesto toho sa premenia na užitočné komodity, ktoré možno použiť v rámci regiónu."

Nafta z pneumatík

Spoločnosť Wastefront je podporovaná energetickým gigantom Vitol. „Obchodný model spoločnosti Wastefront sa nachádza na priesečníku znižovania odpadu a dekarbonizácie, čo je kľúčom k riešeniu súčasných environmentálnych výziev:“ povedal Chris Bake, vedúci oddelenia výrobného odvetvia spoločnosti Vitol.

Pneumatiky - nafta vyrobená zo starých pneumatík Zdroj: wastefront.com

Investícia za 120 miliónov eur

Podnikový závod v Sunderlande je veľkou investíciou. Celková hodnota špeciálneho miesta, ktoré je určené na recykláciu pneumatík je v prepočte 120 miliónov eur. To už sú slušné peniaze. Nórskej spoločnosti Wastefront As sa podarilo za týmto účelom získať grant v celkovej výške 2 miliónov eur. Peniaze majú slúžiť na vývoj procesu čistenia oleja na báze katalyzátora.

80 000 ton spracovaného materiálu ročne

Závod má byť komerčne uvedený do prevádzky do roku 2025 a ročne dokáže spracovať okolo 80 000 ton materiálu. Autor nápadu tvrdí, že sa jedná o revolučný objav, ktorý bude mať vplyv na obnovu palivových zásob celého sveta. Ako hodnotíš tento spôsob riešenia ako konkurenciu recyklácie pneumatík? Osvedčí sa toto riešenie v praxi?

Zdroj: wastefront.comtiretechnologyinternational.com

Nafta z pneumatík: Revolučné riešenie z Nórska

Video: Nafta z pneumatík

Video: Iné riešenie - benzín z ojazdených pneumatík zo Zambie

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Crash test: Náraz auta pri rýchlosti 150 km/h!Čo by znamenal tento náraz pre posádku vozidla? Aké zranenia, či fatálne následky môže mať...2. December, 2022
02Praktický 8-miestny Nissan za 19 300 €!Praktický automobil? Poskytne ti štedrý priestor, pohodlie aj slušné parametre. Tento...4. December, 2022
03Najluxusnejšie parkovanie na svete za 9,2 milióna eur! Najluxusnejšia garáž s vlastným apartmánom je drahšia ako luxusný automobil! Ak si myslíš,...30. November, 2022