Najdlhšia Škoda MB na svete: Rarita s diaľkovým štartom za koľko?

Škoda 1000 MBL - raritná Škoda limuzína sa objavila v ponuke áut na predaj. Unikátne vlastnosti a jedinečnosť robia z tohto ojedinelého skvostu zaujímavý artikel na trhu automobil. Čo ponúka okrem vychytávok ako diaľkový štart a zvonček z električky? Podobný kúsok v ponuke áut na predaj len tak nenájdeš. Za koľko sa predáva?  

rufus v Auto-moto zaujímavosti
14.08.2020
Diskusia:

Škoda 1000 MBL rarita s...

Auto-moto zaujímavosti

Škoda 1000 MBL - raritná Škoda limuzína sa objavila v ponuke áut na predaj. Unikátne vlastnosti a originalita robia z tohto ojedinelého skvostu zaujímavý artikel na automobilovom trhu. Čo ponúka okrem vychytávok ako diaľkový štart a zvonček z električky?

Škoda 1000 MBL - raritná Škoda limuzína na predaj Zdroj: auto.cz

Škoda 1000 MB

Škoda 1000 MB (typ 990, od roku 1966 typ 721) je osobný automobil nižšej strednej triedy vyrábaný v Česko-Slovensku v podniku Automobilové závody Mladá Boleslav n. p. v rokoch 1964 – 1969. Označenie MB je skratkou miesta výroby - Mladá Boleslav.

Odvážny nápad

Ak patríš medzi fanúšikov starých mašín a fascinuje ťa značka z Mladej Boleslavy, môže ťa napadnúť, že vyrobíš úchvatný automobil s nečakanou dĺžkou. Najdlhšie „embéčko“ na svete stojí za pozornosť. Ako vyrobiť limuzínu zo starej škodovky?

Škoda 1000 MBL - raritná Škoda limuzína na predaj Zdroj: auto.cz

Cestná homologizácia

Okrem základu - Škody 1000 MB budeš potrebovať skutočne značnú dávku entuziazmu a umu. Proces snahy dostať netradičnú limuzínu na cesty vyžaduje  oficiálne  schválenie a potvrdenie, že môže putovať do prevádzky.  Výzvou bola aj výroba bočných skiel, ktoré sú vyrábané na mieru z dôvodu udelenia cestnej homologizácie.

Ako brzdí 7 m dlhá Škoda?

Čo všetko Škoda limuzína musela podstúpiť? Najväčšou výzvou bolo pre raritnú škodovku testovanie toho, či zvládne zabrzdiť zo stovky. Vozidlo podstúpilo test zmeny zaťaženia náprav a výhľadových pomerov z vozidla.  Na nosníky podlahy nechal výrobca zadať pevnostný výpočet. Výrobcovi sa vďaka tomu podarilo získať cestnú homologizáciu.

Dvojnásobná dĺžka vozidla

Rozdiel s klasickým vozidlom je jasný už na prvý pohľad. Oproti bežnému formátu disponuje tento červený exemplár dvojnásobnou dĺžkou. Pri výrobe plechových častí autorovi poslúžili „prípravky.“ Najťažšie bolo zvládnuť prispôsobenie okenných líšt a zaguľatených bokov.

Výrobca Jaroslav Valenta

Autor mal dostatočné množstvo skúseností z výroby predchádzajúceho modelu, ktorý predstavil pred 10 rokmi. Jeho prvá biela limuzína Škoda 105 stále príležitostne jazdí. Obdivuhodná práca s ohľadom na rok výroby 1977. Pri výrobe tohto červeného špeciálu ako základ poslúžila stará Škoda z roku 1964 a ďalší zástupca slávneho radu. Pri výrobe bolo nutné obe vozidlá prerezať na polovicu. Po pridaní ďalších 3 metrov plechu vznikla konštrukcia 7 metrov dlhej limuzíny. V evidencii vozidla pribudol týmto krokom nový dátum - 19. júna 2019.

Škoda 1000 MBL

Zaujímajú ťa jazdné vlastnosti? Aj po predĺžení rázvoru a vylepšení techniky vozidla, jazdné vlastnosti sú stále na úrovni klasického modelu. Zložité garážovanie

Ďalšou výzvou predĺženej verzie sú obmedzené možnosti parkovania a garážovania. Majiteľ aj tento nedostatok vyriešil s noblesou. Svoje miesto našla v staršej garáži, v ktorej nemôže chýbať výstava dobových plagátov.

Maxi limuzína vyrobená ze starých škodovek, Škoda MB 1000

Klaksón

Zaujímavosťou modelu je aj podtlakový klaksón založený na princípe stlačeného vzduchu. Limuzína zvládla aj napriek predĺženému rázvoru a vylepšenej technike dodržať jazdné vlastnosti pôvodného modelu. Sedemmetrová Škoda 1000 MBL limuzína je skvost, ktorý sa oplatí vidieť naživo. Viac si môžeš pozrieť na priložených fotografiách v galérií.

Odolnosť a manévrovanie

Celá karoséria vrátane pôvodných blatníkov je pozinkovaná vďaka čomu odolá zubu času a vrtochom počasia. Úpravou prešla aj vinylová strecha. Len samotné vypracovanie červeného laku predĺženej verzie trvala trištvrte roka. Lakovanie stálo Jaroslava 100 000 českých korún, v prepočte približne 3 900 eur. Vďaka dĺžke je nutná opatrná manipulácia s vozidlom. Už samotné nadchádzanie pri vychádzaní z garáže a jazdení vyžaduje opatrnosť a skúsenosti vodiča s manévrovaním s predĺženými vozidlami.

Interiér

Raritou v interiéri je zakomponované funkčné drevené rádio. Napriek dĺžke odvezie automobil stále 5 pasažierov. Automobil však vyniká výnimočným komfortom a priestorom, ktorý ponúkajú limuzíny. Pozornosť si získajú aj ďalšie detaily interiéru a dobové čalúnenie. Pôvodný hlučný ventilátor nebol nahradený elektrickým. Autor nevykonal zmenu, ktorá by spôsobila stratu „ducha embéčky“ s povestným zvukovým prejavom.

Škoda 1000 MBL - raritná Škoda limuzína na predaj Zdroj: auto.cz

Využitie

Okrem množstva fotení už má tento exemplár na konte jazdu s Leošom Marešom a množstvo zaujímavých rozhovorov s majiteľom. K videniu je dodnes najmä v okolí mesta Ústí nad Labem. Majiteľ využíva limuzínu prevažne na svadby, rozlúčky so slobodou alebo retro jazdy pre seniorov. Predstavuje pre neho zaujímavé trávenie času počas víkendov a čiastočný zdroj financií vo forme privyrobenia. Podobný kúsok v ponuke áut na predaj len tak nenájdeš. 

Cena

Majiteľ neudáva akú ponuku by pri možnom predaji zohľadnil. Celá prerábka trvala 2 roky a v českých korunách stála majiteľa nemalé peniaze. Náklady majiteľa sa pohybujú vo výške niekoľko 100 000 českých korún. Za koľko by bol majiteľ ochotný tento unikát predať? Podeľ sa s nami o svoj odhad v komentároch. Pohyblivé zábery si môžeš pozrieť TU. (Zdroj: Deník.cz/Kristián Šujan) 

Technické údaje                          
Rok výroby 1964 (19. júna 2019)
Dĺžka 7,15 m
Rázvor 5,4 m
Hmotnosť 1250 kg
Maximálna rýchlosť 100 km/h
Počet miest na sedenie 5 osôb
Výrobca Jaroslav Valenta

Zdroj: https://www.facebook.com/SkodaLimousine, auto.cz

Škoda 1000 MBL rarita s dĺžkou 7 metrov

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rarita na predaj: Posledné Audi S8 s automatom, faxom a VHSPosledné Audi S8 s manuálnou prevodovkou - fax, prehrávač VHS a Nokia telefón ako bonus!...2. August, 2020
02Mustang delo na predaj: 650 koní, nájazd len 1 600 km!Väčšina automobilových skvostov, ktoré si zahrali v slávnych filmoch, cenovkou hrubo...8. August, 2020
03Naháňačka: Ford Fiesta vs. policajný vrtuľníkNiekoľko hodinová naháňačka sa na cestách len tak nevidí. Policajní...24. Júl, 2020