Najľahší superšport na svete: 750 kg neopozeranej krásy v modrom!

Najľahší superšport na svete je automobilom, ktorý sa nepodobá na žiaden konkurenčný model. Donkervoort F22 za 245 000 eur je dokonalé prestavenie možností moderného automobilového umenia. Krásne tvary, špičkové komponenty a parametre. Musíš vidieť!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
12.12.2022
Diskusia:
Zdroj: netcarshow.com

Video: Donkervoort F22

Auto-moto zaujímavosti

Holandská malosériovka sa špecializuje na výrobu unikátnych športových vozidiel, ktoré sa nesnažia napodobniť žiadnu inú značku. Donkervoort predstavil nový model s označením F22. Čo ponúka?

Donkervoort F22 za 245 000 eur Zdroj: netcarshow.com

Donkervoort F22

Denis Donkervoort, pod vedením výkonného riaditeľa syna zakladateľa značky Joopa Donkervoorta, vytvoril rodinnú malosériovu výrobu, ktorá stojí za pozornosť. Skvosty vytvorené pod taktovkou tejto holandskej značky sú to najlepšie, čo moderné technológie ponúkajú.

Nové superauto s váhou len 750 kg

Výrobca po predchodcovi s názvom D8 GTO dal život novému superautu. Zmeny sú radikálne a týkajú sa konštrukcie aj dizajnu. Tento superšport disponuje výkonom 500 koní a hmotnosťou len 750 kg.

Donkervoort F22 za 245 000 eur Zdroj: netcarshow.com

Netradičné kolesá

Zaujímavým prvkom sú netradične koncipované predné kolesá. Vďaka šialeným komponentom a parametrom sa nový majiteľ dožije zážitku s absurdnou rýchlosťou a unikátnym jazdeckým zážitkom.

Donkervoort F22 za 245 000 eur Zdroj: donkervoort.com

Extrémne preťaženie v zákrutách

Donkervoort F22 dostal hybridnú konštrukciu podvozka z oceľových rúr a uhlíkových vlákien. Vďaka tomu automobil vykazuje dvojnásobnú torznú tuhosť a v zákrutách dosahuje preťaženie vyše 2 g.

Najľahší superšport na svete

Tento superšport váži len neuveriteľných 750 kg. Pozeráš sa na najľahší dvojmiestny superšportiak s homologizáciou do bežnej premávky na svete. Zaujímavosťou je, že plánovaná 50-kusová séria bola vypredá už po zverejnení prvých náčrtov vozidla. Na základe tohto obrovského záujmu sa plánovaná produkcia zvýšila na 75 kusov.

Donkervoort F22

Denis Donkervoort si zaumienil, že potrebuje najlepší pretekársky automobil. Automobil získal ešte väčšiu rýchlosť na okruhoch, pohodlnejšiu jazdu a bezpečnejšie parametre. Čo viac si možno priať v kombinácii so silnejším automobilom? Tento automobil produkuje nečakane menej emisií, aj napriek 5-valcu.

Donkervoort F22 za 245 000 eur Zdroj: netcarshow.com

Pohon, parametre, eko

Pohonný agregát stojí za pozornosť. Spoľahlivý 5-valec od Audi disponuje spomínaným výkonom 500 koní. Výkon na zadné kolesá prenáša päťstupňová manuálna prevodovka. Maximálna rýchlosťou je stanovená na 290 km/h. Vďaka nízkej hmotnosti dosahuje Donkervoort emisie podľa WLTP len 163 g/km. To je o 28 gramov menej ako posledný model, ktorý bol dokonca ešte o 55 kg ľahší.

Päťstupňový manuál

Kompresný pomer 10,0:1 sa postaral o to, že už v malých rýchlostiach poskytuje automobil dostatočné množstvo krútiaceho momentu. Tieto vlastnosti ešte podporuje fakt, že výrobca stavil na maximálnu efektívnosť 5-stupňovej prevodovky.

Vypínacia funkcia automatických medziplynov

Prevodovka s krátkymi dráhami radenia ponúka vypínateľnú funkciu automatických medziplynov. Prevodovka a motor sú spojené prostredníctvom samosvorného diferenciálu Torsen uloženému v novom puzdre, čiže automobil nevyžaduje dodatočný chladiaci systém pri pretekárskom využití.

Adaptívny podvozok, nové brzdy

Donkervoort F22 stavil v otázke dokonalosť jazdných vlastností všetky karty na adaptívne tlmiče s hydraulicky nastaviteľnou svetlou výškou v rozsahu 35 mm. O bezpečnosť sa starajú brzdy AP Racing s oceľovými kotúčmi. Tieto brzdy sú v porovnaní s predchodcom ľahšie o 10 kg a majú o 30 % lepší brzdiaci účinok. Štandardné zliatinové disky majú hmotnosť 12 kg, príplatkové kované zliatinové disky vážia 8 kg a disky z uhlíkových vlákien majú hmotnosť iba 5,4 kg.

Donkervoort F22 za 245 000 eur Zdroj: netcarshow.com

Donkervoort F22 za 245 000 eur

Tento modrý krásavec dostal meno po prvej dcére Denisa Donkervoorta, Filippe, ktorá sa narodila 22. mája 2022. Ten, komu pristane v garáži, môže s istotou povedať, že patrí medzi najbohatších ľudí planéty. Automobil bude vlastniť len pár vyvolených na celom svete. Cena? Pre európsky trh je stanovená cena 245 000 eur bez dane. Ako sa ti páčia neopozerané tvarové línie a ako hodnotíš použité komponenty?

Zdroj: donkervoort.comautoexpress.co.uk

Video: Donkervoort F22

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01TOP 5 áut do mesta: Malá spotreba, dobrá cenaAké vlastnosti očakávaš od najlepšieho mestského vozidla? Priemerná spotreba len 3,6 l na...8. December, 2022
02Nafta z pneumatík: Revolučné riešenie z NórskaVýroba nafty z pneumatík nie je žiaden garážový žart. 80 000 ton spracovaného materiálu...6. December, 2022
03Brutálna úprava Géčka: Mercedes Delta 4×4 ako stvorený na zimu!Nový Mercedes G-500 sa predviedol s extrémnou úpravou ako stvorenou pre zimné obdobie....10. December, 2022