Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Neriskuj zadržanie dokladov: Kedy vymeniť pneumatiky za nové?

Na veku nezáleží, ale na technickom stave áno. Ak policajt zistí, že stav pneu je nevyhovujúci, môže vodičovi zadržať doklady od vozidla. Ako správne skontrolovať stav pneumatík?

rufus v Legislatíva
08.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: pixabay.com

Kedy vymeniť staré...

Legislatíva

Podľa čoho určiť životnosť pneumatík? To, koľko sa pneumatiky „dožijú“ v budú slúžiť v použiteľnom stave, závisí od konštrukcie a kvality pneumatík, typu, ale aj osobného štýlu jazdy šoféra. Súbor faktorov však neovplyvňuje obdobie, kedy boli kúpené. Na veku ako takom nezáleží, omnoho dôležitejšie je pri posudzovaní klásť dôraz na ich technický stav. Vodiči často vôbec netušia, že ak policajt vyhodnotí stav pneumatík ako nevyhovujúci, môže vodičovi zadržať doklady od vozidla.

Životnosť pneumatík

Aká je očakávaná životnosť pneumatík? Bežná životnosť pneumatík osobných áut sa pohybuje okolo 5 rokov. Presný termín, kedy treba pneumatiky vymeniť za nové, jednoznačne určiť nemožno. Každý vodič by mal pravidelne kontrolovať svoje pneumatiky. Pomôže mu to odhadnúť správny čas výmeny.

Čo ovplyvňuje životnosť pneumatík?

  • Poškodenie pneumatiky: Ak je pneumatika poškodená, stráca svoju životnosť, aj v prípade, ak je úspešne opravená. Aj menšie poškodenia môžu viesť k opotrebeniu, ktoré spôsobí stratu životnosti pneumatík.
  • Klimatické vplyvy a stav vozovky: Klimatické vplyvy majú vplyv na životnosti pneumatík. Rovnako životnosť ovplyvňuje terén, po ktorom sa vozidlo pohybuje najčastejšie.
  • Nesprávne použitie typu pneumatík: Napríklad používanie bežných cestných pneumatík v teréne, ktorý vyžaduje iný typ pneumatík.
  • Vodičské zvyky a štýl jazdy vodiča: Pneumatiky ničí nadmerná rýchlosť, časté prudké brzdenia a pretekársky štýl jazdy značne znižujú výdrž pneumatík.

Kedy vymeniť pneumatiky?

Ideálnym spôsobom je určiť si frekvencie kontroly a naplánovať výmenu pneumatík už v predstihu, ešte predtým ako môžu byť nebezpečné. Treba pamätať na to, že pneumatiky sa postupne opotrebovávajú zvnútra aj zvonku. Dokonca takéto poškodenie nemusí byť voľným okom viditeľné.  Preto je výmena po 5 rokoch od výroby bezpečnejšia. Keďže však tento parameter neberie do úvahy mieru využívania pneumatík, vodiči sa pri výmene môžu riadiť počtom najazdených kilometrov. Odporúčaná frekvencia výmeny je po najazdení približne 50 000 km.

Pravidelná kontrola stavu

Pravidelná kontrola stavu pneumatík je najlepším spôsobom ako odhaliť poškodenie, nevyhovujúcu hrúbku dezénu a ďalšie časté chyby, ktoré vodiči zvyknú na pneumatikách podceňovať.

Čo kontrolovať na pneumatikách?

  • Hĺbku dezénu, ktorá by mala byť väčšia ako 0,5 cm na správnu trakciu.
  • Rovnomerné opotrebenie dezénu na oboch stranách a v strede pneumatík.
  • Rovnaký tlak vo všetkých pneumatikách – odporúča sa sledovať, či pneumatiky priebežne nestrácajú tlak.
  • Poškodenia (škrabance, rezy, trhliny a iné viditeľné známky na pneumatikách).
  • Dátum výroby označený symbolom “DOT” na boku pneumatiky. Posledné štyri číslice uvádzajú týždeň a rok výroby (napríklad 2219 znamená 22. týždeň roku 2019).

Čo hovorí vyhláška?

Maximálny vek pneumatiky podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009, Zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke č. 106/2018 ani Vyhlášky č. 134/2018 nie je definovaný ako zákonná požiadavka. Pre vodičov platia známe požiadavky ako napríklad hĺbka dezénu 1 mm na vozidlách kategórie L1e, 1,6 mm na letných a 3,0 mm na zimných pneumatikách vozidiel M a N a ďalšie uvedené v § 14 vyhlášky č. 134/2018.

Ktoré doklady môže policajt zadržať?

Ak policajt zistí, že vozidlo nie je spôsobené na prevádzku v cestnej premávke, môže zabrániť jeho ďalšiemu používaniu a zadržať doklady od vozidla, a to podľa § 72 ods. 1) písm. a) Zákona o cestnej premávke č. 8/2009. Ktoré doklady môže policajt zadržať? Policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine, ak je vozidlo nespôsobilé alebo technicky nespôsobilé na cestnú premávku alebo je prevádzka vozidla pozastavená, alebo ak vozidlo bolo vyradené z evidencie alebo z cestnej premávky.

Pokuta

Policajt môže vodiča za nedodržania požiadaviek pokutovať. Výšku pokuty stanovuje sadzobník pokút ukladaných v blokovom konaní na sumu 40 až 50 eur. Táto pokuta je udelená vodičovi aj v prípade, keď na vozidle v čase povinnosti nie sú zimné pneumatiky. Táto pokuta môže byť vodičovi udelená aj v prípade, že ide o vozidlo, ktoré nie je spôsobilé na jazdu v premávke, aj z dôvodu nedostatočného technického stavu pneumatík. Nepodceňuj zlý technický stav. Jazdiť na nich môže byť nebezpečné. Neriskuj problémy a pravidelne kontroluj stav pneumatík.

Zdroj: epi.sk, zz/2009-8minv.sk, wikipedia

Kedy vymeniť staré pneumatiky za nové?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Made in Slovakia: Najbezpečnejší Superb všetkých čias! Po prvýkrát v histórii sa bude vlajková loď Škody vyrábať v inej krajine. Superb sa bude sa...6. November, 2023
02Taxík bez vodiča: Prešiel zrazenú ženu, sám znovu naštartoval!Autonómny taxík Cruise má na konte obrovský fail. Klamal a zavádzal v prípade zrazenej...30. Október, 2023
0351-ročná Škoda 100: Na predaj za 4 000 €! Tento skvost prežil viac ako polstoročie v ideálnych podmienkach suchej garáže. 51-ročná...2. November, 2023