Nissan 400Z vyzerá prefektne, ale nie je pre nás

Nissan ešte stále ponúka model 370Z, ale ten už je dopredajový, už sa čaká na novú generáciu. Lenže tu prichádza zásadný problém. Nissan už nebude ponúkať Zetko v Európe. Je to celkom logické, lebo v Európe sú rôzne regulácie, ktoré mu príliš nesedia. Supra tak u nás konkurenta mať nebude.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
27.08.2021
Diskusia:
Zdroj: Nissan

Nissan 400Z vyzerá...

Auto-moto zaujímavosti

A je to práve Toyota, ktorá hodila Nissanu do oka tŕň, Supra je priamym koknurentom nového auta. Tým najväčším, lebo Z4 nemá pevnú strechu. Základom pre vizáž modelu je koncept Z Proto. Z neho je ostrá predná časť so štvorcovou maskou chladiča a LEDkové svetlá s retro štýlom. Vzadu dokonca môže pripomínať model 300ZX.

V ponuke, na relevantných trhoch budú dve verzie, Sport a Performance. Vizuálnym rozdielom budú disky kolies. Kým Sport bude mať osemnástky, Performance dostane disky s priemerom 19 palcov, znova z konceptu Z Proto. Vo vzorkovníku bude až 9 farieb, ktoré nebudú len odtieňmi sivej a niektoré ponúknu kontrastnú čiernu strechu.

Nissan 400Z vyzerá prefektne, ale nie je pre násZdroj: Nissan

Interiér je tiež strihnutý na športovú nôtu. Sedadlá sú čiastočne podobné tým, ktoré má aj GT-R a kľučky zase akoby z oka vypadli tým v stále súčasnom modeli 370Z. V strede palubnej dosky je nielen 9-palcový dotykový displej, ale tiež tri kruhové ukazovatele. Tie sa pravdepodobne inšpirovali modelom 240Z, boli však aj v 350Z a 370Z. Ukazujú tlak turba, počet otáčok turba a merajú volty. Aby sme boli úplne presní, tak v základnej výbave je displej s 8 palcami, ten s deviatimi vo výbave Performance.

Nissan 400Z vyzerá prefektne, ale nie je pre násZdroj: Nissan

Úplne prvá uvádzacia výbava, ktorá bude označená Proto prinesie aj viacero exteriérových doplnkov, ktoré majú byť ešte bližšie konceptu. Má žlté brzdové strmene a 19-palcové zliatinové disky značky Rays. V interiéri bude zase mať Proto čalúnenie kožou so žltým prešívaním. Nissan vyrobí 240 kusov, každý vie prečo toto číslo, ktoré budú voliteľnou opciou ku vybavenejšej verzii Performance.

Nissan 400Z vyzerá prefektne, ale nie je pre násZdroj: Nissan

Zaujímavý posun nastal pod kapotou. Kým 350Z a 370Z mali atmosférické motory, ktorých objem bol priamo zakódovaný v názve, 400Z nebude mať štvorliter. Bude mať trojlitrový motor V6 s prepĺňaním dvomi turbami. To znamená, že výkon sa dostane na 298 kW (405 k), čo je pri americkom prepočte výkonu 400 HP. Krútiaci moment sa dostal na 475 Nm. Samozrejmosťou je spojenie iba s pohonom zadnej nápravy. Hodnoty predstavujú výrazný nárast oproti predchádzajúcemu modelu, za čím stoja hlavne turbá. Nissan 400Z zvládne šprint na stovku o 15 percent rýchlejšie ako 370Z. To znamená, že bude niekde v teritóriu štyroch sekúnd.

Nissan 400Z vyzerá prefektne, ale nie je pre násZdroj: Nissan

Štandardnou výbavou oboch verzií bude manuálna šesťstupňová prevodovka, používajúca športovú spojku, vyrovnávanie otáčok pri podraďovaní. Pri verzii Performance bude mať dokonca aj systém Launch Control pre čo najlepší odpal na šprinte. Ako jediná alternatíva manuálu bude deväťstupňová automatická prevodovka tiež disponujúca funkciami Rev Matching a Launch Control. Pre obe prevodovky je však automaticky samosvorný diferenciál.

Samotná podvozková plošina je vlastne len vylepšenou tou, ktorú má 370Z. Spevnenia však priniesli až o 30 percent vyššiu tuhosť karosérie. To tiež znamená, že v zákrutách zvládne až o 13 percent väčšie preťaženie. Hovorí sa, že v USA bude toto auto stáť okolo 40-tisíc amerických dolárov.

Nissan 400Z vyzerá prefektne, ale nie je pre násZdroj: Nissan

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Lamborghini predstavilo nový Countach, je brutálnyModelový rad Lamborghini je trochu nevyrovnaný. Kým Urus a Huracan sú celkom nové modely,...17. August, 2021
02Chiron Super Sport beštia: 440 km/h za 3,2 milióna €!Chiron Super Sport beštia ťa dostane šialenými parametrami, ktoré strhnú nielen Bugatti...8. August, 2021
03Rally Radosti sa tento rok pozrie do siedmych miest.A je to tu! To, na čo sme všetci čakali, môžeme konečne záväzne a napevno potvrdiť. Poznáme...7. August, 2021