Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nitro v aute: Prečo zvážiť lacný spôsob zvyšovania výkonu?

Miláčik milovníkov rýchlych mašín. Nitro Oxide systém je jedna z najlepších možností ako dosiahnuť viac výkonu. To tvrdia jeho zástancovia. Prečo stojí za to zvážiť cenovo dostupnú možnosť zvýšenia výkonu auta? Má niekoľko nedostatkov. Ako funguje  ?   

rufus v Technika
20.08.2020
Diskusia:
Sledujte nás na:

Video: Ako funguje Nitro...

Technika

Dusík alebo nitrák, tak sa označuje "športovo" dlhodobý trend zvyšovania výkonu auta. Za roky využívania si získal svojich priaznivcov aj odporcov. 

Ford Mustang Shelby GT500 Fastback - zvýšenie výkonu ma viacero nedostatkovZdroj: alainclass.com

Vzácny Ford Mustang Shelby GT 500 Fastback Eleanor

Nedávno sme na blogu obdivovali krásneho hlavného protagonistu filmového trháka 60 sekúnd. Ford Mustang Shelby GT 500 Fastback Eleanor je ako stvorený pre film. Filmové štúdio Touchstone Pictures 2000 odviedlo pri návrhu modifikovaného Fordu Mustang z roku 1967, ktorý pilotoval herec Nicholas Cage, skvelú prácu. Počas natáčania „Gone In 60 Seconds“ vzniklo niekoľko exemplárov. Museli totiž zvládnuť rôzne úlohy. Na plátne vďaka tomu nechýba strhujúca akcia a adrenalín, ktorý možno krájať.

Zaujímavé detaily

Tento krásny skvost sa objavil v ponuke automobilov na predaj. Naozaj jedinečná príležitosť stať sa majiteľom rarity v perfektnom stave v podobe, v akej ju vidíme vo filme. Okrem skutočne nízkeho nájazdu len 1 600 km a dych berúcich parametrov v podobe inštalovaného systému vstrekovania oxidu dusného a ďalších chuťoviek, stojí za zmienku spomínané špecifické tlačidlo. "Go-Baby-Go" gombík na radiacej páke dokáže spraviť so zvukom motora a výkonom tejto beštie neskutočné veci.

Mustang delo

Nitro Oxide systém je jedna z najlepších možností ako dosiahnuť čo najvyšší výkon, to tvrdia jeho fanúšikovia. Dravý Mustang na predaj túto možnosť ponúka ako bonus. V opise zaujímavých vlastností unikátneho automobilu v článku sme sa nesústredili na nedostatky inštalovaného systému vstrekovania oxidu dusného. Ak ťa zaujímajú práve výhody a nevýhody nitra, zbystri pozornosť.

Ford Mustang Shelby GT500 Fastback - delo z filmu 60 sekúnd na predaZdroj: alainclass.com

Z histórie

Vynájdený bol počas druhej svetovej vojny v Nemeckom lietadlovom (vojenskom) priemysle. V roku 1950 začali zvyšovať výkon áut oxidom dusným pretekári NASCAR Prvý pretekár, ktorý tento "doping" používal na trati bol Smokey Yunick. Vynálezca vstrekovania N2O vďaka nemu vyhrával súťaže. To odštartovalo v NASCAR "boom" vychytávok a prevratných riešení zvyšovania výkonu na trati. V 80. rokoch minulého storočia sa stalo „nitro“ osvedčenou špecialitou drag závodov.

Nitro (NITRO OXIDE SYSTEM) ako bonus

Miláčik milovníkov rýchlych mašín. Nitro Oxide systém je jedna z najlepších možností ako dosiahnuť viac výkonu. To tvrdia jeho zástancovia. Opačný názor majú vodiči, ktorí majú s jeho využitím zlé skúsenosti alebo z nejakého dôvodu neuznávajú dodatočné zvyšovanie výkonu. Prečo stojí za to zvážiť cenovo dostupnú možnosť zvýšenia výkonu auta?

N 2O pohon - dusík (nitro) ako bonusZdroj: alainclass.com

Lacný spôsob zvýšenia výkonu

Oxid dusný sa rozpadá pri teplote približne 300 stupňov Celzia na dusík a kyslík. Použitie "dusíka" v podobe Nitro Oxide systému je široké. Inštalovanie systému vstrekovania oxidu dusného je mimoriadne populárne práve v automobilovom priemysle. Dôvod? Dokáže plniť sny – dodatočné zvýšenie výkonu nikdy nie je na škodu, čo povieš? Najväčšia výhoda? Vysoký počet koní naviac. Druhá najväčšia výhoda? Relatívne nízke náklady na inštaláciu systému.

Nedostatky systému vstrekovania oxidu dusného 

Nebude to však zadarmo. Nízke náklady sprevádza niekoľko nevýhod. Nevýhodou číslo 1 = krátkodobosť účinku (odporúča sa asi 10-20 sekundové použitie). Z dôvodu bezpečnosti sa musí nitro „odpáliť“ len pri úplne otvorenej škrtiacej klapke (plnom plyne) a nad 2500 otáčok za minútu.

Emisie - prekvapivo nie sú problém

Rovnako varovný prst je na mieste pri otázke emisii. Určite si počul fámy o vypúšťaní nebezpečných emisií počas spaľovania nitra. sú. Dodnes nie sú tieto výčitky potvrdené. Obsah látok vo výfukovom potrubí v momente jeho užitia, prekvapivo, pôsobí na premenu škodlivín pri katalyzátore. Práve preto nitro mnohí naopak vyzdvihujú. Systém vstrekovania oxidu dusného je však zakázané používať v bežnej premávke.

Nedostatky systému vstrekovania oxidu dusnéhoZdroj: motofakty.pl

Životnosť motora

Nitro vplýva na priebeh spaľovania a ovplyvňue tiež životnosť motora. Pri neodbornej montáži môže vážne poškodiť funkčnosť a životnosť motora. Prečo je tomu tak? Pri vstrekovaní oxidu dusného sa výrazne zvýšuje tlak vo valci. Môže nastať detonačné spaľovanie. Aby sa tak nestalo je nutné v momente vstrekovania nitra dbať na oneskorené zapaľovanie.

Odborná montáž nad zlato

Garážové pokusy nie sú v prípade inštalácie nitra dobrým nápadom. Kvôli zvýšenému tlaku vo valci je nutné, aby bol systém vstrekovania oxidu dusného odborne namontovaný. Ak sa tak nestane, odnesie si to tesnenie motora a môže to viesť k zlyhaniu piestnych krúžkov alebo iným problémom. Aby sa zabezpečilo správne fungovanie, je potrebné zveriť odborníkom riešenie vstrekovanie prídavného paliva. Čo by sa stalo, ak neodborná ruka spôsobí, že sa do motora nedostane spolu s oxidom dusným palivo naviac? Spomínané problémy s detonačným spaľovaním budú ešte výraznejšie. Zvýšenie spaľovacej teploty by pre motor znamenalo katastrofu.

Kombinácia s chiptuningom

Ak si stále myslíš, že zariskuješ a necháš si nitro namontovať u garážového nadšenca, ešte raz túto možnosť pobrobne zváž. V prípade pridania príliš veľkého množstva paliva sa užitočná sila motora extrémne zníži. Ak sa v hlave pohrávaš s myšlienkou kombinácie viacerých spôsobov zvýšenia výkonu, schlaď si hlavu. Z dôvodu nutných úprav zapaľovania viacerých systémov je na čase sa zamyslieť. V prípade kombinácie nitra s chiptuningovou úpravou riskuješ samozápaly v motore. 

Nitro má dopad na priebeh spaľovania a životnosť motora - riskovať v prípade neodbornej montáže sa nevyplácaZdroj: wikipedia.org

Cena

Niektorí sa rozhodnú pre lacnejšiu alebo drahšiu úpravu. V akých sumách sa pohybujú investície? Systém oxidu dusného ponúka najjednoduchšiu nitro-sadu - úpravu so suchým systémom za približne 1 300 - 1 500 €. Tu cena štartuje. Rovnako ako pri iných úpravách aj tu môže finálna investícia vyskočiť na úroveň profesionálnej sady (sady priameho vstrekovania). Tá sa pohybuje rádovo v sume 10 000 € a viac. 

Zaujíma ťa spotreba? 

Pri využití na trati sa pri krátkom asi 10 sekundovom použití v bežných podmienkach spotrebuje približne 0,75dcl nitra. Spotreba sa líši v závislosti od druhu použitej sady. Zohnať náplň do fľaše môže byť celkom problémom. Ešte ťažšie je nájsť stanice, kde možno oxid dusný doplniť. Pri pretekoch sa firmy najčastejšie spoliehajú na špeciálne plniace sady nitrosystémov. Z dôvodu športového využitia je táto možnosť nevyhnutná. Ako hodnotíš výhody a nevýhody nitra? Podeľ sa s nami o svoj názor alebo osobné skúsenosti s nitrom a zvyšovaním výkonu motora v komentároch pod článkom.

*Článok odkazujúci na spomínaný vzácny Ford Mustang Shelby GT 500 Fastback Eleanor na predaj, nájdeš nižšie vo výpise - podobné články.

Zdroj: https://perspectives.mvdirona.com/2019/02/aws-nitro-system/alainclass.com, https://www.motofakty.pl/wikipedia.org

Systém vstrekovania oxidu dusného - Nitro

Video: Ako funguje Nitro (Nitro Oxide System)

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mustang delo na predaj: 650 koní, nájazd len 1 600 km!Väčšina automobilových skvostov, ktoré si zahrali v slávnych filmoch, cenovkou hrubo...8. August, 2020
02Video: Najväčší traktor na svete - Výmena pneumatík Ak patríš medzi skutočných automobilových fanúšikov, určite sa zaujímaš o najväčšie mašiny...6. August, 2020
03Najdlhšia Škoda MB na svete: Rarita s diaľkovým štartom za koľko?Škoda 1000 MBL - raritná Škoda limuzína sa objavila v ponuke áut na predaj. Unikátne...14. August, 2020