Nízka cena, 0 * v crash teste: Najhoršie auto na svete

Tata Nano - 0 hviezdičiek v crash teste Adacu a príbeh plný omylov a sklamania. Odvážne plány s cieľom preraziť na trhu. Spotreba 4, 24 l, pôvodná cena len 2 000 eur. Tento automobil previedol v automobilovom svete niečo, čo nemožno opísať inak pohreb dobrého nápadu. R.I.P. škaredé autíčko, ktoré by si nekúpil ani svokre. 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
12.10.2020
Diskusia:

Video: Crash Test Tata...

Auto-moto zaujímavosti

Tento omyl vznikol ako dielo bohatého indického magnáta Ratana Tata. Pôvodný plán skončil fiaskom. Tata Nano nechceš ani zadarmo. Je nebezpečný, lacný a nespoľahlivý. Úspech ho nečakal na domácom trhu v Indii. Rovnako zle skončil pri všetkých pokusoch výrobcu o znovuzrodenie nápadu.

Najlacnejšie auto na svete

Všetko mohlo byť inak. To by však Tata Nano nemohol vzniknúť ako jediný automobil na svete s cieľom nekonkurovať autám ale bicyklom. Dôvodom vzniku bola lákavá myšlienka ponúknuť v Indii bezpečnejší spôsob prepravy lepší ako bicykel, skúter alebo populárna miestna forma prepravy, rikša.

Tata NanoZdroj: wheelsAge.org

Cena 2 000 eur

Škaredý automobil začal svoj príbeh v roku 2008. Najväčšie lákadlo? Cena. Oficiálna cena bola stanovená na  100 000 rupii, v prepočte okolo 2 000 eur. Tu nadšenie z najlacnejšieho auta na svete končí. Žiadne airbagy, chýbajúci posilňovač riadenia. Jediné spätné zrkadlo. Jeden stierač. Hmotnosť 600 kg aj s plnou, len 15 litrovou nádržou. Palivová nádrž v kapote motora, ktorý nemal iné miesto ako v batožinovom priestore.

0 hviezdičiek v crash teste

Opak bezpečnosti. Ešte horšie to je s crash testom. Prípady samovznietenie áut, smrteľných prevrátení na strechu auta pri minimálnej rýchlosti. V crash testoch nedostalo Tata Nano ani jedinú hviezdičku.

Tata Nano Zdroj: whellsage.org

Jediné Tata Nano na predaj v Európe

Tata Nano sa objavil v ponuke áut na predaj holandského autobazára. Podľa predajcu sa pozeráš na jediný exemplár, ktorý nájdeš na predaj v Európe. Niet sa čomu čudovať. Ide o výber toho najhoršieho na kolesách. Nachádza sa v Holandsku. Rozhodne sa však pre tento automobil nechystaj. Cintorín nezmyselných a nebezpečných automobilov má vďaka Tata Nano svojho víťaza.

Najhoršie parametre

Majiteľ v texte inzerátu odvážne označil toto vozidlo za reklamný objekt. Objektívne, nemá žiadne využitie a ťažko budeš hľadať dôvod k nákupu. Prepadák oficiálne zaniknutej značky je mementom toho, kam až môže ísť ľudská hlúposť a odvážne plány predaja.

Tata Nano Zdroj: whellsage.org

Jediný exemplár na predaj v Európe

Desivé parametre sekundujú nemožným výsledkom v crash teste a doslova hlúpym ťahom výrobcu, ktorý pri tomto projekte pokazil, čo sa dalo. Spackané vozidlo dokonca našlo šialenca, ktorý do neho vrazil ďalšie peniaze a pridal prvky, ktoré pôvodný továrenský model neponúkal. Láka záujemcov ako len môže, vyhliadky na nového majiteľa sú však mizerné.

Nájazd + cena

Sedem rokov staré vozidlo má na konte najazdených 32 150 kilometrov. Predajca uvádza v inzeráte, že je na predaj v dobrom technickom stave.  Vozidlo predáva s klimatizáciou, novými pneumatikami a autorádiom, ktoré nebolo súčasťou pri kúpe. Cena je ďalším problémom. Nový majiteľ má zaplatiť za vozidlo 4 950 eur. Šance na predaj 7-ročného Tata Nano v striebornej farbe sú minimálne. Ešte reálnejšie, takmer žiadne. Videl si už v ponuke áut na predaj horší automobil? Podeľ sa s nami o tvoj tip na najhorší automobil na predaj v komentároch.

Špecifikácie

Rok výroby: 2013

Palivo: Benzín

Farba: Šedá

Nájazd: 32 150 km

Prevodovka: 4 stupne, manuálna

Pohon: Pohon zadných kolies

Rozmer pneumatík: 145/70 R12

Výkon: 24 kW (33 k)

Počet valcov: 2

Objem motora: 624 cm3

Prázdna hmotnosť: 642 kg

Nosnosť: 318 kg

Celková hmotnosť: 960 kg

Čalúnenie: látka

Farba interiéru: čierna

Počet miest na sedenie: 4

Emisie CO2: 105 g / km

Brožúry o údržbe: Áno

STK: platná do júla 2021

Počet kľúčov: 2

Daň z motorových vozidiel: 35 - 39 EUR za štvrťrok

Registračné číslo: GH-989-R

Zdroj: WheelsAge.org, autos.tweedehands.net

Video: Crash Test Tata Nano - 0 hviezdičiek

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najlepší vodiči sú v Európe: Kto jazdí lepšie ako Nemci?Vodiči z ktorej krajiny jazdia s najmenším počtom nehôd? Jazdíme horšie ako Taliani? Sú...6. Október, 2020
02Môže Tesla jazdiť bez vodiča na sedadle? Dá sa z Tesly vystúpiť počas jazdy so zapnutým autopilotom? Množstvo búrlivých reakcií...4. Október, 2020
03Najvzácnejšia Toyota: Vyrobená z dreva bez klincov a skrutiekTáto vzácna Toyota bola vyrobená pred 4 rokmi. Čím zaujme? Všetkým. Použitým materiálom,...30. September, 2020