Nová generácia DS4 ukazuje viac luxusu v nižsej strednej triede

Automobilka DS Automobiles ukázala pred časom novú generáciu modelu DS4. Nám sa ju podarilo vyskúšať a prezrieť si všetky jej atribúty. Je to kompletne nové auto s niektorými naozaj zaujímavými technológiami a riešeniami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Nová generácia DS4 ukazuje...

Auto-moto zaujímavosti

Aj keď bude určite tlak na kúpu plug-in hybridov, DS4 má v ponuke aj v klasické spaľovacie agregáty a nie sú to len úplne všetko len malé trojvalce. Má v ponuke aj výkonnejší štvorvalec, ktorý svojím výkonom pripomína hothatche z obdobia pred pár rokmi. Aké sú teda zaujímavosti najnovšej DS4?

Dizajn DS4

Nový model DS4 pôsobí na ceste ako šperk. Je úplne iný ako všetky ostatné autá, ale zároveň si zachováva určitú identitu automobilky a je hneď ľahko priraditeľný ku ostatným modelom, teda hlavne ku väčším DS7 Crossback a DS9. Predná časť je naozaj charakteristická pre automobilku a využíva masku chladiča s pomenovaním DS Wings. Tá má okolo perforovanej časti dva chrómové prvky pripomínajúce krídla, ktoré nadväzujú na maticové adaptívne LED svetlomety.

Ostro rezaný prístup k dizajnu je zrejmý aj pri ďalších pohľadoch na bok a na zadok. Automobilka použila zasúvacie kľučky, ktoré sa tiež pomaly stávajú poznávacím znamením jej modelov. Omnoho viac však zaujme zadná časť, ktorá je kompaktná a svetlá má schované v striebornom ornamente po oboch stranách prepojenom striebornou líniou. Zaujímavosťou je, že tento model, s týmto motorom, využíva reálne koncovky výfuku.

Nová generácia DS4 ukazuje viac luxusu v nižsej strednej triedeZdroj: Autobazar.EU

Motor

Najvýkonnejším výlučne benzínovým agregátom, ktorý má DS4 v ponuke je 1,6-litrový štvorvalec s prepĺňaním. Ten je v ponuke materského koncernu už dlhšie a prechádza postupne rôznymi štádiami vývoja. Podobný agregát mal aj naozajstný hothatch v podobe Peugeotu 308 GTI. V novej inštalácii je naozaj príjemným a veľmi tichým spoločníkom, ktorý dokáže ponúknuť zrýchlenie z nuly na 100 za teoretický čas 7,9 sekundy. DS4 ale tak veľmi maskuje rýchlosť, že to ani nie je cítiť.

Zaujímavé je pozorovať spotrebu vozidla. Pri ostrejšom naháňaní sa dá ľahko dostať ku 9-litrovému priemeru, avšak pri bežnej jazde bez použitia diaľnic je možné ju stlačiť pod 6 litrov. Stále sme pri agregáte, ktorý ma výkon 165 kW, čo je 225 koní. Krútiaci moment je tiež nezanedbateľných 300 Nm. Motor je spojený výlučne s automatickou 8-stupňovou prevodovkou a pohonom prednej nápravy. Prevodovka radí hladko, tak ako sa na luxusne pôsobiaci hatchback nižšej strednej triedy patrí.

Nová generácia DS4 ukazuje viac luxusu v nižsej strednej triedeZdroj: Autobazar.EU

DS Active Scan Suspension

Samostatnou kapitolou nového DS4 je podvozok. Ten má systém DS Active Scan Suspension, ktorý monitoruje stav cesty a adaptívne prispôsobuje nastavenie tlmičov pre čo najkomfortnejšiu jazdu. Tento systém je dostupný iba s 20-palcovými zliatinovými diskami s plastovými prvkami na optimalizáciu aerodynamického obtekania. Tieto disky sú tiež zaujímavo tvarované, avšak autu by kľudne sedeli aj o palec menšie. Čisto vizuálne.

Pri transformácii vlastnosti podvozku do reálneho sveta je naozaj cítiť, že toto auto je zamerané na komfortnú jazdu a jediný problém nastáva pri výraznejších priečnych nerovnostiach v zákrute, kde podvozok v zadnej časti môže poskočiť. Nie je to nič vážne, ale môže sa to stať. Inak funguje naozaj veľmi sofistikované. Pruženie je naozaj pripravené dopredu na nastávajúcu zmenu v povrchu vozovky.

Nová generácia DS4 ukazuje viac luxusu v nižsej strednej triedeZdroj: Autobazar.EU

Prevedenie interiéru

Vnútorne vybavenie s čalúnením Opera tmavohnedej farby je nádherné. Automobilke DS Automobiles sa podarilo vytvoriť miesto, kde sa vodič cíti naozaj dobre a výnimočne. Tvary sú znova celkom jedinečné a jedinečné je aj ovládanie informačno-zábavného systému DS Iris. To reaguje buď na klasické dotykové vnemy, alebo sa viete dostať skratkou použitím druhého displeja pred radiacou páčkou ku obľúbeným položkám. Nový systém je omnoho krajší, rýchlejší, ale zároveň mu treba venovať časť pozornosti, keďže je nutné si osvojiť niektoré základné sekcie menu na displeji. Vyhrievanie a vetranie sedačiek je na tretej obrazovke po swajpovaní sprava do ľava.

Nový DS4 využíva teda čalúnenie ozajstnou kožou, čo je aj cítiť vďaka vôni. Avšak príjemný povrch je napríklad aj na odkladacom priečinku so zatváraním pred menším displejom na stredovom paneli. DS Automobiles prichádza nielen s vizuálne príjemným stvárnením interiéru, ale ponúka aj slušnú kvalitu spracovania. Dobre vyzerá aj head-up displej zobrazujúci informácie, ktoré si vodič môže zvoliť podľa preferencií.

Nová generácia DS4 ukazuje viac luxusu v nižsej strednej triedeZdroj: Autobazar.EU

Pocit jedinečnosti

To najzásadnejšie, čím sa DS 4 líši od všetkých svojich konkurentov či už v prémiovej, alebo mainstreamovej sekcii segmentu C je jedinečnosť. Pobyt v interiéri a vytvára dojem, že toto auto je jedno z mála a dokáže byť prispôsobené požiadavkám na kvalitné spracovanie a jedinečné detaily.

Základná cena DS4 je 28 990 €. Ale to je výbava Bastille+ s trojvalcovým 1,2-litrovým motorom. Výbava Rivoli, ktorá je najvyššie v rebríčku ponúka aj motor, ktorý sme vyskúšali. Ten stojí 42 490 €. Plus k tomu pár doplnkov a s DS4 sa ľahko dá dostať nad sumu 50 000 €. Ak si myslíte, že to je veľa, tak si skúste podobne nakonfigurovať Mercedes triedy A, či Audi A3 a BMW radu 1 a uvidíte, že ceny sú veľmi konkurencieschopné a DS4 dokáže ponúknuť prémiové spracovanie za naozaj rozumnejšiu cenu. Pritom je dôležité poznamenať, že DS Automobiles ponúka, pre tento model, záruku 5 rokov, alebo 100 000 km.

Nová generácia DS4 ukazuje viac luxusu v nižsej strednej triedeZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01S Peugeotom najazdil cez 850 000 km, ešte ho predáva!Francúzske auto a vysoká spoľahlivosť snúbiaca sa s dlhovekosťou. Pre mnohých je to...23. Marec, 2022
02Citroën ë-Spacetourer: Aký je rozdiel oproti ë-Jumpy?Citroën má aktuálne v ponuke viacero elektrických dodávkových vozidiel. Niektoré však nie...20. Apríl, 2022
03Top 5 zaujímavých sedemmiestnych MPV do 10-tisíc na Autobazar.EUBoom SUV je zjavne nezastaviteľný a aj vďaka nemu sa automobilky zbavujú vozidiel MPV,...15. Apríl, 2022