Nová Honda Civic prichádza s elegantnými tvarmi a hybridom e:HEV

Pred 50 rokmi sa ukázala prvá generácia Hondy Civic. Odvtedy sa automobilke podarilo predať 27,5 milióna kusov tohto vozidla, ktoré aktuálne patrí do segmentu C, čiže nižšej strednej triedy, ak chcete toto označenie. Aktuálne prichádza nová jedenásta generácia populárneho modelu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Honda

Nová Honda Civic prichádza...

Auto-moto zaujímavosti

A je to práve Civic, ktorý zavŕší záväzok automobilky plne elektrifikovať celý modelový rad v tomto roku. Každý model automobilky, ktorý bude ponúkať v Európe, bude mať hybridné, alebo elektrické pohonné ústrojenstvo. Práve Civic bol posledným mohykánom, ktorý mal výlučne benzínové agregáty bez hybridných doplnkov. To sa s novou generáciou úplne mení. Nový Civic bude v jedenástej generácii výlučne hybridný.

Nový Civic bude teda o niečo elegantnejší, aj keď jeho línie nestratia porciu dynamiku. O tom hovorí aj posadenie prednej kapoty, ktorá je o 24 milimetrov nižšie ako bolo pri predchádzajúcej generácii. Novinka však má aj nižšiu bočnú líniu okien, čo spôsobí lepšie presvetlenie interiéru. Zadní pasažieri budú mať dokonca väčšiu plochu cez ktorú sa môžu pozerať von.

Nová Honda Civic prichádza s elegantnými tvarmi a hybridom e:HEVZdroj: Honda

Zdá sa, že pasažieri na zadných sedadlách dostali ešte väčšiu prioritu ako mali doteraz. Nový Civic mé totiž aj o 34 milimetrov dlhší rázvor, čo sa pretavuje do priestoru na zadných sedadlách. Aj umiestnenie pántov piatych dverí na krajoch nakladacieho otvoru má zmysel a aj vďaka nemu ponúka model viac miesta nad hlavou týchto pasažierov.

Zadné, piate dvere sú z nového živicového materiálu, ktorý je ľahší a menej namáha konštrukciu. Pri karosérii liftbacku veku sú tieto dvere naozaj veľké a vďaka použitiu alternatívneho materiálu sa podarilo znížiť ich hmotnosť až 20 percent. Tento fakt prispieva aj k lepšiemu ovládaniu a nižšiemu ťažisku, keďže tento panel je naozaj vysoko v konštrukcii vozidla.

Nová Honda Civic prichádza s elegantnými tvarmi a hybridom e:HEVZdroj: Honda

Interiéru tam kde sa bude zdržiavať vodič, má tiež úplne novú tému. Výrazné sú horizontálne línie a absencia nadmerného počtu tlačidiel. Väčšinu prvkov sa automobilke podarilo skryť za dotykový displej s novým informačno-zábavným systémom. Ale aj tak ostáva klimatizácia so samostatným ovládaním a vedľa displeja je koliesko na hlasitosť. Práve tieto prvky by, zjavne, zákazníkom chýbali najviac. Druhý displej má vodič pred sebou a ten zobrazuje všetky potrebné informácie o aktuálnom stave vozidla.

Nová Honda Civic prichádza s elegantnými tvarmi a hybridom e:HEVZdroj: Honda

Displej pred vodičom je vždy rovnaký, ale ten v strede môže mať buď 9 alebo 10,2 palca, v závislosti od výbavy. Väčšiu uhlopriečku bude mať, logicky, najvyšší stupeň výbavy Advance, ktorý bude mať aj aparatúru Bose s 12 reproduktormi. Ostatné výbavy si musia vystačiť s ôsmimi reprákmi. Honda nezabudla ani na bezpečnosť a Civic ponúkne najnovšiu generáciu balíku Sensing. Bude monitorovať ešte viac veličín a bude využívať aj sonarové snímače. Tie budú 4 vpredu a 4 vzadu. Novinkou bude použitie až 11 airbagov, pričom dva zadné, pre zadných pasažierov budú v sériovej výbave a takisto bude cestujúcich vpredu chrániť dvojica kolenných airbagov a centrálny airbag, ktorý má zabrániť stretu hláv pri bočnom náraze.

Nová Honda Civic prichádza s elegantnými tvarmi a hybridom e:HEVZdroj: Honda

Veľmi zaujímavá bude aj pohonná sústava. Nový dvojlitrový motor pracujúci v Atkinsonovom cykle bude spojený s dvomi elektromotormi, ktoré budú vpredu. Civic bude mať teda výlučne pohon prednej nápravy. Celkový výkon systému bude 135 kW (184 k) a ešte zaujímavejšie vyzerá hodnota krútiaceho momentu 315 Nm. Elektrické motory budú čerpať energiu zo 72-článkovej Lítium-iónovej batérie, ktorá bude umiestnená vzadu, kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti. Celkovo je benzínový agregát jedným z najefektívnejších na trhu, lebo má 41-percentnú účinnosť. Pri jazde bude mať systém e:HEV rôzne jazdné režimy. Základom bude Eco, Normal a Sport, ale pribudne aj nový režim Individual. Ten umožní nastavenie jednotlivých komponentov presne podľa požiadaviek vodiča.

Nová Honda Civic prichádza s elegantnými tvarmi a hybridom e:HEVZdroj: HondaNový Civic e:HEV sa na trhu ukáže už na jeseň tohto roku. To znamená, že na odhadovanie ceny je ešte stále priskoro, ale popri všetkom Honda odhalila fakt, že v priebehu budúceho roka pribudne aj športovo ladená alternatíva Type-R. To je naozaj pozitívna správa, lebo niektoré automobilky sa postupne hothatchov zbavujú a nechávajú tento, stále populárny, druh vozidiel miznúť kvôli emisným normám. Je ale úplne logické predpokladať, že aj nový Type-R bude mať hybridné ústrojenstvo.

Nová Honda Civic prichádza s elegantnými tvarmi a hybridom e:HEVZdroj: Honda

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Audi A6 Avant e-tron: budúcnosť môže byť elektrickáAutomobilka Audi postupne rozširuje ponuku elektrických vozidiel. Je to aj z dôvodu, že sa...22. Marec, 2022
02Prvá jazda: BMW 218d Active Tourer – Rodina v prémiovomVieme, BMW len nedávno predstavilo model Active Tourer a po úvodných statických dojmoch sme...3. Marec, 2022
03Zníženie DPH odštartovalo hromadné nákupy pohonných hmôt v Poľsku!Zníženie DPH v Poľsku odštartovalo pre Slovákov hromadné nákupy pohonných hmôt! Takzvaná...4. Február, 2022