Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nová Škoda Fabia RS Rally2 beštia: 291 koní rozkoše!

Nová Škoda Fabia RS Rally2 beštia ťa dostane ostrými parametrami a brutálnym výkonom. 291 koní rozkoše v pôsobivom neónovom šate si nenechaj ujsť! Bude drahšia a lepšia ako kedykoľvek predtým!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
16.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: skoda-storyboard.com

Škoda Fabia RS Rally2

Auto-moto zaujímavosti

To však nie je všetko. Úplne nová Škoda Fabia RS Rally2 zaujme dizajnom a bude tvrdým rivalom konkurenčných značiek. Je rýchlejšia ako kedykoľvek predtým.

Škoda Fabia RS Rally2

Toto rally delo vychádza zo 4. generácie aktuálne najmenšieho sériového modelu českej značky. Celkom nový súťažný špeciál využíva prednosti sériového modelu FABIA, ako dokonalá aerodynamika, vysoká tuhosť karosérie a nové tvarové línie. K tomu prirátaj pretekársku krv a potrebné diely ako bezpečnostný ochranný rám, motor, prevodovku a odolný podvozok. Všetko ušil na mieru na základe bohatých skúseností tím ŠKODA Motorsport.

Syntetický benzín

Fabia RS nezomiera. Toto legendárne označenie bude žiť ďalej v podobe novučičkej súťažnej verzie Rally2, ktorá vychádza z aktuálnej 4. generácie Fabie. V porovnaní s Rally2 evo sa síce nemení výkon, ale novinka dostáva nové palivo. Pohon bude zabezpečovať syntetický benzín. Škoda Fabia RS Rally2 bude v sezóne 2022 poháňaná výlučne stopercentným syntetickým benzínom bez fosílnych zložiek.

Biologické palivo

Ako toto biologické palivo vzniká? Vyrába sa z biologického odpadu, oxidu uhličitého ťaženého zo vzduchu a takzvaného zeleného vodíka vyrábaného štiepením vody elektrolýzou, pri ktorej sa používa elektrická energia získaná len z obnoviteľných zdrojov. Nečakané zistenie v kategórii rally vozidiel.

Nádrž na 82,5 l paliva

Ďalšia unikátna vlastnosť? Táto Fabia disponuje nádržou až na 82,5 litra paliva! Bezpečnostná nádrž je vyrobená z nárazuvzdornej gumy naplnenej špeciálnou penou. Zásobník umiestnený v spodnej časti je chránený  karbónovo-kevlarovou doskou.

Aký motor bude poháňať syntetické palivo? Preplňovaný motor umiestnený pod prednou kapotou. Motorová jednotka je postavená na základoch koncernovej pohonnej jednotky EA888 Lk1. Táto špecifikácia ponúka dvojliter TSI so sériovým výkonom 140 až 145 kW. Kvôli pravidlám súťaže však došlo k zníženiu objemu na  1,6 litra, teda 1620 centimetrov kubických.

Parametre

Fabia RS Rally2 má maximálny výkon 214 kW, teda 291 koní a maximálny krútiaci moment 430 newtonmetrov. Výkon na kolesá prenáša spoľahlivá 5-stupňová sekvenčná prevodovka. Za zmienku stojí pohon 4x4. Stopku dostal kvôli zákazu medzinápravový diferenciál. Vodič sa môže spoľahnúť na elektronicky riadenú a hydraulicky ovládanú medzinápravú spojku s odpojovaním pohonu zadnej nápravy pri použití ručnej brzdy.

Maximálka

Maximálna rýchlosť nehrá takú dôležitú úlohu. Táto „eReSa“ bez problémov zvládne rýchlosť nad 200 km/h.

Vychytávky

35,8 metra trubiek z chróm-molybdénovej ocele, ktoré slúžia ako základ bezpečnostného rámu. Ďalej 6-bodové bezpečnostné pásy, automatický hasiaci systém či panely vyrobené z 5 vrstiev uhlíkového kompozitu a ešte vrstvy kevlaru a absorpčnej peny. Prečo táto ochrana? Vodič aj posádka ju ocení pri nárazoch zboku.

Brzdy

Kvalitný brzdový systém je nutnosť. Požadované parametre budú stanovené na základe rýchlostných skúšok. Pri použití na asfaltovom povrchu vozidlo bude jazdiť na 18-palcové diskoch. Vďaka tomu budú vpredu použité kotúče s priemerom 355 milimetrov a vzadu 300 milimetrov. Na štrku dostane veľkosťou primerané 15-tky. Prekvapenie na záver? Brzdy sú navrhnuté tak, aby odolávali teplotám až okolo 700 stupňov Celzia!

Aerodynamika

Vďaka vylepšenej aerodynamike má auto takmer dvakrát vyšší prítlak ako predchádzajúce súťažné vozidlo. Punc dokonalosti celému automobilu dodáva odtieň Mamba z Enyaqu Coupé RS iV a Octavie RS. Označenie RS si automobil musí zaslúžiť. Táto Fabia má všetko, čo na splnenie tejto úlohy potrebuje. Po úspechu Škody 130 RS a ďalších RS športových modelov z dielne českej automobilky je tu ďalšie kladivo, ktoré rozdrtí konkurenciu. Veľká premiéra sa odohrala len pred pár dňami, 14. júna o 19:00 v Mladej Boleslavi. Bola to slávnostná chvíľa, posúď sám.

Prvá Fabia RS, ktorá jazdí rally

Škoda Fabia Rally2 evo. Top mašina, čo sa týka kategórie rally vozidiel. Celkom 1 700 víťazstiev a 4 veľké triumfy na legendárnej Rallye Monte Carlo. 6 titulov majstra sveta. Škoda Motorsport zásobuje zákaznícke tímy viac ako 450 vozidlami.  

Cestná Škoda Fabia RS

Cestná Fabia RS sa v podobe 3. generácie už nepredstaví.  Dostane však verziu edície “R5” v bežnej špecifikácii. Rodina úspešných závodných vozidiel značky Škoda sa rozrastá o Octaviu RS, Kodiaqa RS a Enyaqa Coupé RS iV. Ako sa ti novinka páči? Vychutnaj si toto delo na vlastné oči.

Zdroj: motor1.comskoda-storyboard.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Šialene drahá BMW limuzína: Cesta tam a späť z Prahy do Brna za 2 100 eur!BMW 7 série M 760Li 610pk xDrive si pre teba pripravilo extrémne cenovky a náklady na...6. Jún, 2022
02Drsná prestavba Toyoty MR2 Spyder na Lamborghini VenenoLamborghini Veneno vyrobené z Toyoty MR2 Spyder? Realita! Toto delo nie je novinka, napriek...12. Jún, 2022
03Spotreba 15,7 l/100 km: 406-koňový Ford Bronco pre V. I. P. klientov!Koľkým ľuďom na svete sa podarí dopracovať k vlastníctvu stroja, aký nemá obdoby? Ceny...2. Jún, 2022