Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nové autá Polície SR: Hybridy a elektromobily za 40 miliónov!

Na slovenských cestách budú jazdiť nové policajné autá. Posvietia si na cestných pirátov a pôjde o vozidlá s hybridným pohonom. Polícia v pondelok (26.9.) ukázala, ako budú vyzerať. Toto sú nové mašiny Polície SR v celkovej hodnote takmer 40 000 000 eur!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
28.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Nové autá Polície SR s...

Auto-moto zaujímavosti

Polícia v uplynulých dňoch dostala nové vozidlá KIA Ceed Combi 1.5T v celkovom počte 60 kusov. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR. Sú to automobily nižšej strednej triedy typu Combi na benzínový pohon, ktoré nahradia opotrebované vozidlá vyradené z policajného autoparku. Obstaranie vozidiel sa zrealizovalo pred zámerom zmeniť dizajn policajných vozidiel, preto sú ešte v pôvodných polepoch. Tieto autá sú určené pre krajské a okresné policajné riaditeľstvá, kriminálnu políciu a Úrad pre ochranu ústavných činiteľov.

Na slovenských cestách budú jazdiť nové policajné autá. Posvietia si na cestných pirátov a pôjde o vozidlá s hybridným pohonom. Polícia v pondelok (26.9.) ukázala, ako budú vyzerať. Toto sú nové mašiny Polície SR v celkovej hodnote takmer 40 000 000 eur!Zdroj: TASR.sk

Nové autá dostanú nové farby

Namiesto zeleno-bielej farby prichádza farebná kombinácia, ktorú si ľudia vybrali vo verejnom hlasovaní. Nové autá budú polepené reflexnými žlto-modrými farbami. Polícia sa rozhodla radikálne zmeniť dizajn svojho vozového parku a pri výbere využila názor ľudí. „Ľudia na Slovensku si zaslúžia moderný policajný zbor, na ktorý sa budú môcť spoľahnúť v ktoromkoľvek okamihu. Polícia si zase zaslúži podmienky na profesionálny výkon hodný 21. storočia. Nové autá by policajný zbor mohol postupne dostať v priebehu budúceho roka,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec. 

O vzhľade hlasovali ľudia 

Polícia ešte v auguste ľudí požiadala o hlasovanie a pomoc pri výbere. Nakoniec sa nepoužije víťazný polep, ale dizajn, ktorý skončil v hlasovaní na 2. mieste s minimálnym rozdielom. Pri 30 tisíc hlasoch rozhodlo asi 500. Polícia zvažovala viditeľnosť a náročnosť vyhotovenie polepov. "Niekoľko krát som volal aj s českým policajným prezidentom a pýtal sa ho na to, čo sa im osvedčilo a čo nie. Oni teraz aj zvyšovali plochu polepov, lebo tie ich polepy neboli dobre viditeľné zozadu a spredu to vozidlo nebolo až tak rozpoznateľné. Zadná strana nášho vozidla je neprehliadnuteľná,“ uviedol Hamran. 

Nové autá Polície SR: Hybridy a elektromobily za 40 miliónov!

Obnova vozového parku 

Je to ďalší krok postupnej modernizácie policajného zboru. Policajný vozový park je zastaralý. „Vozový park polície je v katastrofálnom stave, bohužiaľ, bol dlhé roky zanedbávaný. Máme takmer 5000 vozidiel a 55 percent z nich má najazdených viac ako 150.000 kilometrov,“ uviedol pre médiá Hamran. Všetky vozidlá budú smerovať na základné útvary. Staré autá sa do nových farieb prelepovať nebudú. Zmena sa týka len nových vozidiel. Slovensko chce v súčasnosti využiť unikátnu príležitosť financovať projekt z európskych peňazí Plánu obnovy a odolnosti. V rezorte vnútra bude z týchto peňazí zafinancovaný aj nákup policajných áut.

Nové autá Polície SR Zdroj: TASR.sk

760 nových kusov nízko-emisných vozidiel

Rezort vnútra rokuje s ministerstvom financií aj o ďalšej obnove svojho vozového parku zo štátneho rozpočtu. Podľa štátneho tajomníka sú rokovania vo finálnej fáze. Hamran hovorí, že v prípade dohody by sa v priebehu piatich rokov mohli obnoviť všetky "maľované" autá polície. Polícia plánuje v budúcnosti obliecť do nových farieb aj samotných policajtov. Koľko áut bude doručených? „Konkrétne: 705 kusov nízko-emisných vozidiel. určených pre Policajný zbor, 47 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre enviro políciu (ENVIRO) a Odbor riadenia kriminálnych analýz (ORKA), 8 kusov dodávok s prestavbou pre vyšetrovateľov bude určených pre Národnú centrálu osobitných druhov kriminality (NCODK),“ uvádza ministerstvo. 

Reflexný polep, nové nabíjacie stanice

Všetky vozidlá sú elektromobily a plug-in hybridy. „Zo 705 kusov bude 98 čisto elektrických a zvyšok budú plug-in hybridné vozidlá. Hneď ako sme sa prihlásili do Plánu obnovy a odolnosti s týmto projektom, začali sme intenzívne pracovať aj na infraštruktúre, ktorá sa už buduje z hľadiska predprípravy ako sú kabeláže a elektromery a tiež z hľadiska nabíjacích staníc. Verejné obstarávanie staníc je aktuálne vo vyhodnocovacej fáze a elektrická infraštruktúra je pripravená na 85 percent a viac,“ dodal Oparty. Na nabíjanie elektrických áut vznikne pre potreby polície 130 nabíjacích miest s vyše 400 nabíjačkami. 

Nové autá Polície SR Zdroj: TASR.sk

V službe aj bez nabíjania

Vďaka hybridnému pohonu budú nové autá využiteľné aj v prípade nenabitia batérií. „Aj špecifikácie boli zadané tak, aby aj keby to policat vôbec nenabil, výkon spaľovacieho motora bude dostatočný na bežný výkon hliadky,“ zdôraznil Hamran. Nový dizajn policajných vozidiel ráta s iným vzhľadom. Autá nebudú mať nápis Pomáhať a chrániť. „Nové farby používajú polície naprieč Európou. Odborníci vybrali žltú, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok. Kombinácia týchto farieb je považovaná celosvetovo za farbu polície,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran. Ako sa ti nové autá Polície SR páčia? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

 Zdroj: TASR, Ministerstvo vnútra SR

Nové autá Polície SR s hybridným pohonom

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda Fabia I: Combi len za 3 990 eur!Škoda Fabia I Combi 1,4 16V s nájazdom 48 000 km. Dnes sa dá kúpiť za 3 990 eur. Exkluzívna...26. September, 2022
02Splnený sen profi vodičov: Sprcha a luxusné bývanie na kolesách!Prácu vodiča kamiónu si ľudia spájajú s očakávaním nepohodlia. Bývanie v kamióne však...22. September, 2022
03Výhody vlastníctva jazdenky: Prečo sa predávajú lepšie ako nové autá?Trh so staršími jazdenými automobilmi je väčší ako trh s novými automobilmi. Dôvodom sú...24. September, 2022