Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nové policajné delá v ČR: Nemôžu legálne merať rýchlosť!

Šialené BMW 540i Touring xDrive beštie, ktoré prestavila Polícia ČR, nemôžu kvôli novému spôsobu merania legálne merať rýchlosť ani udeľovať pokuty. Ak prekročenie rýchlosti namerajú, meranie bude neplatné.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
04.08.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: stratosauto.cz

Nové policajné delá v ČR

Auto-moto zaujímavosti

Pri prestavení 10 nových BMW kladív, ktoré policajti mali využívať pri love cestných pirátov, tuhla krv v žilách. Krásne a výnimočné BMW 540i Touring xDrive vzbudili pozornosť nielen svojim vzhľadom. Výkonom nabité delá a ich práca v policajnom zbore má háčik. Zariadenie novým mašinám neumožňuje legálne merať rýchlosť.

BMW 540i Touring xDrive Policie ČRZdroj: stratosauto.cz

5 exemplárov BMW je špeciálne určených na „vysokorýchlostné prenasledovanie”. Majú byť schopní merať rýchlosť pomocou doteraz nepoužívaného zariadenia, ktoré však kvôli legislatíve nemožno legálne používať. V praxi to znamená, že takéto meranie bude podľa zákona neplatné. V prípade, že policajná hliadka nameria vodiča, ktorý prekročil rýchlosť, nebude môcť tento údaj použiť ako dôkazový materiál.

BMW 540i Touring xDrive

Ako meranie funguje? Meranie pri nových BMW 540i Touring neprebieha pomocou bežnejších radarov ako Ramer 10 C. Tie dokážu okamžite zistiť rýchlosť meraného auta bez ohľadu na rýchlosť meracieho vozidla ako to robili napríklad policajné Passaty R36. Metóda pasívneho merania rýchlosti pomocou porovnávania rýchlostí meracieho a meraného vozidla sa osvedčila.

Meranie rýchlosti meracími zariadeniami vs. legislatívaZdroj: youtube.com

Nové delá Polície ČR nemôžu legálne merať rýchlosť

Nový spôsob však vyžaduje prenasledovanie vozidla a tieto rýchle stroje, ktoré nemusia používať výstražné zariadenia, môžu znamenať na cestách bezpečnostné riziko. Prínosom tohto spôsobu merania má byť fakt, že takéhoto merania sú skryté a meracie zariadenie neodhalia ani detektory. Keďže však takéto BMW delo musí cestného piráta z dôvodu zamerania prenasledovať, je takéto meranie omnoho nápadnejšie ako meranie tradičným Ramerom pomocou vozidla hliadkujúceho v pravom pruhu diaľnice.

BMW 540i Touring xDrive Policie ČRZdroj: policie ČR

Fanúšik portálu autoforum.cz upozornil políciu na nelegálnosť takéhoto merania. V súlade so zákonom o slobodnom prístupe informácií požiadal o sprístupnenie tzv. Certifikátu o schválení meradla. Ide o dokument, ktorý certifikuje použiteľnosť zariadenia na daný účel, špecifikuje jeho limity typu možných odchýlok a ďalšie detaily. Bez certifikátu a schválenia nemôže policajný zbor toto zariadenie Soitron MOSY m*SpeedDetV používať na meranie rýchlosti.

Nemôžu ani udeľovať pokuty

Polícia podľa dostupných informácií tento certifikát nemá a nevie ho doložiť, čím by právne  potvrdila právoplatnosť merania. Proces certifikácie údajne stále prebieha. V priloženej žiadosť, okrem preklepu dátumu z 18. Júla na 25. Júna, sú všetky informácie. Reakcia policajného prezídia hovorí, že nové policajné BMW nie sú schopné legálne merať rýchlosť. Z celého vyjadrenia vyplýva, že, ak sa toto zariadenie na meranie použije, nemôže byť vodič na základe takéhoto merania pokutovaný.

BMW 540i Touring Xdrive Zdroj: stratosauto.cz

Nejedná sa o legálne schválené meracie zariadenie a v správnom konaní neobstoja ako relevantný dôkaz. V budúcnosti sa predpokladá, že zariadenie certifikát získa a policajný zbor bude tak môcť tieto delá využívať tak, ako zamýšľa. Dovtedy však budú skôr okrasou ciest a budú plniť iné účely. Ako sa ti nové delá Polície ČR páčia? Podeľ sa s nami o svoj názor na BMW 540i Touring xDrive beštie v komentároch pod článkom.

Zdroj: stratosauto.czSoitron, Policie ČR

Nové policajné delá v ČR

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Drsný test Kena Blocka: 1 400-koňový elektrický Ford Mustang Mach-E!Dnes tu máme chuťovku, ktorá osvieži leto lepšie ako čokoľvek. Studený kokteil adrenalínu a...28. Júl, 2022
02Kempingový špeciál z Dacie Jogger: Prestavba za 15 minút!Ešte praktickejšie parametre populárnej Dacie. Kempingový špeciál z Dacie Jogger za 15...30. Júl, 2022
03Lacná Škoda? Scout Black Warrior z Číny berie dych! Top automobil pre fanúšikov strojov z Mladej Boleslavy? Lacná Škoda, nabitá koňmi s dobrou...18. Júl, 2022