Novodobá Škoda 200 RS: Znovuzrodená legenda berie dych!

Novinka so zníženou strechou má všetky tromfy potrebné pre úspech. Okrem pretekárskej histórie, z ktorej mrazí, dostal z popola vzkriesený Fénix v podobe novej Škody 200 RS dokonalé tvarové línie, hodné pozornosti. Ako sa ti nová Škoda 200 RS beštia páči?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
06.11.2021
Diskusia:
Zdroj: skoda-storyboard.com

Škoda 200 RS

Auto-moto zaujímavosti

Autor tejto Škody? Mimoriadne nadaný dizajnér. Má „má prsty“ aj v dizajne úspešnej Škody Octavia WRC. Talentovaný Daniel Petr, stojí za zrodom ďalšej znovuzrodenej Škoda legendy, ktorá budí pozornosť už polstoročie. Model Škoda 200 RS preslávili pretekárske úspechy a dnes už aj jej najnovšia podoba. Škoda Design môže byť na prácu šikovných postáv dizajnu, hrdá, čo povieš? Dizajn novej vlajkovej lode divízie Škoda Motorsport doslova berie dych.

Novodobá Škoda 200 RS: Znovuzrodená legenda berie dych!Zdroj: skoda-storyboard.com

Novodobá Škoda 200 RS

Ťažká úloha. Tak sa dá opísať práca, ktorá čaká dizajnéra pri snahe obnoviť ikonický automobil, preslávený v minulosti. Práca na načrtnutí skíc novej Škody 200 RS vzala dizajnérovi asi 3 týždne. Škoda 200 RS. Nedala sa prehliadnuť pred rokmi a nedá sa ani dnes. Škoda Octavia WRC aj nová „200-vka eresa“ patrí medzi špičkové špeciály, vyrobené s cieľom dobiť tabuľky víťazov majstrovstiev sveta v rallye. Podľa slov autora, nad detailmi ako použitie spaľovacieho motora, hybridnými chúťkami, zatiaľ Daniel Petr nepremýšľal.

Škoda 200 RSZdroj: skoda-storyboard.com

Z histórie

Poďme sa len krátko vrátiť do histórie. Výrobca model počas sezóny 1974 a 1975 stihol dokonale vyladiť. Krátko na to prekvapila súťaž zmena pravidiel. Čo sa dialo ďalej? Po zmene stratégie sa rozsvietila „zelená“ pre, výzorom pôsobivý model Škoda 130 RS. Detaily s povestným čarom 21. storočia splynuli vo fúzii s povestnou červeno-bielou grafikou. Bez tejto kombinácie nemôže byť o Škode 200 RS ani reč.

Novodobá Škoda 200 RS: Znovuzrodená legenda berie dych!Zdroj: skoda-storyboard.com

Znovuzrodená legenda berie dych

Osvedčené a charakteristické prvky spojil dizajnér s moderným vzhľadom, čím model vo finálnej podobe príjemne prekvapil. Stále je evidentná podoba s originálom, nový vietor dizajnu znovuzrodenej Škody 200 RS púta pozornosť okolia lepšie ako akékoľvek snahy o pokrokové prvky a vyslovene starý alebo nový imidž.

Škoda 200 RS beštia dostala dokonalé tvarové línie, model so zníženou strechou je hodný pozornosti.Zdroj: skoda-storyboard.com

Strecha znížená o 15 cm

Rozdiel s klasickou Škodou 110 R, aká schádzala z výrobných liniek? Neuveriteľných 15 centimetrov zníženia strechy vozidla. To už nie je zanedbateľný údaj. Pridaj strohé tvarové línie,  výrazné trojuholníkové čelné LED svetlomety, otvor nasávania vzduchu na streche, inovatívne zavesenie spätných zrkadiel alebo veľký zadný difúzor. Výsledok? Neprehliadnuteľný model!

Škoda 200 RS beštia dostala dokonalé tvarové línie, model so zníženou strechou je hodný pozornosti.Zdroj: skoda-storyboard.com

1973 Škoda 200 RS

Škoda 200 RS vznikla ako predskokan úspešnejšieho modelu 130 RS. Zapísaný rok narodenia „v rodnom liste“ je rok 1973.  Čo ťa zaujme na tejto Škoda beštii? Závodný špeciál poháňa 2-litrový 4-valec s výkonom 120 kW. Čo je iné oproti originálu? Fakt, že nedostala priestor predná náprava. Nevyhnutnosťou sú aj vlečné ramená. Celková hmotnosť ťa možno prekvapí. Dostaneme sa na hmotnosť pod 1000 kg, niečo málo nad hmotnosť 800 kg. Keď hovoríme o pretekárskych úspech, vedz, že počas kariéry modelu v rokoch 1974 a 1975 vznikli len 2 exempláre. Ako tretia prišla na svet Škoda 180 RS s motorom s objemom 1,8 litra.

1974 Škoda 200 RS - legenda histórieZdroj: skoda-storyboard.com

Celková prestavba „na jednotku“

Názor je subjektívna otázka, ale nová Škoda 200 RS je krásna! Toto kompaktné športové vozidlo s motorom vzadu na ceste ani výstave rozhodne neprehliadneš! Dizajnová podoba však nevznikla „len na parádu.“ Špeciálne oddelenie sa vyhralo s chladením motora, systémom bŕzd, aerodynamickými prvkami a „na mušku“ si vzalo celkovú ergonómiu vozidla, ktorá je na jednotku. Ako hodnotíš dizajnové prevedenie? Páči sa ti znovuzrodený model viac ako legendárny predchodca? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

Škoda 200 RS - Legenda pretekárskej histórieZdroj: skoda-storyboard.com

Zdroj: skoda-auto.sk, skoda-storyboard.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Kvalitný zvuk v aute? Správne ozvučenie môžete docieliť aj taktoNikto v aute nechce „šumítko“, väčšina vodičov si jazdu s hudbou neskutočne užíva a chce v...3. December, 2021
02Najdlhšia čakacia doba na svete: Pol roka? Na túto Toyotu si počkáš ... rokov!Automobilový svet tvrdo zasiahla súčasná doba omeškania výroby a nedostatku komponentov....26. Október, 2021
03Jawa Perák konečne na predaj v ČR: Aká je cena?Nová Jawa Pérák je v dostupná na trhu v ČR. Záujemcovia o kúpu si ju tak konečne môžu...30. Október, 2021