Nový Ford Mondeo postupne mení podstatu

Ford Mondeo bol tým modelom automobilky, ktorý získal v roku 1994 titul Auto roka. Bolo to za prínos a pokrok, ktorý priniesol nový model oproti predchádzajúcemu modelu Sierra. Vlastne vtedy nahradil aj Scorpio. Teraz však musí čeliť nátlaku SUV, ktoré preberajú zákazníkov tradičným modelom. A pritom stále súčasná generácia je naozaj podarená. Avšak už na dvere klope nová. Teda aspoň v Číne, kde zažila svoju premiéru.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.01.2022
Diskusia:
Zdroj: Ford

Nový Ford Mondeo postupne...

Auto-moto zaujímavosti

Dá sa povedať, že s Mondeom spravil Ford asi to, čo Citroën s C5, keď ukázal C5 X. Nové Mondeo, už piatej generácie bude kombinovať viacero kategórií. Teda, stále hovoríme o čínskom trhu, lebo do Európy sa ešte chvíľu nechystá. Možno nastane rovnaká situácia ako v prípade štvrtej generácie a na európskom trhu sa ukáže tento model s oneskorením oproti ostatným trhom.

Nový Ford Mondeo postupne mení podstatuZdroj: Ford

Zatiaľ netreba predbiehať. Mondeo štvrtej generácie sa v Belgicku bude vyrábať ešte do marca tohto roka. Čínske Mondeo si vzalo inšpiráciu z tamojších modelov Evos a Equator, ktoré reprezentujú dizajnový jazyk nazvaný Progressive Energy in Strength. Je to zložitejšie označenie, ktoré skrýva napríklad veľkú prednú masku a tiež LEDkové svetlá prepojené decentným pásom.

Z predchodcu má nové Mondeo základný tvar sedanu, ale ten je ovplyvnený dynamickejším štýlom. Takže môžeme povedať, že Ford môže s týmto modelom konkurovať aj, napríklad, Volkswagenu Arteon. O mohutnosti auta chcú hovoriť najmä široké blatníky a bočný profil. V zadnej časti je difúzor a svetlá čiastočne pripomínajúce Mustang Mach E tromi zvislými svetelnými prvkami. Zaujímavým prvkom sú aj kľučky, ktoré sa vysúvajú ako na niektorých elektrických vozidlách.

Nový Ford Mondeo postupne mení podstatuZdroj: Ford

O tom aký bude mať Mondeo na čínskom trhu motor zatiaľ Ford mlčí. Zatiaľ nám musí stačiť vizuál a tvary. Avšak na veku batožinového priestoru je malý číselný nápis 245, ktorý by mohol hovoriť o tom aký výkon sa schováva v agregáte. V kilowattoch to nebýva, skôr v konských silách. To by znamenalo 180 kW (245 k) a potenciálne motor s objemom dva litre.

Zatiaľ sa toto nové Mondeo ukáže iba v čínskej ponuke automobilky. O osude európskeho Mondea sa dozvieme neskôr. Zatiaľ je známy len konečný dátum produkcie štvrtej generácie modelu.

Nový Ford Mondeo postupne mení podstatuZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeKeď Hyundai začal s i30N, tak po počiatočných obavách ukázal, že spravil výborný hothatch....8. December, 2021
02Nový Ford Ranger prichádza s motorom V6, dokonca aj do EurópyFord po naozaj dlhej dobe predstavil novú generáciu jedného z najobľúbenejších pick-upov,...25. November, 2021
03Raritná Honda s natáčaním zadných kolies za 8 400 €!Honda Prelude rarita po 1. majiteľovi, ktorá sa v ponuke len tak nevidí. Ročník 1997, cena...14. November, 2021