Ford Transit Custom je prvý plug-in hybrid v triede, aký je?

Ford Transit je pojem medzi úžitkovými vozidlami. Vlastne asi žiadny z konkurentov nefunguje pod rovnakým menom tak dlho. Ale už to nie je také jednoduché, lebo jednotlivé veľkosti vozidla majú prídavky mena. Transit Custom je vlastne veľkostne ako Volkswagen Transporter, Mercedes-Benz Vito, či Citroën Jumpy a Renault Trafic.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.01.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Ford Transit Custom je...

Auto-moto zaujímavosti

Transit Custom je prvý v triede, ktorý ponúka plug-in hybridný pohon. Je to veľký rozdiel od konkurentov, ktorí majú buď naftové motory, alebo plne elektrický pohon. Transit Custom PHEV je teda ozajstným unikátom a ani nemáme informácie, že by niekto niečo podobné plánoval. My sme si toto auto skúsili a zisťovali sme čo je na ňom zaujímavé.

Pohonná sústava

To, že všetky bežné Transity Custom a Tourneá Custom majú dvojlitrový naftový motor EcoBlue vie každý, kto si niekedy pozrel cenník, alebo test týchto vozidiel. Ale tu je všetko kompletne inak. Pohon tohto malého vanu je elektrický. A k nemu sa pripája spaľovací motor, ktorý vlastne skôr pôsobí ako generátor energie pre elektrickú sústavu.

Pod prednou kapotou je teda litrový trojvalec. Čítate správne, ten istý motor, ktorý je vo všetkom od Fiesty je aj v tomto modeli. Výkon plug-in hybridného Transitu Custom je 92 kW (125 k) a pohon je samozrejme orientovaný na prednú nápravu. Po úplnom nabití sľubuje norma WLTP dojazd až 56 kilometrov. Realita je však trochu inde a najmä v horších poveternostných podmienkach tento model zvládne na nabitie tak 30 kilometrov. To je aj daň za to, že nemá tepelné čerpadlo na vykurovanie.

Ford Transit Custom je prvý plug-in hybrid v triede, aký je?

Dizajn

Ford postavil prvý plug-in hybrid triedy na faceliftovanom modeli Transit Custom. Ten priniesol nielen iný vzhľad zovňajšku, ale hlavne úplne inú prístrojovú dosku. Avšak stále sme vo fáze, že maximum, ktoré Custom PHEV ponúka je manuálna klimatizácia. A to aj napriek faktu, že nad ňou tróni dotykový displej s naozaj veľmi príjemným informačno-zábavným systémom SYNC3.

Vozidlu biela farba svedčí a v takomto prípade mu nevadí ani použitie plechových diskov s celoplošnými plastovými puklicami. Vnútro, teda jeho predná časť, ponúka miesto pre troch ľudí. Jeden z nich je, úplne logicky, vodič a dvaja pasažieri sa musia trochu potlačiť na dvojsedadle. To však skrýva prekvapenie. Pod ním je priestor na odloženie vecí, ktoré by inak zavadzali. Ak by niekto s Transitom Custom vyrazil na dlhú trasu, tak práve tento priestor ocení na zbalenie kľudne na celý týždeň.

Ford Transit Custom je prvý plug-in hybrid v triede, aký je?Zdroj: Autobazar.EU

Automatický systém rozoznávania zón

Je asi jasné, že u nás má takéto auto veľmi obmedzené využitie. Ale vývoj prebiehal s ohľadom na veľké mestá, napríklad Londýn, kde sú zóny, kde môžu ísť len autá neprodukujúce lokálne emisie. Pre tento prípad je vľavo pri držiaku na nápoje malý displej. Na ňom sa zobrazuje, podľa údajov z GPS, či sa auto nachádza v konkrétnej zóne.

Práve pre takéto využitie sú vhodné režimy pohonu. Jeden z nich je taký, že litrový trojvalec nabíja batériu, aby bol dostupný čo najvyšší dojazd. Logicky je pri takomto zaobchádzaní najvyššia spotreba. Režim bežného hybridu je najviac použiteľný v našich končinách. Samozrejme je dostupný aj režim čisto elektrickej jazdy, ktorý príde vhod práve v prípade niektorej zo zón vo veľkomestách.

Ford Transit Custom je prvý plug-in hybrid v triede, aký je?Zdroj: Autobazar.EU

Cena

Ak stojíte, sadnite si. Toto nie je lacná záležitosť. S jedinou dostupnou veľkosťou L1 H1 s objemom ložného priestoru 6 metrov kubických stojí Transit Custom PHEV 41 900 eur bez DPH, čo je 50 280 eur s daňou. Ak to porovnáme s rovnako veľkým Transitom Custom s výkonom 96 kW (130 k) s naftovým motorom, tak zistíme, že to je nárast o 20-tisíc s daňou. Je to naozaj ohromné zvýšenie ceny. Avšak v krajinách, kde má takéto riešenie zmysel má zmysel aj systém dotácií na takéto vozidlo.

Na Slovensku jednou z možností, kde by sa uplatnilo takéto auto, použitie pre firmy, ktoré montujú vo veľkých halách technológie a nemôžu dnu vojsť s vozidlom, ktoré využíva na pohyb spaľovacie motory. Ak takýto model nepotrebujete, ale páči sa vám Transit Custom, tak je v ponuke aj verzia Trail so samosvorným diferenciálom. Taký je v ponuke za 31 788 eur s daňou.

Ford Transit Custom je prvý plug-in hybrid v triede, aký je?Zdroj: Autobazar.EU

Aká je konkurencia?

To, že je Ford jediný s takýmto prístupom k úžitkovým vozidlám sme spomenuli. Avšak stále musí PHEV konkurovať zabehnutým naftovým motorom. Omnoho väčším konkurentom, najmä v spomenutých mestách, bude ponuka elektrických verzií jednotlivých konkurenčných modelov. Napríklad Stellantis má dodávky s výkonom 100 kW (136 k) a batériami s kapacitou 50 kWh, alebo 75 kWh. Svoje želiezko v ohni má aj Mercedes s elektrickým Vitom. Vozidlá od Stellantisu majú dojazd v meste viac ako 300 kilometrov. Ale podľa WLTP. Reálne čísla môžu byť aj o niečo nižšie.

Práve tu má Transit Custom výhodu. Na prejdenie ďalších kilometrov nepotrebuje relatívne zdĺhavé nabíjanie, ale stačí klasicky natankovať benzín. Hrdlo nádrže je pod sedadlom vodiča a konektor na nabíjanie je v prednom nárazníku pod ľavým svetlom. Síce to nie je optimálne pri malých nehodách, ale je to optimálne pri parkovaní ku nabíjaciemu stojanu.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Urob si sám dom na kolesách: Unikátny expedičný karavan Wothahellizat Mk2Wothahellizat Mk2 je to pravé orechové pre ľudí, ktorí sa rozhodli, že namiesto prežívania...30. December, 2021
02VW T7 delta4x4: Terénne upravený multivan, ktorý chceš!V časoch, keď aj malé potešenie dokáže divy si viacerí z nás povedali, že si treba urobiť...18. December, 2021
0310 zaujímavých pick-upov do 20-tisíc na Autobazar.EUPick-upy sú veľmi špecifické autá, ktoré nie vždy dokáže využiť každý jedinec. Avšak...10. December, 2021