Nový Ford Ranger prichádza s motorom V6, dokonca aj do Európy

Ford po naozaj dlhej dobe predstavil novú generáciu jedného z najobľúbenejších pick-upov, Rangeru. Po 11 rokoch prichádza kompletne nová generácia, ktorá berie to najlepšie z predchodcu a bude pokračovať v globálnej stratégii ponuky. Pri tomto modeli sa taktika One Ford automobilke naozaj darí.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Ford

Nový Ford Ranger prichádza...

Auto-moto zaujímavosti

Nová Ranger prichádza so štýlom, ktorý Ford predvádza aj na väčších amerických pick-upoch. To znamená, že má predné svetlá s tvarom písmena C a hlavne LEDkové osadenie v štandardnej výbave. Na základnom tvare pick-upu sa nedá veľmi veľa zmeniť a profil ostáva takmer rovnaký, akurát sa celkom zásadne zmenili rozmery.

Rázvor narástol až o 50 milimetrov, čo spôsobilo, že v interiéri bude naozaj veľa miesta. Pritom aj doteraz patril, v tejto kategórii, medzi tých zástupcov, čo ponúkali najviac priestoru. Toto sa však muselo udiať úplne opačným smerom ako je to bežné pri ostatných autách. Kabína sa natiahla smerom dopredu a predné sedadlá šli tiež vopred.

Nový Ford Ranger prichádza s motorom V6, dokonca aj do EurópyZdroj: Ford

Druhou výhodou predĺženia je aj skrátenie predného previsu, čo vytvorilo ešte lepší nájazdový uhol. Z rozmerov sa ešte zväčšil aj rozchod kolies o 50 milimetrov. Týchto 5 centimetrov prispieva ku širšiemu nákladnému priestoru. Štandardná EUR paleta sa teda dá naložiť aj na šírku, pričom má 1200 milimetrov a toto isté platí aj o plátoch drevotriesky, ktoré sú štandardne tiež s rovnakou šírkou.

Do nákladného priestoru je uľahčené nastupovanie aj pomocou vstavaných schodíkov. To dôležité je, že je celý obložený odolným plastom. Ford tvrdí, že práve táto úprava naozaj vydrží dlho a nedá sa tak ľahko zničiť. Toto však niektorí dokážu veľmi ľahko vyvrátiť. Sú predsa jedinci, čo zničia aj nezničiteľné. Ďalším vylepšením nákladného priestoru je aj nová sústava upevňovacích prvkov. Na vyklápacom veku je možnosť pracovať a má zabudovanú mierku, podobne ako to majú ostatné pick-upy ponúkané za oceánom.

Nový Ford Ranger prichádza s motorom V6, dokonca aj do EurópyZdroj: Ford

Veľký krok vpred ukazuje pohľad do interiéru. Nová prístrojová doska poskytuje priestor pre informačno-zábavný systém SYNC4, ktorý môže mať naozaj veľké displeje. Veď ten menší má uhlopriečku 10,1 palca. Ten väčší má dokonca 12 palcov. Druhý z displejov je pred vodičom a nahradzuje klasické ručičkové prístroje. Poriadna zmena je aj použitie nového systému radenia automatickej prevodovky shift-by-wire. Tým automobilka eliminovala extrémne veľkú páku a miesto nej je pekne vyzerajúca páčka.

Nová generácia Rangeru naviac podporuje aktualizácie cez internet. Tento systém pripojenia tiež umožňuje monitorovanie niektorých charakteristík na diaľku cez aplikáciu v mobilnom telefóne. Pomocou nej sa dá napríklad zamykať, štartovať, ale aj ovládať svetelná rampa okolo celého auta. Keď sme spomenuli LED predné svetlá, tak tie majú maticový systém, čiže budú fungovať naozaj na úrovni súčasného trendu v automobiloch.

Nový Ford Ranger prichádza s motorom V6, dokonca aj do EurópyZdroj: Ford

Ford však Ranger prepracoval kompletne. Na aute je použitý nový predný rám, ktorý poskytuje viac miesta na pohonnú jednotku. Reálne sa pod prednú kapotu vojde aj väčší agregát. Ford preto použije niečo, čo ho postaví na vrchol európskej ponuky. Jasné, základ bude naďalej dvojlitrový štvorvalec na naftu. Ten môže mať buď jedno turbo, alebo dve. Hovorí sa o dvoch naladeniach verzie s jedným turbom. Je veľmi pravdepodobné, že biturbo príde zo súčasnej generácie Rangeru s výkonom 157 kW (213 k). Slabšie jednoturbové verzie by tým pádom mohli mať výkon 125 kW (170 k) a základný výkon sa aktuálne nedá ani len odvodiť z toho, čo má Ranger v ponuke teraz. Slabší ako 125 kW (170 k) proste nie je.

Nový Ford Ranger prichádza s motorom V6, dokonca aj do EurópyZdroj: Ford

Vrcholom ponuky motorov v novom Rangeri bude trojlitrový šesťvalec. Je to downsizing oproti predchádzajúcemu objemovému vrcholu 3,2 litra z päťvalca, ale ponúkne viac výkonu. Očakáva sa hodnota nad 184 kW (250 k). Podľa konkrétneho motora bude možná kombinácia s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, alebo s desaťstupňovým automatom. Kým v USA začnú dodávky nového Rangeru už v priebehu budúceho roka, u nás sa objaví až začiatkom roku 2023, pričom objednať ho bude možné v štvrtom kvartáli 2022.

Dokým sa objaví nová generácia modelu má Ford stále v rukáve dve esá v podobe špeciálnych verzií súčasného Rangeru s názvami Wolftrak a Stormtrak. Tie sú v ponuke už teraz a majú trochu zmenený vzhľad a výbavu.

Nový Ford Ranger prichádza s motorom V6, dokonca aj do EurópyZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mazda CX-50 vyzerá drsne a môže mať turboMazda znova rozširuje ponuku a keďže väčšinu jednočíselných označení má obsadených,...24. November, 2021
02Škoda oživila ďalšie meno, lacný sedan Slavia prichádzaAutomobilka Škoda má svoje karty rozohrané na viacerých kľučových trhoch. A je len logické,...23. November, 2021
03Ford vylepšil Fiestu, má štandardne LEDkySiedma generácia Fiesty začala na trhu už v roku 2017, čo znamená, že teraz je čas na...17. September, 2021