Nový Renault Kangoo Van: Pozrite si 5 vecí, ktoré nás na ňom zaujali

Renault má v ponuke malé úžitkové autá už poriadne dlho, vlastne jedným z prvých bol model 4 s úžitkovou zadnou časťou. Ale odvtedy prebehlo niekoľko zmien a z malých úžitkových vozidiel sú autá nie nepodobné MPVčkam. To znamená, že aj do tejto triedy prišli asistenčné systémy, či rôzne vylepšenia komfortu, ktoré by predtým neboli možné. Aktuálne má Renault Kangoo svoju tretiu a zatiaľ najdokonalejšiu verziu. My sme sa pozreli na Kangoo Van a našli sme niekoľko vecí, ktoré nás na ňom zaujali.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
31.08.2021
Diskusia:

Nový Renault Kangoo Van:...

Auto-moto zaujímavosti

Má dve kamery

Niektoré autá majú viac kamier. Ale v prípade úžitkových áut naberá tento počet úplne novú úroveň. Dopredu kameru nie je nutné montovať, stačia senzory, takisto na bokoch. Ale na cúvanie jedna je. Len načo je potom tá druhá?

Kým cúvacia kamera je umiestnená klasicky vo dverách, druhá kamera je v štylizovanej plutvičke v zadnej časti strechy. Je náhradou za vnútorné spätné zrkadlo. Jej obraz sa premieta na displej umiestnený presne tam, kde by malo byť bežne zrkadlo. Lenže to by bolo zbytočné, keďže zadné dvere sú celé plechové. Takto má vodič omnoho lepší prehľad o situácii okolo auta.

Nový Renault Kangoo Van: Pozrite si 5 vecí, ktoré nás na ňom zaujaliZdroj: Autobazar.EU

Aj slabší motor má slušný ťah

Najskôr si ujasnime, čo znamená slabší motor. V ponuke sú, okrem 1,3-litrového benzínového turbomotora aj dva výkonové stupne nafty. Základná má 55 kW (75 k), čo naozaj nie je mnoho a s plne naloženým Kangoo by mohla mať trochu problém. Omnoho lepšie, z pohľadu spotreby a jazdy vychádza stredná verzia s výkonom 70 kW (95 k). To sú však zatiaľ jediné možnosti, ktoré na naftovom poli Kangoo ponúka. Verzia s 85 kW (115 k) by mala prísť neskôr.

Takže to, čo označujeme za slabší motor je naozaj relatívne, lebo aktuálne je to najvýkonnejší naftový agregát. Výkonu má akurát, ale pri naložení treba viac plánovať predbiehanie. Reálne však dokáže jazdiť aj s diaľnicami do 6 litrov nafty na sto kilometrov, čo je veľmi dobrá hodnota aj vzhľadom na celkový tvar auta.

Nový Renault Kangoo Van: Pozrite si 5 vecí, ktoré nás na ňom zaujaliZdroj: Autobazar.EU

Dvere sú extrémne široké

Kangoo ponúka aktuálne dve verzie. Jedna je klasická a druhá dostala označenie Open Sesame. Práve táto verzia je tou prelomovou, ktorá má Kangoo priniesť konkurenčnú výhodu v boji o zákazníka. Príplatok 900 eur dopĺňa nielen špeciálne dvere, ale možnosť spraviť z Kangoo monopost.

Dvere na pravej strane, klasické spolujazdcove, ktoré sa dajú otvoriť do 90-stupňového uhla a posuvné nemajú stredný stĺpik. Samotný stĺpik supluje spevnená časť oboch dverí. K tomu sa pridáva možnosť zložiť sedadlo spolujazdca do roviny a otočiť klietku tak, že vodič je v aute sám. Takýmto spôsobom je možné prepraviť naozaj dlhé predmety.

Nový Renault Kangoo Van: Pozrite si 5 vecí, ktoré nás na ňom zaujaliZdroj: Autobazar.EU

Je v ňom relatívne ticho

Jedným z veľkých zlepšení oproti predchodcovi je komfort, ktorý Kangoo ponúka. Ten však nie je len o lepšom nastavení podvozku a príjemnejšom interiéri. Ten sa prejavuje aj v prípade akustických vlastností v kabíne vozidla.

Motor je utlmený naozaj schopne, takisto predná náprava. Najviac hluku k vodičovi preniká od zadných kolies a cez zadné panely karosérie. Tie sú z plechu, bez dodatočných izolačných látok, čo sa prejavuje práve na tom, že ten kamión, čo na diaľnici predbiehate počujete zozadu proste viac. S tým sa však nedá veľa spraviť, lebo úžitkové nemajú takú izoláciu ako osobné. Plus treba rátať s tým, že verzia Open Sesame má polovicu deliacej steny z oceľovej mriežky, čo viac prepúšťa hluk ako klasická plná neotočná stena.

Nový Renault Kangoo Van: Pozrite si 5 vecí, ktoré nás na ňom zaujaliZdroj: Autobazar.EU

Zaparkuje automaticky

Nová generácia Kangoo prináša hneď niekoľko doplnkových systémov, ktoré majú pomôcť vodičovi a zjednodušiť jeho prácu. Má teda vpredu radar, ktorý vie varovať pred prekážkami a zároveň dokáže spustiť núdzové brzdenie. Ale má aj systém, ktorý sám zaparkuje bez nutnosti točiť volantom. Tento systém funguje naozaj rýchlo a je vidno, že je to jeho najnovšia verzia. Kangoo môže mať aj rozoznávanie značiek. Každému je jasné, že nie všetky tieto systémy budú v základnej výbave. Uričite v nej nebudú kompletné parkovacie senzory. Za tie však odporúčame priplatiť.

Zaujímavosťou Kangoo je, že ponúka niekoľko možností usporiadania interiéru. Základom je klasické dvojmiestne s pevnou prepážkou. Open Sesame ponúka sklápateľné sedadlo spolujazdca. Ale to najväčšie prekvapenie je v prípade bežnej verzie. Dokáže mať totiž zdvojené sedadlo spolujazdca, čiže v kabíne ponúkne možnosť sedenia pre troch pasažierov.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prichádza Volkswagen ID.4 GTX, má dva motory a pohon všetkých koliesVolkswagen pridáva nové verzie elektrických vozdiel do ponuky. Najnovším prírastkom je...27. August, 2021
02Renault Arkana R.S. Line: Vizáž áno, ale čo výkon?Francúzska automobilka má aktuálne v ponuke stále nové SUV-kupé s názvom Arkana. To je...20. Júl, 2021
03Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomRenault ukázal Arkanu už dávnejšie. Ale nie je Arkana ako Arkana a tá európska nemá...23. Jún, 2021