Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj Expresse

Renault na Slovensku oficiálne predstavil tri nové modely na novinárskej prezentácii. Každý z nich má niečo do seba a nájde si svojich zákazníkov. My sme sa bližšie pozreli na to aké atribúty má každý jeden z modelov. Pozreli sme sa teda na Express Van, Kangoo Van a tiež zásadne vylepšený Trafic, ten sme si pozreli vo verzii pre pasažierov Combi a vo forme luxusného prepravníka Spaceclass.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.07.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Zajazdili sme si na novom...

Auto-moto zaujímavosti

Po úvodnej prezentácii sme zodpovedne všetky modely preliezli a popozerali si novinky. Výber prvého auta bol veľmi jednoduchý, kým Trafic je najmä kozmeticky iný, Express Van a Kangoo sú úplnými novinkami. Tak pekne podľa hierarchie.

Renault Express Van

Hneď ako do prvého sme sadli do najzákladnejšieho z flotily, do Expressu vo verzii Van. Tento model bude na slovenskom trhu dostupný práve iba vo forme plechovej dodávky. Osobné verzie u nás na trhu nebudú. Tento malý úžitkový automobil bude teda predstavovať základ ponuky nielen Renaultu, ale, dá sa povedať, aj trhu celkovo.

Meno vozidla nie je novinkou, také isté mal úžitkový Renault už v roku 1985. O využiteľnosti nového modelu svedčí fakt, že bočné posuvné dvere majú, na túto veľkosť áut, naozaj veľkorysú šírku, až 716 milimetrov. Ku využiteľnosti prispieva aj možnosť sklápania prepážky. V podstate to znamená sklopenie spolujazdcovej časti o 90 stupňov okolo vodiča. Tak sa dá presunúť dlhý predmet s dĺžkou až 2,36 metra. Pri štandardnej mriežke to je len 1,91 metra.

Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj ExpresseZdroj: Autobazar.EU

Po nasadnutí je jasné, že aj takýto základný stavebný kameň úžitkovej ponuky sa nezaobíde bez množstva odkladacích priestorov. Zaujímavo, pod lakťovou opierkou je umiestnená plocha na nabíjanie telefónu so štandardom Qi. Samotný informačno-zábavný systém má dve verzie. Tá jednoduchšia podporuje zrkadlenie telefónu cez Apple CarPlay a Android Auto a vrcholná má aj navigáciu. Systém EasyLink je v oboch prípadoch veľmi jednoduchý na ovládanie a reaguje rýchlo.

Z praktických detailov poteší určite Wide-view zrkadlo v clone spolujazdca. To sa hodí pri vychádzaní z miest, kde treba výhľad šikmo dozadu. Miesto vnútorného spätného zrkadla môže byť kamera s displejom. Tá je umiestnená na streche. Spočiatku tento systém trochu odpútava pozornosť, ale po zvyknutí je naozaj dobre použiteľný.

Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj ExpresseZdroj: Autobazar.EU

Z palety motorov je jednoduchý výber. Základným a vlastne jediným benzínovým motorom je 1,3 TCe, ktorá má výkon 74 kW (100 k). Naftový 1,5 Blue dCi môže mať buď 55 kW (75 k), alebo 70 kW (95 k). My sme skúsili počas 100-kilometrovej skúšobnej trasy ten výkonnejší. Vzadu sme mali paletu s hmotnosťou 280 kilogramov. Auto nebolo práve na úrovni športových vozidiel, ale sprevodovanie využívalo dobre krútiaci moment. Po sto kilometroch svižným tempom s klimatizáciou sme mali priemer 5,1 litra na sto kilometrov.

Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj ExpresseZdroj: Autobazar.EU

Renault Kangoo Van

Aj keď Express Van má niektoré overené prvky, tak Kangoo je úplne novým modelom. Je treťou generáciou úspešného vozidla, z ktorého sa podarilo predať celkovo viac ako 4 milióny kusov. Prináša hneď niekoľko noviniek v rôznych sférach, ktoré majitelia a šoféri využígvajú.

Tou najzásadnejšou novinkou je systém Open Sesame. Ten umožňuje otvoriť spolujazdcove dvere do 90-stupňového uhla a posuvné dvere odsunúť. To by nebolo nič prekvapivé, avšak po tomto úkone absentuje B-stĺpik, čo umožní lepšie nakladanie predmetov. Tým, že sú takéto dvere priamo pri chodníku, tak aj zvyšuje bezpečnosť a praktickosť v mestských prostrediach. Celková dĺžka otvoru je v tomto prípade až 1446 milimetrov. A so sklopiteľným sedadlom spolujazdca vytvára dostatočne veľkú nakladaciu, či vykladaciu rampu. Tým, že auto nemá na strane spolujazdca B-stĺpik, tak má spolujazdec pás umiestnený v strede vozidla.

Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj ExpresseZdroj: Autobazar.EU

Ak by nebol záujem o verziu Open Sesame, tak Renault uviedol aj klasickú alternatívu so stĺpikom. V takom prípade môže praktickosť obohatiť vnútorný strešný nosič na dlhé predmety. Až dvojmetrové kúsky materiálu je teda možné prepravovať vo výške a nezaberajú tak miesto v úrovni podlahy.

Podobne ako v prípade Expressu bude maž aj Kangoo na výber benzínové a naftové motory. Tými benzínovými budú 1,3 TCe s výkonom buď 74 kW (100 k), alebo 96 kW (130 k) a naftové Blue dCi budú mať zatiaľ 55 kW (75 k) a 70 kW (95 k).

Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj ExpresseZdroj: Autobazar.EU

My sme skúsili silnejšie z oboch palivových svetov. TCe 130 mal, samozrejme, lepšie reakcie na plyn, ale so záťažou sa výborne vyrovnáva aj Blue dCi 95. Na 40-kilometrovej trati sme mali s naftovým motorom spotrebu 5,3 litra a s benzínovým 7 litrov presne. PRitom rozdiel v cene je 1 200 eur. Preto si treba spočítať, či sa vôbec oplatí investovať do naftového motora.

Ak budete chcieť do Kangoo naftový motor, tak je možno zaujímavé ešte chvíľu počkať, budúci rok príde verzia s výkonom 85 kW (115 k). V budúcom roku je naplánovaný aj príchod predĺženej verzie nielen pre zaplechovaný van, ale aj pre osobnú verziu.

Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj Expresse

Renault Trafic

Výrazným vylepšením prešiel aj väčší úžitkový model Trafic. Ten sme si pozreli vo verziách Combi a Spaceclass. Už na prvý pohľad ich odlišuje predná časť so širšou maskou chladiča. Nové sú aj LEDkové svetlá, ktoré by mali svietiť ešte lepšie ako doteraz.

Pri obchádzaní auta dokola je však jasné, že zvonka je práve predok tou najväčšou zmenou. Ale dôležité, z pohľadu vodiča je super aj zväčšenie spätných zrkadiel. To hlavné je však schované vo vnútri vozidla. Nový interiér, konkrétne prístrojová doska má modernejšie tvary. Už kompletne zabúda na príbuznosť so štvrtou generáciou Clia a predstavuje súčasný jazyk interiérového tvarovania automobilky.

Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj ExpresseZdroj: Autobazar.EU

Combi bude mať základný počet sedadiel 9, ale trochu lepšie použiteľných je 8, kedy sa z prvého radu dá dostať do druhého priamo bez vystupovania z auta. Osemmiestne usporiadanie je lepšie aj z pohľadu komfortu spolujazdca, lebo má rovnako nastaviteľné sedadlo ako vodič. V prípade dvojsedadla zase získava posádka odkladací priestor pod sedadlom.

V ponuke Traficu budú známe dvojlitrové motory, ktoré majú spojenie s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Dokonca aj základné Combi s 81 kW (110 k) má dvojliter. Ale omnoho lepšie sa auto rozbehne s výkonom 110 kW (150 k) a 125 kW (170 k). Kým základný motor bude mať výhradne manuálnu prevodovku, stredná výkonová verzia ponúkne aj možnosť automatu s dvomi spojkami a šiestimi prevodovými stupňami. Rovnaký automat bude štandardne spojený s najvýkonnejším motorom.

Zajazdili sme si na novom Renaulte Kangoo, ale aj ExpresseZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomRenault ukázal Arkanu už dávnejšie. Ale nie je Arkana ako Arkana a tá európska nemá...23. Jún, 2021
02Modernizáciu predvádza aj Alpina XD3 a XD4, má stále 4 turbáFacelift modelu BMW X3 a technicky spriazneného X4 spôsobil, že istými zmenami musí prejsť...29. Jún, 2021
03Poradňa: Ako zapísať kolesá do Osvedčenia o evidencii?Niekedy príde čas, kedy treba na auto nahodiť nové disky a ideálne krajšie, väčšie...17. Jún, 2021