Modernizáciu predvádza aj Alpina XD3 a XD4, má stále 4 turbá

Facelift modelu BMW X3 a technicky spriazneného X4 spôsobil, že istými zmenami musí prejsť aj verzia týchto modelov od úpravcu Alpina. Alpina robí tak zásadné úpravy, že autá majú vlastné VIN číslo a nepoužívajú to, čo malo pôvodne BMW.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Alpina

Modernizáciu predvádza aj...

Auto-moto zaujímavosti

Aktuálne teda Alpina ukázala najnovšie verzie modelov označených XD3 a XD4. Nie, naozaj nemajú tieto názvy evokovať vysmiate emotikony. Zmeny inovovaných modelov sú naozaj zrejmé už na prvý pohľad. Oba modely majú iný predný nárazník a zadný difúzor. Naviac treba zarátať aj nové zadné svetlá, ktoré majú iné rozloženie prvkov.

Na výber sú rôzne druhy diskov. Základom sú teda 20-palcové s mnoholúčovým dizajnom a so zamykateľnou stredovou krytkou. Majú dokonca aj skryté dofukovacie ventily. V ponuke bude aj väčšia verzia týchto diskov s priemerom až 22 palcov.

Modernizáciu predvádza aj Alpina XD3 a XD4, má stále 4 turbáZdroj: Alpina

Interiér sa nesie tiež v duchu úprav pôvodných modelov, z ktorých XD3 a XD4 vznikli. Je však jasné, že Alpina dodá prečalúnenú verziu vylepšenú kontrastným prešívaním, lemovaním a reliéfmi na koži, všetko podľa požiadaviek zákazníka.

Zaujímavé je však, čo funguje pod kapotou. Alpina má v ponuke trojlitrový radový šesťvalec, ktorý má štyri turbá a dokáže odovzdať 290 kW (394 k). Ostáva tak pri tom, čo samotné BMW už dávnejšie vytlačilo z ponuky. Krútiaci moment je masívnych 800 Nm. Reálne sa tak podarilo posunúť túto hodnotu o 30 Nm oproti verzii pred faceliftom.

Pre obe karosérie, ako XD3, tak XD4 motor dokáže doručiť zrýchlenie na stovku za 4,6 sekundy. Kým XD3 má maximálnu rýchlosť 267 kilometrov za hodinu, XD4 dokáže fičať ešte o kilometer za hodinu rýchlejšie. Avšak reálne sú je to zanedbateľný rozdiel.

Modernizáciu predvádza aj Alpina XD3 a XD4, má stále 4 turbáZdroj: Alpina

Toto však nie je jediný motor v ponuke. Pre XD3 má Alpina aj mild-hybridný naftový agregát. Znova má objem tri litre a pekne šesť valcov v rade, ale má iba dve turbá. Dosahuje výkon 261 kW (354 k) a krútiaci moment 730 Nm. Aj napriek výkonovému deficitu je zrýchlenie na slušnej úrovni 4,9 sekundy na stovku a maximum dosiahne 254 kilometrov za hodinu.

Alpina na svojich autách používa inak nastavené adaptívne tlmiče. Má aj kratšie a tuhšie pružiny. A zmien sa dočkal aj systém variabilného účinku posilňovača riadenia, ktorý má aj ostrejšie nastavenie. Základná cena XD3 bude 85 900 eur, predpokladateľne so slabším mild-hybridom. XD4 so silnejším štvorturbom bude mať základnú cenu 89 100 eur. V Európe sa dodávky prvých kusov začnú v novembri.

Modernizáciu predvádza aj Alpina XD3 a XD4, má stále 4 turbáZdroj: Alpina

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes vylepšil štvordverové AMG GT, najviac zmien je vnútriAutomobilka Mercedes-Benz ukázala ako bude vyzerať inovovaný model AMG GT so štyrmi...15. Jún, 2021
02Chorvátky Rimac predviedol šialenú NeveruRimac je chorvátska automobilka, ktorá produkuje elektrické autá a aktuálne predstavila...8. Jún, 2021
03Alpine A110 Legende GT bude limitka privedená k dokonalostiSú autá, ktoré sú zaujímavé a jedinečné a je veľká šanca, že vďaka všelijakým normám už...18. Máj, 2021