Chorvátky Rimac predviedol šialenú Neveru

Rimac je chorvátska automobilka, ktorá produkuje elektrické autá a aktuálne predstavila sériovú verziu konceptu predstaveného pred dvomi rokmi. Nevolá sa ale C_Two, ako sa volal koncept, dostal meno Nevera, čo je meno búrky v Stredozemnom mori.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Rimac Automobili

Chorvátky Rimac predviedol...

Auto-moto zaujímavosti

Začneme hneď z ostra. Toto auto je elektrické a má výkon 1 408 kW (1 913 k) a krútiaci moment nemenej extrémnych 2 360 Nm. Tieto hodnoty sú takmer dvojnásobné oproti prvému Bugatti Veyron. Rimac tvrdí, že sa tieto výkony dajú pretaviť do zrýchlenia na stovku v priebehu 1,97 sekundy. Áno, už začnú byť dôležité aj stotiny sekundy pri porovnaní takýchto šialených hodnôt.

Chorvátky Rimac predviedol šialenú NeveruZdroj: Rimac Automobili

Zrýchlenie však nie je bežné a povrch musí mať dostatočnú treciu silu. A nie je to úplne od nuly, na toto treba niečo, čo sa volá one-foot rollout. To znamená, že auto sa pomaličky pohybuje na vzdialenosť jednej stopy a potom začína meranie. Toto je derivátom z pretekov dragsterov na 400 metrov a je to uznávaný postup.

Rimac oznámil, že zrýchlenie na 300 kilometrov za hodinu bude trvať 9,3 sekundy. Spomenutý šprint na štvrť míle, čiže na tých 400 metrov trvá len 8,6 sekundy. Pritom maximum je 412 kilometrov za hodinu. Zaujímavé hodnoty, avšak v reálnej praxi bude trochu problém ich bežne dosahovať. A to neplatí len pre maximálnu rýchlosť, ale hlavne pre to zrýchlenie, nakoľko adekvátny povrch nemusí byť vždy dostupný.

Chorvátky Rimac predviedol šialenú NeveruZdroj: Rimac Automobili

Ale pri elektromobiloch je dôležité aj niečo iné. Batéria v aute má kapacitu 120 kWh, čo stačí na prejdenie 550 kilometrov na jedno nabitie. Teda ak sa bavíme o cykle WLTP. Ale čím viac motory namáhate, tým viac miniete energie v batérii, ale toto je platné pre všetky elektromobily a prenesene pre všetky vozidlá.

Chorvátky Rimac predviedol šialenú NeveruZdroj: Rimac Automobili

Chorvátska automobilka uvádza tiež, že palubný systém podporuje nabíjanie až 500 kW. Inak to znamená, že z nula na 80 percent sa zvládne nabiť za 22 minút. Batéria je pritom pevnou súčasťou štruktúry vozidla, čo zvyšuje tuhosť karosérie vozidla až o 37 percent. Rimac dal do špecifík, že hmotnosť tohto modelu bude 2150 kilogramov.

Chorvátky Rimac predviedol šialenú NeveruZdroj: Rimac Automobili

Samotná karoséria je vo veľkej miere z karbónu. A podľa nastanenia komponentov môže mať v Low Drag režime koeficient odporu vzduchu 0,30. V High Downforce režime zase zvýši prítlak až o 326 percent.

Rimac Nevera bude stáť 2 milióny eur a produkcia je obmedzená na 150 kusov. Na výber bude z niekoľkých stupňov výbavy.

Chorvátky Rimac predviedol šialenú NeveruZdroj: Rimac Automobili

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mooncity predvádza elektromobily a podáva informácie priamo v AuparkuV Auparku je nové miesto, ktoré nie je predajňou a má tajomný názov Mooncity. Celým názvom...10. Máj, 2021
02CUPRA prihcádza s prvým elektromobilom Born a vyzerá ako konceptAutomobilka CUPRA už dávnejšie oznámila zameranie aj na elektrické vozidlá. Doteraz bolo...28. Máj, 2021
03Najväčšia výstava elektromobilov opäť zavíta do Bratislavy. Salón Elektromobilov 2021 predstaví novinkyMilovníci áut si znova prídu na svoje. Po zrušenom Auto salóne ich čaká Salón...28. Máj, 2021